ЦЕО ЖИВОТ СТЕ КУЋУ РИБАЛИ ПОГРЕШНО: Постоји цака која вам БЕЗ КАПИ ДЕТЕРЏЕНТА чисти све од пода до плафона - и притом нема хемије!
СВАКО од нас жели да му свака просторија у дому буде блиставо чиста и миришљава, баш као и одећа или посуђе.
Уосталом, не каже наш народ да је “чистоћа пола здравља”, редовним одржавањем хигијене свих ствари с којима долазимо у контакт ослобађамо се не само прљавштине и прашине, већ и алегена, буђи, инсеката и бројних других микроорганизама који би могли да наштете нашем здрављу.
Међутим, када се нађемо у продавници пред полицама са кућном хемијом, схватимо да нас ту чека потпуно нова опасност. Ма како да су ефикасна и ма колико да дивно миришу, скоро сва средства на својој етикети имају неку врсту упозорења попут “држати подаље од деце”, “запаљиво” или оних са костуром који сугеришу да средство неправилном употребом може бити опасно по здравље.
Многа од тих средстава од нас захтевају да током употребе лице и руке заштитимо рукавицама и маском, јер испарења могу изазвати озбиљне иритације коже, очију, грла и дисајних органа, а у случају гутања последице могу бити и смртоносне. Такође, средства за чишћење праве се од хиљада штетних хемикалија, које неминовно завршавају у водама, земљишту и ваздуху, те даље угрожавају читаве екосистеме, а самим тиме и храну коју једемо.
С друге стране, не треба занемарити ни чињеницу да амбалажа од овако “оштрих” хемикалија спада у такозвани “опасан отпад”, односно отпад којим би требало пажљиво руковати и никако га не бацати у контејнере за комунални отпад. С једне стране, то је зато што остаци оваквих средстава могу реаговати са другим материјама из смећа и довести до стварања нових токсичних једињења, а с друге што сама пластична амбалажа од које су направљене боце, спрејеви и кутије већ сама по себи представља довољну опасност за животну средину.
С обзиром на то да у нашој земљи управљање оваквом врстом отпада баш и није најсјајније регулисано – не постоје јасно истакнути контејнери за одлагање амбалаже од опасног отпада, а и да постоје, не би много вредели зато што мали број оператера има капацитете за сепарацију и рециклажу ове врсте отпада – не преостаје нам ништа друго него да се окренемо природнијим и по животну средину мање штетним средствима за чишћење.
Нажалост, због “зеленијег” начина производње, краћег рока употребе и чињенице да се овакви детерџенти углавном пакују у еколошки прихватљиву амбалажу, то се одражава на њихову цену, што је многима веома важна ствар у кућном буџету. Ипак, ни то не би требало да представља проблем, јер постоје сасвим адекватне и ефикасне замене за кућну хемију коју може свако од нас сам да направи, и то у кућној радиности.
А ми вам доносимо рецепте како да направите неке од њих.
Универзално средство за чишћење и дезинфекцију
Састојци: 1 чаша алкохолног или јабуковог сирћета, 1 чаша воде, изрендана кора једног лимуна, неколико стабљика свежег рузмарина
Припрема: Све састојке сипајте у теглу, добро промућкајте и оставите да одстоји недељу дана на собној температури. Процедите и преспите у еколошки прихватљиву бочицу са наставком за спреј.
Употреба: Ово средство помоћи ће вам да уклоните свакодневну прљавштину са столова, радних и других површина, а њиме можете скидати и флеке са зидова или рибати канте за смеће. Пре употребе промућкајте, напрскајте, пребришите и то је то.
Упозорење: Избегавајте коришћење на гранитним површинама и нерђајућем челику, као и на свим површинама на којима је произвођач нагласио да не би требало да дођу у контакт са сирћетом.
Средство за чишћење кухињских површина
Састојци: 4 кашике соде бикарбоне, 1 литар воде
Припрема: Након што сте растворили соду бикарбону у води, средство је готово.
Употреба: За чишћење свих кухињских површина и уређаја. Пошто сода бикарбона има моћ да уклања непријатне мирисе, посебно се препоручује за прање унутрашњости фрижидера, славина и есцајга од нерђајућег челика, као и за редовно испирање кухињских одвода.
Уради сам средство за прозоре и огледала
Састојци: 2 чаше воде, ½ чаше белог сирћета, ¼ чаше медицинског алкохола (70%), 1-2 капи есенцијалног уља поморанџе
Припрема: Све састојке сипајте у еколошки прихватљиву бочицу са наставком за спреј и промућкајте.
Употреба: Напрскајте средство на мање површине прозора и одмах пребришите папирним убрусом. За прање огледала или неких других стаклених површина, средство најпре напрскајте на крпу или убрус.
Савет: Избегавајте да перете прозоре када је напољу јако топло и сунчано. У супротном, постићи ћете постигли контраефекат, јер ово средство због присуства алкохола јако брзо испарава, због чега могу остати флеке.
Домаће средство за чишћење месинга
Састојци: Јабуково сирће или лимунов сок, кухињска со, сунђер
Припрема: Навлажите сунђер сирћетом или лимуном, а потом поспите сољу
Употреба: Сунђером лагано трљајте по менсинганим површинама, док не скинете све флеке. Добро исперите водом или влажним сунђером, а потом одмах осушите меканом крпом.
Детерџент за судове
Састојци: 3 лимуна, 400 мл воде, 200 г соли, 100 мл алкохолног сирћета
Припрема: Лимун са кором исеците на ситније комаде и одстраните семенке. Ставите у блендер и направите кашу. Преспите у шерпу, додајте сирће воду и со. Пустите да проври и оставите да се кува још 10-15 минута, уз непрекидно мешање. Склоните са шпорета и оставите да се охлади. Пре сипања у адекватну амбалажу, процедите кроз газу.
Употреба: Користити као класичан детерџент за судове.
Средство за плочице и санитарије
Састојци: 100 грама природног сапуна, 3 дл вруће воде, 1 кашика соде бикарбоне, 1 кашица слачице у праху, неколико капи етеричног уља од чајевца
Припрема: Сапун изрендајте, додајте врућу воду и измиксајте миксером док се сав сапун не истопи и добијете пенасту смесу. Додајте соду бикарбону, слачицу и пар капи етеричног уља од чајевца. Преспите у бочицу са пумпицом или другим адекватним наставком.
Употреба: Користите за чишћење плочица и санитарија у кухињи и купатилу. Уље од чајевца помоћи ће вам да се ослободите не само каменца, већ и упорне буђи.
Средство за негу дрвенарије и паркета
Састојци: 1 шоља маслиновог уља, 1 шоља сирћета, 1 шоља лимуновог сока
Припрема: Све састојке сипајте у посуду и мешајте их док се не сједине.
Употреба: Нанесите на крпу и пребришите. У случају упорних мрља, поновите поступак.
Средство за рибање рерне
Састојци: 10 грама соде бикарбоне, 20 грама морске соли, мало воде
Припрема: Помешајте соду бикарбону и со. Додајте мало по мало воде и мешајте док не добијете густу пасту.
Употреба: Сунђером нанесите на запрљане површине у рерни. Оставите да делује пола сата. Изрибајте, а потом исперите топлом водом.
Течни детерџент за ручно прање веша
Састојци: 1 биљни сапун, 3 литре воде, 2 кашикице соде бикарбоне, етерично уље по избору
Припрема: Изрендајте сапун. Воду загрејте у већој шерпи, али немојте дозволити да кипи. Смањите ватру, па у њу додајте сапун и мешајте док се скроз не растопи, а потом умешајте и соду бикарбону. Преспите у адекватну посуду и пустите да се охлади. Додајте етерично уље и детерџент је готов.
Употреба: Користити као класично средство за прање веша
* Учествуј и ти у очувању животне средине. Сазнај више на Окренимо на чисто.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)