ГУДУРИЦА, БАНАТСКО СЕЛО СА ДВА МУЗЕЈА: Познато винско место код Вршца чува дела чувеног аустријског сликара

Ј. Ј. БАЉАК

17. 09. 2022. у 10:20

ЗА Гудурицу, код Вршца, кажу да је највиноградарскије село у Србији, јер га окружује више од хиљаду хектара плантажа винове лозе. Оно је и туристички бренд тог краја, будући да до њега води један крак националне туристичке руте "Пут вина". Годишње га походи око 10.000 домаћих и страних гостију.

ГУДУРИЦА, БАНАТСКО СЕЛО СА ДВА МУЗЕЈА: Познато винско место код Вршца чува дела чувеног аустријског сликара

Фото: Ј.Ј. Б.

То, међутим, више није једина специфичност овог јужнобанатског села, са око 1.000 становника. Однедавно може да се похвали и са два музеја: сталном поставком радова Роберта Хамерштила, славног аустријског сликара и графичара пореклом из Вршца, и нову етнографску поставку, коју је припремило Удружења жена "Богатство различитости". Оно постоји девет година и окупља 12 чланица, које су овог лета од локалне самоуправе први пут добиле своје просторије и решиле да их претворе у сеоски етнографски музеј.

- Хамерштилов музеј отворен је 2010. у родној кући његове мајке, где се од тада налази и сеоски Дом културе. Броји тридесетак његових радова и депанданс је Градског музеја у Вршцу. Поносни смо што смо у групи светских музеја који баштине његова дела - прича нам Владимир Вучковић, из Гудурице, иначе радник вршачког музеја.

Стотинак метара даље, у згради Месне заједнице, отворен је нови, Завичајни музеј, који приказује живот села од праисторије до данас.

- У Гудурици се живело и пре 8.000 година - истиче Вучковић. - Само двестотинак метара од садашњег насеља налази се праисторијски локалитет, који, уз друга археолошка налазишта, указује да је овај простор од тада константно био насељен.

Ови историјски подаци, поткрепљени фотографијама, приказани су на паноима на самом улазу у музеј. Истакнуте су ту и црно-беле слике са важних сеоских догађаја и из свакодневног живота мештана. У следећој просторији амбијентално је приказан изглед старе сеоске кухиње, у којој су жене сада изложиле своје домаће производе: осликане медењаке, пекмез, слатко. А, лајтмотив им је спаваћа соба, која је ујединила чак 24 нације.

- Пре Другог светског рата овде су живели Немци, а потом су се доселили колонисти из свих крајева бивше Југославије. Свако од њих је донео парче свог идентитета, који смо и приказале у овој етно-соби. Спојили смо немачки алт-дојч стил са српским ћилимом, словеначким и македонским везом, далматинском ћебади. По томе се и разликујемо од осталих етно-поставки у земљи - каже Силвана Перетић из Удружења.

У поставци су скупи експонати, које су добиле захваљујући добрим људима, како би бројни туристи, када у Гудурицу дођу са намером да кушају вина, видели да то село има и богату мултикултурну традицију.

БИЈЕНАЛЕ ГРАФИКЕ

У ЧАСТ Роберта Хамерштила, који је превасходно био графичар, Градски музеј у Вршцу покренуо је међународно бијенале графике. Оно се одржава и у Вршцу и у Гудурици.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

„Вечити дерби“ на великом платну: МаxБет и Евролига представили филм „Ривалства“