МАНАСТИРСКЕ БИБЛИОТЕКЕ ЧУВАЈУ КЊИГЕ ЗА ВЕЧНОСТ: Рукописно благо фрушкогорских храмова развејавали су ратови

Јованка Симић

14. 08. 2022. у 18:30

ЗАЛУД је савременицима постављати питање да ли ће књига преживети и најновију технолошку револуцију. Одговор треба тражити у нашим манастирима ма где да су.

МАНАСТИРСКЕ БИБЛИОТЕКЕ ЧУВАЈУ КЊИГЕ ЗА ВЕЧНОСТ: Рукописно благо фрушкогорских храмова развејавали су ратови

Ново Хопово, Фото Танјуг

Довољно је, за почетак, крочити у те вековне тврђаве нашег идентитета на Фрушкој гори, нашем Атосу, завирити у рукописно благо и одахнути. Ове књиге ће преживети сваку револуцију под условом да их рестаурирамо и тако оживљене предамо будућим нараштајима. За почетак, барем да их евидентирамо, а оно највредније, данашњим генерацијама да на увид изложимо.

Пуних једанаест година ову идеју водиљу следиле су вредне библиотекарке Веснa Петровић и Дубравка Симовић са сарадницима, истакнутим стручњацима археографима Душицом Грбић и рецензентом Владаном Тријићем. Њихов педантан и посвећенички рад уродио је плодом - првом изложбом "Каталог библиотека рукописних књига". Књиге и рукописи су из пет (од укупно седамнаест) фрушкогорских манастира - Беочина, Гргетега, Крушедола, Мале Ремете и Новог Хопова.

Фото Printskrin

Поставка "Рукописне књиге у манастирима Фрушке горе", настала уз благослов владике сремског Василија а под окриљем Српске читаонице у Иригу и у сарадњи са Народном библиотеком Србије, Библиотеком Матице српске, Православним богословским факултетом и Библиотеком Српске патријаршије, сачињена је од 23 рукописа настала у периоду од 1399. године до 19. века.

- У времену када се све мање чита и када је књига супротстављена савременим видовима комуникације, манастири ће је поново сачувати од заборава, јер књига је прославила реч и обезбедила јој трајност и свеприсутност, а манастирска књига постала је поуздан чувар идентитета и мудрости - кажу ауторке Веснa Петровић и Дубравка Симовић.

Фото Printskrin

Сви показани рукописи имају велику културно-историјску вредност и сведоче о времену настанка, писарским седиштима, ктиторима и кретању и судбини књиге.

Посебна вредност краси Пролог стиховни за мај, јуни, јули и август епископа и српског књижевника Марка Пећког из 1399. године. У литератури је познат као Минеј за јуни, јули и август. Припадао је манастиру Пећка патријаршија, а после Другог светског рата губи му се траг и водио се као нестао. Захваљујући нашим библиотекаркама које су радиле на сређивању књижних фондова у фрушкогорским манастирима, пронађен је у манастиру Беочин. Значајан је и Минеј за август из 1684. године Христофора Рачанина.

Фото Printskrin

- Ови рукописи су и наша духовна жишка око које се сабирамо и уједињујемо, и којом непрестано побеђујемо искушења која нам савремени свет свакодневно намеће. "Каталог библиотека фрушкогорских манастира", добио је прави смисао и заживео како међу библиотекама, тако и у манастирима који полако поново постају "куће укупног људског памћења". Весна Петровић и Дубравка Симовић начиниле су значајан корак ка очувању и заштити овог дела српске културне баштине - речи су Гордане Ђилас из Библиотеке Матице српске.

Фото Printskrin

Наредне кораке у очувању рукописног манастирског блага треба начинити што пре и са једнаким ентузијазмом јер, како примеђује рецензент Владан Тријић, жалосна је и опомињућа судбина рукописне баштине фрушкогорских манастира, која се некада мерила стотинама књига, вековима сабираних са стране или насталих у локалним писарским средиштима.

Крушедол, Фото Д. Дозет

У основи писаног блага била је библиотека деспотске породице Бранковић, а богатство тог наслеђа навело је 1910. године Монашко удружење Православне српске митрополије Карловачке да покрене едицију "Описи рукописа православних српских манастира у Mитрополији Карловачкој" у оквиру које је требало да се "изда целокупан опис рукописа у свима манастирима", као и њихов сводни палеографски албум. Нажалост, у едицији је 1914. објављен једино опис крушедолске збирке, свештеника и потоњег архимандрита Саве Петковића.

Фото Printskrin

ПОХАРАНИ МАНАСТИРИ

ВЕЋ током првих месеци усташке окупације у Другом светском рату из фрушкогорских манастира бројни рукописи су, заједно са осталим драгоценостима, однети у Загреб, као ратни плен, док се другима изгубио траг. Тачан број рукописа несталих или пропалих у том периоду није познат пошто није постојао њихов потпуни попис.

Фото Printskrin

ЧУДЕСАН ПУТ ХРИСТОФоРОВОГ КОДЕКСА

ПОСЕБНО је занимљив "Минеј служабни" за август из 1684. и његова неодгонетнути пут од Фрушке горе до Загреба и натраг.Овај рукопис Христофора Рачанина, једног од најбољих српских писара XVII века, током Другог светског рата доспео је у загребачки Музеј за уметност. После рата, када је донета политичка одлука да се предмети однети из православних цркава и манастира са тла Србије врате СПЦ,а да други њихов део, наводно, пореклом из тадашње Хрватске, остане у новооснованом Музеју Срба, Христофоров кодекс је задржан у Загребу. Музеј је 1963. утопљен у Одељење Срба при Повијесном музеју, који је убрзо угашен. Рукопис се данас, неким чудом, налази у манастиру Гргетег.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋЕ?! Навијач Партизана који је умро на утакмици - прошле недеље најавио своју смрт!