КРОЋЕЊЕ НЕМИРНЕ ЗАПАДНЕ МОРАВЕ: Планирана изградња бедема, који ће, надају се, умирити воду (ФОТО)
СА својим притокама, Западна Морава је у прошлости небројено пута плавила обале на територији Трстеника, а најдрастичније - 2014. године.
Према подацима до којих су дошле "Новости", после тих поплава пре осам година, готово 600 милиона динара било је потребно за санацију уништених села, обнову путне инфраструктуре, реконструкцију кућа, пословних и економских објеката, и за ревитализацију изворишта "Звездан".
Изградња "Моравског коридора" требало би да коначно стави тачку на сваки даљи "рат" са реком, која пролази кроз Трстеник у дужини од 17 километара.
- Још док се говорило о изградњи ауто-пута, било је речи да ће то бити први ауто-пут на територији целог Балкана са масивним системом одбране од поплава - каже за "Новости" Владимир Дачић, општински већник за инфарструктуру, комуналне делатности и безбедност у саобраћају. - Сам план претрпео је неколико измена пројектно--техничке документације и конкретно, у делу кроз нашу општину, одлучено је да се са десне стране Западне Мораве целом дужином, а на неким деловима и са леве, подигне бедем.
У селима која гравитирају ка Западној Морави живи око 20.000 становника. Током претходних изливања немирне реке највише штете претрпели су мештани чије су куће и имања са њене десне стране, у селима Почековина, Стопања, Бресно Поље.
- Те 2014. године, Комисија за процену штете регистровала је последице поплава на 3.000 хектара обрадивих површина, стотинак стамбених и двоструко више помоћних објеката. Пољски путеви су били практично непроходни, а додатно је била оштећена путна инфраструктура - подсећа Дачић. - Поплаве су се поновиле 2016, али будући да је много урађено на санирању критичних водотокова, осим делимичног попуштања заштите код Почековине, ипак смо имали значајно мање штете.
Без Западне Мораве у Трстенику нема живота. Калемари из Велике Дренове, Селишта и Медвеђе, производе саднице и лозне калемове на само 300 до 400 метара од реке.
- Од Западне Мораве зависи више од 300 произвођача само у нашем селу и од реке зна да буде великих проблема - каже за "Новости" велики калемар Ивица Качаревић из Велике Дренове. - Било је година када је због изливања долазило до великих материјалних штета. Верујем да ће бедем при изградњи "Моравског коридора" умирити воду.
Западна Морава није једина река која је правила проблеме у трстеничкој општини. Риљачка река у Селишту и Љубостињска река у Грабовцу одговорне су за катастрофу 2014. године. Са Гледићких планина спустиле су се огромне количине муља, народ је месецима износио ствари из куће, стручњаци АБХО данима су дезинфиковали терен. Сви путеви били су прекинути и у планинским селима. До Планинице се није могло, манастир Љубостиња био је одсечен.
- Сећам се да је 1985. због изливања страдао пут, један аутобус је код Рајевца био и затрпан, али од зла с неба које се 2014. сручило никад није било већег. Бар у нашем селу такво нешто нико не памти - испричао је за "Новости" Зоран Васић, мештанин Доњег Дубича.
Чаирски поток је 2020. готово уништио неке улице у насељу Пејовац, а од падавина страдали су Оџаци, Бељици, Горњи Рибник, делови Осаонице. Пре три године, Канцеларија за управљање јавним улагањима инвестирала је 100 милона за санирање Риљачке и Црнишавске реке, као и за каналисање, у једном делу, Љубостињске.
- Те године смо из сопствених средстава издвојили шест милиона динара како би уредили и санирали сва речна корита за које смо у том тренутку сматрали да су најхитнија за санацију,прошле године уложили смо шест и по, а ове пет милиона за сређивање девет водотокова - додаје већник Владимир Дачић.
Иако је сређивање водотокова другог реда за Трстеник врло важно, саговорници "Новости" наглашавају да су све очи упрте у будући бедем до "Моравског коридора". А он би трајно требало да заштити и Западну Мораву и народ који живи поред и од ове реке.
ПРОЈЕКАТ ОД 11,5 МИЛИОНА ЕВРА
БЕДЕМ у оквиру Моравског коридора неће бити једина велика инвестиција на Западној Морави код Трстеника. Ново постројење за пречишћавање отпадних вода почеће да се гради у место Богдање. Пројекат вредан 11,5 милиона евра, који се финансира из кредита Немачке развојне банке, заједничким улагањем Министарства грађевинарства, сабраћаја и инфраструктуре и локалне самоуправе, подразумева и градњу колекторске и реконструкцију дела дотрајале мреже.
- Постројење је пројектовано за 18.000 еквивалентних корисника - износи за "Новости" Слађана Алексић, в. д.директорка ЈКСП "Комстан" Трстеник. - Радиће по систему соларног сушења муља и складиштења на 162 квадрата.
Препоручујемо
МАЛИ САЈАМ СПОРТА У ТРСТЕНИКУ: Малишани се опробали у разним дисциплинама (ФОТО)
02. 09. 2022. у 18:56
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)