СЛОБОДА СВАНУЛА СА ЈАВОРА: Пре 110 година после дугог Турског ропства ослобођени Стари Влах и Полимље
РИКА топова са Јавора, само дан након што је 18. октобра 1912. године српски краљ Петар I Карађорђевић издао ратни проглас - најавила је да се крвљу и гвожђем раскивају ланци ропства, скида отомански јарам, да Старом Влаху и Полимљу свиће слобода. То је означио крај очаја и безнађа раје под турским зулумом, нестанак аговања и беговања...
Ослобађање Старог Влаха и других крајева Старе Србије, колевке српске средњовековне државе, било је предвиђено у свим српским ратним плановима, још од вожда Карађорђа до краља Петра I Карађорђевића. Српска Врховна команда, како у више радова о Првом балканском рату пише историчар др Саво Скоко, 1912. године према Рашкој области груписала је Ибарску војску под командом генерала Михаила Живковића и Јаворску бригаду потпуковника Миливоја Анђелковића Кајафе са преко 37.400 људи и 144 топа.
Јаворска бригада пошла је "браћи у походе" правцем Јавор - Сјеница - Пљевља и Кокин Брод
- Нова Варош, са задатком да ослободи Стари Влах и обезбеди десни бок, према аустроугарској граници, која се налазила на Увцу, код Прибоја.
Рађању слободе помажу и групе старовлашких устаника и комита, које је предводио Сретен Вукосављевић. Чим се сазнало за концентрацију српске војске на Јавору, српско становништво пограничних крајева "прелази у групама јаворску границу и моли за оружје", па му је из ивањичког барутног магацина, са брда Мазгита, издато 500 пушака "маузерки", забележили су хроничари.
Ослободилачке чете су у незадрживом походу најпре разориле карауле зидане да векују на граници постављеној и утврђеној кроз исти народ, а затим су уследиле две кључне битке. У ноћи између 20. и 21. октобра освојено је утврђење у Калипољу и настављено потискивање Турака према Пештери и опсада Сјенице, у којој је око 3.000 војника организовало одбрану.
После огорчених борби, у којима је рањен и начелник штаба Јаворске бригаде Душан Трифуновић, а српски артиљерци због тешког терена носили оруђа на рукама, Турци су 25. октобра истакли белу заставу. Улазак Јаворске бригаде у Сјеницу српски народ је како истиче Алекса Борисављевић у свом "Родослову", доживео "као излазак из тамнице на слободу".
Већ наредног јутра главнина Јаворске бригаде се преко Милошевог Дола упутила ка Пријепољу и Пљевљима. Не наилазећи на било какав отпор, преноћила је на Кобиљој Глави, а успут срела изасланство грађана Пријепоља, које је тврдило да тамо нема турске посаде. У маршу, око поднева ушла је у Пријепоље, па, иако преморена и без редовног снабдевања, продужила покрет ка Пљевљима.
Више истраживања и аутора књига - др Саво Скоко, др Петар Опачић, др Стеван Игњић, др Војислав Суботић, Новак Живковић, Благоје Радивојевић, Вукоман Шалипуровић и други - оставили су многобројна сведочанства о очају и безнађу српског народа у Рашкој области, као и ратним приликама. Драгоцену грађу чувају и операцијски дневници, извештаји команданата јединица и извиђача са бојишта 1912. године, те записи о казивању ратника и сведочења ратних извештача.
ДЕСЕТЕРАЦ УЧИТЕЉА ЧАКАРЕВИЋА
УЧИТЕЉ и народни гуслар Јеврем Чакаревић (1857-1937), рођен у нововарошком селу Штиткову, сведок "доласка Србије", како се тада говорило, оставио је за поколења и памћење песму у десетерцу о победоносном походу српске војске. Те ратне године спевао је на Јавору песму "Бој на Сјеници и ослобођење Пријепоља, Пљеваља, Нове Вароши и Прибоја 1912. године", коју је већ 1913. објавио у Београду као посебно издање. Књигу је пре десет година приредио Добрило Аранитовић, а штампао Дом културе у Пријепољу.
ДАТУМИ ЗА ПАМЋЕЊЕ
ЈАВОРСКА бригада је 25. октобра 1912. године заузела Сјеницу, Пријепоље је ослобођено 27. октобра, на Свету Петку, Пљевља већ сутрадан, па Нова Варош 1. новембра, а пет дана касније и Прибој.
У част и славу 1. новембра, дана уласка 4. ужичког пука трећег позива у Нову Варош, овај датум је одлуком одборника Скупштине општине 13. јула 1998. установљен за Дан општине.
Нови празник обележен је први пут већ идуће јесени.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)
"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."
22. 01. 2025. у 14:15
Коментари (1)