У ШКОЛСКОМ УЏБЕНИКУ ОМАЛОВАЖАВАЊЕ РОМА: "Клет" објавио расистичку питалицу, најављена тужба
У ЛЕКТИРИ "Народне умотворине лаке за ђаке трећаке", у издању куће "Клет", објављена је питалица због које је покрет Опра Србија реаговао, истичући дискриминаторски језик према ромској заједници.
Питалица гласи: "Питало Циганче мајку: Који је дан најдуљи у години? Они кад се чека вечера без ручка."
Покрет Опре Рома најављује да ће против Министарства просвете и издавачке куће "Клет" поднети тужбу Повереници за заштиту равноправности због овог садржаја.
Чињеница да се у плану и програму налази садржај који користи погрдан назив за Роме, оцењују у Опре Рома, говори да је образовни систем Републике Србије друштвено неодговоран према ромској заједници.
- Ово је трагично за Србију из више разлога. Пре свега, непоштовања права националне мањине јер назив Ром је усвојен 1971. године, а Роми су званично у Србији од 2002. године национална мањина. Зашто се у уџбеницима и даље називамо "Циганима"? Овакво подстицање стереотипа и дискриминације деци од девет година је показатељ много озбиљнијег проблема. Етничка пристрасност у уџбеницима и наставним плановима и програмима против Рома је системски проблем - оцењују из покрета.
Наглашавају да "иако издавачи тврде да су мултикултурални и да поштују различитост свих људи, ниједан од уџбеника не истражује или учи о расизму против Рома у историји Србије", и додају да наставни планови и програми често приступају темама о Ромима на непотпун и обмањујући начин, најчешће подстичући негативан наратив и посебно оправдавајући обесправљеност Рома.
ОДГОВОР ИЗ "КЛЕТА": "Циганче је хипокористик, реч од миља"
Др Ана Вукмановић, уредница за српски језик и књижевност у ИК "Клет" у писаном саопштењу објашњава да се "ромско дете у питалици не помиње у негативном контексту, и да је реч Циганче хипокористик, реч од миља, чиме се истиче позитиван емотивни став према ономе на кога се реч односи."
Даље наводи да се питалицом скреће пажња на важан проблем сиромаштва, па се ученици у разговору "могу подстаћи да размишљају о тешком социјалном положају Рома – како некад, тако и данас".
- Будући да текст народне питалице нисмо могли да мењамо, намеће се закључак да је требало да га изоставимо. Ми, напротив, мислимо да је важно говорити о проблему сиромаштва и да се овом питалицом ни на који начин не исказује негативан однос према Ромима, већ се скреће пажња на њихов тежак положај - каже се у саопштењу.
ДУКИЋ МИЈАТОВИЋ: OШТРО ОСУЂУЈЕМ СВАКИ ГОВОР МРЖЊЕ
Маријана Дукић Мијатовић, члан Председништва Српске напредне странке и државни секретар министарства просвете, истакла је да оштро осуђује сваки говор мржње, спровођење било ког вида дискриминације и непоштовања мањинских и људских права, те мултикултуралности и различитости свих људи, што су основни постулати политике председника Александра Вучића.
- Управо је дијалог са ромском заједницом, који председник Вучић активно води жив, свакодневан и реалан изнедрио низ мера подршке припадницима ромске националности, као што су афирмативни упис у предшколске установе и основе школе без докумената, те осмишљавање многобројних мера афирмативне акције уписа ромске деце у средње школе, као и стипендирање и менторску подршку. Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања креирао је и Упутство за спречавање раног напуштања образовања са препорукама и предлозима мера за превенцију осипања. Ученици ромске националности имају и могућност да похађају изборни програм Ромски језик са елементима националне културе, а истраживање Уницефа МИЦС (Мултипле Индицатор ЦлустерСурвеy-МИЦС) указује да су мере Владе Србије унапредиле образовање ромске популације - рекла је она.
Дукић Мијатовић истиче да је све што је наведено учињено у последњих 10 година, и довело до значајних помака којима се Министарство просвете дичи: 20% више ромске деце похађа припремни предшколски програм, 15% више ромске деце упише основну школу, односно 20% средњу, а 12% више него раније су укључене девојчице у средњошколско образовање, док је повећан број студената ромске националности.
Она истиче да је, имајући у виду све истакнуте активности које држава спроводи, потпуно нејасно како је Република Србија и Министарство просвете, науке и технолошког развоја препознато као дискриминаторно, када Министарство нити прописује нити одобрава садржај лектире, већ прописује области за додатно изучавање и врло је јасно да је на издавачу да, конкретно у овој теми "народне умотворине" изврши селекцију и претвори у лектиру.
- Питање које је кључно и постављам га Клету је следеће: Зашто сте се определили поред хиљада и хиљада прича, приповетки и умотворина баш за ову дискриминаторну? Којим сте се критеријумима водили, да ли сте имали у виду друштвену опасност оваквих одабира и рањивост ромске популације? Најмање што можете да урадите је да се јавно извините свима којима сте нанели бол, јавности, коју сте узнемирили и да отклоните у најкраћем року из својих издања све сличне садржаје. Било би лепо и да у име добре воље свим припадницима ромске популације донирате бесплатне уџбенике. Није тешко бити пристојан и хуман. Србија је снажно уз Роме - закључила је Маријана Дукић Мијатовић.
ТАСИЋ КНЕЖЕВИЋ: ОБРАЗОВАЊЕ ЈЕ ОМОГУЋЕНО И ПРИЛАГОЂЕНО СВАКОМЕ
Наташа Тасић Кнежевић, народна посланица Српске напредне странке, изражава забринутост и жаљење што су Роми по ко зна који пут осетили на својој израњаваној кожи говор мржње, дискриминацију и непоштовање мањинских и људских права, као мултикултуралности и различитости свих људи.
- Неверица да се овакви испади дешавају је већа управо јер је председник Александар Вучић уложио огромне напоре да ромска заједница живи боље, што смо осетили кроз низ мера подршке, донетих као резултат континуираног дијалога са ромском заједницом, као што су афирмативни упис у предшколске установе и основне школе без докумената, те осмишљавање многобројних мера афирмативне акције уписа ромске деце у средње школе, као и стипендирање и менторску подршку - истиче Тасић Кнежевић.
Она даље наводи и да захваљујући таквој политици поштовања припадника мањина и разумевања да је различитост богатство наше државе, успели смо много тога, па и да смањимо напуштање школе, посебно код ромских девојчица, и подстакнемо на даље образовање.
- Свесни да је образовање кључно за успех појединца у животу, управо у образовање Рома се највише улагало. Србија је показала да је образовање омогућено и прилагођено свакоме, без обзира које је националне припадности, где и како живи, као и да је ту да подржи, мотивише развој свих нас. Осетили смо да смо једнаки у остваривању права, да нас наша Србија итекако воли. Зна ромска заједница да Министарство одређује подручје едукативних садржаја, као што су то народне приче, приповетке и умотворине старих вековима, а такође зна и да су издавачи ти који врше и одабир конкретних ужих јединица - истиче Тасић Кнежевић.
Она потом поставља питање и очекује одговор од Клета: "Зашто нас називате Циганима? Који су вас разлози водили да се определите од бројних приповетки баш за ову, која нас боли док је читамо?"
- Ми желимо да заборавимо колико смо патили, колико смо били гладни, колико су нас одвајали и гледали као нижу расу. Помозите нашој деци да се образују квалитетно, уместо што нас повређујете. Хвала председнику Вучићу и нашој Србији што су одшкринули врата и за нашу децу неких лепих будућих година, да живимо часно и равноправно - закључила је она.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)
ПАТРИЈАРХ Порфирије прославио је други дан славе Светог Јована Крститеља, а поред деце са КиМ, присутне су биле и многе познате личности.
24. 01. 2025. у 10:33 >> 10:43
Коментари (0)