ЗАБРАЊЕН РАД 19 ДОМОВА ЗА СТАРЕ: Буџет годишње оштећен за 2,5 милона евра само на основу доприноса нелегалних установа за сениоре

Ј. Ж. СКЕНДЕРИЈА

03. 09. 2022. у 09:10

САМО један нелегални дом за старе са 30 станара, колико их је у просеку у оваквим објектима, државу месечно оштети за око четири милиона динара. Овај износ односи се само на доприносе на плате радника, а ако се на то додају обавезе по питању пореза на закуп, добит, фирмарине и слично, износ утаје пореза постаје невероватан, тврди Радослав Миловановић, председник Удружења приватних социјалних установа.

ЗАБРАЊЕН РАД 19 ДОМОВА ЗА СТАРЕ: Буџет годишње оштећен за 2,5 милона евра само на основу доприноса нелегалних установа за сениоре

За примања сениора примењује се швајцарска формула, Фото М. Анђела

Рачуница је изведена на основу потребе посла и правилника о лиценцирању који на толики број корисника захтева осам до 10 запослених.

- Претпоставка је да у сваком моменту у Србији има од 50 до 70 нелегалних домова, што оштећује државу на годишњем нивоу за невероватних 250-300 милиона динара, односно око 2,5 милиона евра - тврди Миловановић. - Сваке године се на тај начин ускрати могућност да се тим новцем отвори још један вртић или стационар. Поред тога има и легалних домова који раде у сивој зони пословања који такође избегавају плаћање обавеза држави.

ЈАСНА ПРАВИЛА ВАЖЕ ЗА СВЕ

ЗА сваки објекат постоји правилник који треба да се испуни и прописани услови попут квадратуре, опремљености, стручних радника. Од свих стално запослених, 60 одсто морају да буду стручни радници, да објекат буде регистрован у привредном суду, да има социјалног и административног радника, медицинску сестру, неговатељицу. Такође је неопходно да власници ураде безбедносне провере и заштиту на раду. Пошто нелегалне установе имају мале буџете, не могу да испуне прописане услове, нити имају средстава да плате стручне запослене.

Власници нелегалних објеката често настављају да раде и по изрицању забране само на другој адреси или промене име и то тако пролази годинама. Од почетка године до данас инспектори социјалне заштите Министарства за рад и Покрајинског секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова изрекли су 19 забрана рада илегалним домовима.

- Поред редовног инспекцијског надзора, поступамо и по пријавама. Када се утврди да је она основана доносимо решење о забрани рада - кажу у Министарству.

Према мишљењу председника удружења, кривично је дело ако сместите особу у установу која не задовољава све безбедносне и друге услове. Нажалост, нико никада није кривично гоњен због тога. Када и плате неку казну, она је у односу на приход који остваре смешна, јер износи од 30.000 до 40.000 динара, што је једна месечна домска станарина.

На списку који је "Новостима" доставило Удружење приватних социјалних установа налази се 11 домова за старе који раде без дозволе, пријављени су надлежнима, али, колико они знају, никада ништа није предузето. Све ове установе се оглашавају на интернету и лако се могу пронаћи њихове адресе и бројеви телефона. Многе газде су како би "легализовали" свој незаконити рад у Агенцији за привредне регистре своје фирме убележили као дечје играонице или поликлинике.

Миловановић тврди да су многе домове пријављивали и по неколико пута, али да са терена имају информацију да они и даље раде. Газде се позивају на везе у високим политичким круговима, на успешне докторске каријере, међу њима има и посланика, али и блиских криминалним структурама.

ОБАВЕЗЕ ИЗБЕГАВАЈУ И ЛИЦЕНЦИРАНИ

ПРЕМА броју кревета у приватним лиценцираним домовима и просечној попуњености капацитета од 80 одсто на годишњем нивоу, укупан приказан промет у завршним рачунима би требало да буде око 50 милиона евра, тврди Миловановић.

- Према званичним информацијама АПР-а, може се видети да је приказани промет драстично мањи, што такође указује на рад у сивој зони пословања, смањењу и избегавању обавеза према држави - каже он.

- Аранђеловачки дом ПЕПЕ ПЛУС ради на истој адреси као и некадашњи дом "Петровић" који смо већ пријављивали. "Бибин сан" у месту Брезовац, на старом путу за Аранђеловац, по њиховом исказу, ради већ 15 година. Има капацитет од 22 места, али не и дозволу за рад - каже он.

У Аранђеловцу, наводи Миловановић, ради и Поликлиника "Свети Стефан" која се рекламира и као дом за старе, иако им је издата забрана за рад под именом "Хелп", али по неким информацијама он и даље пружа услугу домског смештаја, што се може видети и на њиховом званичном интернет порталу. Као један од власника ове поликлинике наводи се др Зоран Зечевић, високи функционер Српске странке Заветници и народни посланик.

- Ту је и приватна кућа Хајналке Бодор у Суботици, затим "Борика" са два објекта у истом граду за које није добио дозволу, "Света Катарина" на Палићу, онда објекат који ради на територији Бачке Тополе, чија је власница Аранка Киш Карољ,приватна кућа Сарапка Петер из Мартоноса у општини Кањижа,"Нина плус" и "Епикур" из Београда. "Плава лагуна", некада се звао "Липа", више пута је затваран, на крају је власник и кривично гоњен и добио је наногвицу. Сада овај дом у Сремској Митровици у Улици Милана Тепића 6а води, према нашим сазнањима, његов сестрић - открива Миловановић.

Он наглашава да су све ове домове пријављивали надлежнима, али да никада нису добили повратну информацију шта су урадили по пријавама, иако су тражили да их обавесте о мерама које су предузели.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (3)

ВАР СЕ УКИДА: Револуција на помолу