ЖИВОТ ПОСВЕТИЛИ НАШОЈ ЗЕМЉИ: Изузетно дело Жиже Радивојевић посвећено странцима који су задужили Србију (ФОТО)
ПОСЛЕ оне о великим љубавима личности које су кројиле историју, Жижа Радивојевић исписала је, а Компанија "Новости" објавила, и приповест о странцима који су, на овај или онај начин, својим животом, радом и деловањем задужили Србију.
О некима од њих готово сви знамо макар понешто, док су неки од јунака Жижине књиге готово потпуно, а сасвим сигурно неоправдано, заборављени или напросто недовољно познати, пре свега припадницима генерација које тек долазе. Макар мали делић дуга, а свима им као народ јесмо остали дужни, овим значајним личностима враћа ова приповест о њима.
Осим на, захваљујући технологији и предностима модерног доба, данас свима знаног Арноа Гујона - јунака који је и сам синоћ говорио о књизи у којој се обрео, ауторка подсећа читаоца и на многе странце који су у давна времена посветили макар део свог живота нашој земљи и народу.
Поред незаобилазног Арчибалда Рајса, на страницама ове књиге читалац ће пронаћи подсећање и на цара Николаја Другог Романова, Франсиса Макензија, леди Маргарет Пеџет, краљицу Марију Карађорђевић, на првог руског цара Ивана Грозног - који се одрастајући уз баку Српкињу рано упознао са српском историјом, до танчина познавао "Житије Светог Саве", али и предања о Косовском боју, да би касније постао велики добротвор Хиландара. Дивне речи Жижа је посветила и Џону Фротингаму - оцу српске ратне сирочади, једном од највећих, ако не и највећих добротвора које је Србија имала у време и после Првог светског рата, а на страницама ове књиге су и приповести о Самсону Чернову чије су ратне слике сага о српском јунаштву у Великом рату, о Роману и породици Сондермајер чији су чланови епски примери јунаштва и часних и храбрих живота, о сер Томасу Липтону, великом добротвору "најпосебнијег народа који је упознао" као и о многим другим странцима који су се својим делом и подвизима уткали у нашу историју...
Своју је књигу Радивојевићева посветила оним великанима и племенитим људима који су у нашим невременима - ратовима, великим националним искушењима и историјским прекретницама, из разних делова света долазили у Србију да јој помогну. Учествовали су у свему што смо тих година преживљавали, уткали су у српску историју труд, најбоље године свог живота, а често, и сам живот.
ГУЈОН И АУТОРКА
О ОВОМ су издању наше Компаније синоћ, претпоследње вечери Фестивала "Новости" у Галерији "Прогрес", разговарали ауторка и Арно Гујон, директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону - и без сумње, један од странаца који су поодавно умногоме задужили српски (на)род.
БОНУС ВИДЕО - Овако је јавност први пут чула за Матију Бећковића: Пре тачно 60 година у “Новостима”
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)