КРОЗ ЈЕДАН ГЕН ОТКРИВАЋЕ 4.000 ГЕНСКИХ БОЛЕСТИ: "Новости" у ГАК "Народни фронт", где почиње примена најсавременије дијагностике код беба
ОД октобра, у Гинеколошко-акушерској клиници "Народни фронт" у Београду почиње примена најсавременије генетске дијагностике, секвенцирања нове генерације која на основу промена на само једном гену може да искључи или докаже 4.000 генских болести, у случају патолошких трудноћа, код беба пре рођења.
Овом методом омогућено је да се уради истовремено анализа више хиљада гена, што је унело праву револуцију у области генетике.
Открива ово, у разговору за "Новости", проф. др Жељко Миковић, директор ГАК "Народни фронт", указујући да је обука запослених у овој медицинској установи за рад на најновијем апарату при крају, тако да се узорци више неће слати у иностранство на анализу, као што је то био случај претходних година.
Др Миковић наглашава да то није једина нова метода која ову, највећу клинику, чини јединственом у Србији и у региону, али и сврстава раме уз раме са најпознатијим светским гинеколошким болницама. Додаје да је прошле године модернизована генетска лабораторија, која је до тада радила класичне генетске тестове, односно цитогенетику. Захваљујући најсавременијем апарату, и у Србији се сада ради "микроареј".
- Ради се о молекуларно-биолошким анализама, које детектују микроделеције и микродупликације - наводи професор Миковић.
- То су оне невидљиве субмикроскопске промене на геному, на хромозомима, које могу бити узрок и конгениталних аномалија, али и смртности деце током трудноће. Освојили смо нову методу за коју су се до сада узорци морали слати у иностранство. После одласка у генетско саветовалиште, одређује се коме је то потребно. То могу бити жене које су већ родиле децу са аномалијама, или оне које у трудноћи имају проблем са развојем плода, почев од првог триместра или оптерећену анамнезу.
ГАК "Народни фронт" је једина клиника у којој се од пролећа ради скрининг на спиналну мишићну атрофију - СМА. До сада је спасено троје деце, која су рођена као здрава, али је тестирањем утврђено присуство болести, пре појаве симптома. Тестирање је само за бебе рођене у овој клиници и на добровољној је бази.
- Скрининг на СМА још је пилот-пројекат, који се ради у сарадњи са Биолошким институтом и Клиником у Тиршовој - каже професор Миковић.
- Пројекат је орочен на годину дана и ако покаже добре резултате, што већ сада имамо наговештаје, постаће обавезан. Тестирали смо 2.200 беба, а 105 мајки је одбило скрининг. То је релативно мали проценат, као и у свету.
Наш саговорник истиче да је, у последње две године утростручен број парова који улазе у поступак вантелесне оплодње код примарног стерилитета, а од почетка марта, када је РФЗО дозволио, у овој клиници се лечи и секундарни стерилитет код парова који већ имају једно дете. Он наглашава да само Србија и Израел имају политику неограниченог броја покушаја до 45. године старости за добијање првог детета, као и неограничен број замрзавања, што многи парови не знају.
- За првих шест месеци, ове године имали смо урађен 481 стимулисани поступак вантелесне оплодње код лечења примарног стерилитета, а до краја године планирамо да их буде 800 - истиче професор Миковић.
- До пре две године смо били на броју до 250. Повећали смо и успешност, па тако да сада имамо више од 50 одсто трудноћа. Освојили смо поступак замрзнутих ембриотрансфера, тако да је прошле године захваљујући овој процедури рођено 23 деце. Добили смо квалитетну опрему, а лабораторија је боља од приватних. У току је и оснивање банке репродуктивних ћелија.
Према речима професора Миковића, ГАК "Народни фронт" иде у корак са европском и светском медицином, и то у свим сегментима гинекологије и акушерства. Тако, у области перинатологије, једина је установа у земљи која ради операције код једнојајчаних близанаца, фотокоагулацију анастамоза на површини плаценте.
- Имамо опрему, знање и одличне стручњаке - каже он.
- То се не ради ни у земљама у региону, па нам долазе случајеви из околних земаља. Радимо и друге операције на нерођеном плоду, код стенозе уринарних канала постављамо шантове за деривацију мокраће према плодовој води, како би се сачувала функција бубрега.
Клиника се бави и онколошком гинекологијом, где се оперише веома велики број карцинома - грлића и тела материце, и јајника. Следећи светски тренд, половина операција се ради лапараскопски. Професор Миковић истиче да је то за жену неупоредиво лакши начин оперисања, јер је бржи опоравак, одлазак кући, мање је компликација.
- Добили смо, захваљујући држави, Министарству здравља јако квалитетну опрему за онколошке операције - истиче професор Миковић.
- Два најмодернија лапаростуба, који имају могућност да се контрастним средством уоче метастазе у лимфним жлездама. Реч је о биопсији лимфног чвора чувара, где се убризгава специјална боја која брзо пролази до захваћених лимфних жлезда. Оне се камером лепо виде и уклањају се циљано, а не насумично. То повећава могућност излечења и смањује трауму - каже др Миковић и додаје је "Фронт" од пре годину дана једини у Србији који ради овај оперативни захват.
БРОЈКЕ ЗА ПОНОС
ПРОШЛЕ године у "Фронту" се родило 8.254 деце и било је 8.059 порођаја, што је највећи број у историји ове клинике - каже директор Миковић.
- Ми то приписујемо ситацији са короном, која је затворила мања породилишта, тако да смо ми поднели тај притисак. Али, ми смо то доживели као гест поверења жена које су одлучиле да се код нас породе. У Србији жене још увек могу да бирају државно породилиште, што није случај у многим земљама.
ЕПИДУРАЛ ПРЕДЊАЧИ
СКОРО 60 одсто жена које су се у првих шест месеци природно породиле у "Фронту", имале су обезбољен порођај. Лане је било 43 одсто природних порођаја у епидуралу, а ове се проценат повећао на 58 одсто. У односу на досадашњи укупан број порођаја, 3.596, од тога је био 2.351 спонтани вагинални порођај од почетка године, а 1.372 породиље су се природно породиле у епидуралној анестезији.
- Такав проценат нема нико, одавде па до Беча, укључујући и бивше републике некада заједничке државе - поносан је наш саговорник.
У НОВОЈ ЗГРАДИ НА БЕЖАНИЈСКОЈ КОСИ И ПРАТИОЦИ
ПО обиму рада, квалитету и разноврсности услуга ГАК "Народни фронт" је прерастао просторе постојеће зграде. Клиника би требало да се пресели на Бежанијску косу, а у новој згради пацијенти и особље ће имати потпуни комфор.
- Одавно је постојећи простор недовољан за удобан смештај пацијената, али и рад запослених - истиче наш саговорник.
- Добили смо подршку државе. Земљиште на Бежанијској коси је ушло у урбанистички пројекат. Ради се студија изводљивости нове болнице, која би требало да буде готова за око месец дана. Следећи корак је пројектовање, а реално је очекивати да изградња почне 2024. године. Изградњом те болнице "Народни фронт" ће постати конкурентан најбољим установама у иностранству.
Професор Миковић открива да је у плану да свака породиља у новој болници дође са пратиоцем по свом избору, који ће јој бити подршка током целог боравка.
Препоручујемо
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (2)