У СЛАВУ СЛЕПОМ ГУСЛАРУ: У Вишњићеву сутра почињу 43. "Вишњићеви дани"

С. Костић

29. 09. 2022. у 11:45

ТРАДИЦИОНАЛНА туристичка манифестација "Вишњићеви дани", одржаће се од 30. септембра до 2. октобра, на две локације и то у Шиду и Вишњићеву.

У СЛАВУ СЛЕПОМ ГУСЛАРУ: У Вишњићеву сутра почињу 43. Вишњићеви дани

Фото Ј. Даниловац

Ове године одржаће се 43. пут, у част "српског Хомера", слепог гуслара и песника Филипа Вишњића.

Према програму организатора, манифестација ће започети подизањем заставе и концертом Основне музичке школе "Филип Вишњић" из Шида, а након тога уследиће промоција књиге "Апотеоза српским гуслама" аутора Дејана Томића.

Јавни час одржава се другог дана манифестације у Вишњићеву или Грку, у којем је Филип Вишњић по доласку у Србију пронашао свој мир и где је 1834. године преминуо.

Вишњићево, које је гуслар својим песмама прославио, брижно чува успомену на њега. Ово место свету је представљено захваљујући песмама које су баш на његовом тлу испеване, песмама које су чувале историјске факте и описивале стварне историјске догађаје, песмама ослобођеним песничке слободе како народ не би памтио прекројену историју, захваљујући песнику пред чијим стиховима су мирно стајали Вук Караџић, Лукијан Мушицки и митрополит Стефан Стратимировић.

У оквиру "Вишњићевих дана", пре 12 година, знаменитом српском гуслару пореклом са Мајевице, свечано је откривен споменик. Обележје Филипу Вишњићу, подигнуто захваљујући донацији наше велике добротворке, професорке др Радмиле Милентијевић. У згради основне школе, која носи Вишњићево име, отворена је стална етно-поставка посвећена овом слепом гуслару, која је поред његове куће, гроба и споменика незаобилазна станица свих намерника који долазе у Вишњићево да одају почаст једном од најпознатијих наших гуслара и твораца српске епске поезије.

- "Вишњићеви дани" су манифестација чијој организацији из године у годину приступамо са посебном пажњом и великом посвећеношћу. Реч је о данима када славећи лик и дело Филипа Вишњића, величамо нашу славну прошлост какву је опевао у својим стиховима.

Истовремено, додељујући Вишњићеву награду, величамо садашњост и оне који стварају у садашњости. Општина Шид и Вишњићево чувају успомену на Филипа Вишњића којег узимамо као синоним за слободу и јунаштво, који је песмом и гуслама штитио, храбрио и окупљао људе око себе. Његов лик и дело јесу посебан феномен у нашој историји - каже Зоран Семеновић, председник Општине Шид.

Гуслари у Вишњићеву, Фото Општина Шид

Манифестација тежи да афирмише заслужне ствараоце који својим радом богате културни живот шидске општине, зато Организациони одбор "Вишњићевих дана" расписује Јавни конкурс за доделу Вишњићеве награде у две категорије - за животно дело и за младе, старости до 30 година. Организациони одбор расписао је и Литерарни конкурс за избор најбољих ученичких радова, а теме су: "Једне гусле, далеко се чују..." и "Филип Вишњић као покретач слободе изражавања у времену буне и устанка". Вишњићева награда добитницима ће бити уручена на свечаној академији која ће се одржати у недељу, 2. октобра.

"Вишњићеви дани" организују се у сарадњи Општине Шид, као и шидских Народне библиотеке "Симеон Пишчевић" и Културно-образовног центра, а уз подршку Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама.

Образовна установа носи име по чувеном гуслару, Фото Википедија

КЊИЖЕВНА СУСРЕТАЊА - СЕДМИ ПУТ

СВЕЧАНОСТИ посвећене Филипу Вишњићу настављају се у среду, 12. октобра, у 18 часова у Галерији слика "Сава Шумановић" у Шиду, када ће бити одржана седма "Вишњићева књижевна сусретања". Они су прилика да се у Шиду, на тромеђи, окупе књижевници из Србије, Републике Српске и Хрватске, да би кроз поезију славили лик и дело Филипа Вишњића, као и да би разменили драгоцена искуства и представили културна дешавања и знаменитости краја из којег долазе.

Илустрација В. Н.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

РУСИЈА СЛАВИ! Почело укидање санкција, Русима стигла дозвола за Светско првенство