МРТВА МАЈКА У НАРУЧЈУ ЈЕ ДРЖАЛА МРТВУ ЋЕРКУ: Сећања породице Мамула, гробови њихових убијених предака преорани су због пута у Хрватској!
МЕЂУ мноштвом гробова на Петровој гори, близу села Кључар, општина Војнић у Хрватској, које су ових дана преорале "Хрватска шуме" због изградње пута, налазе се и гробови мајке, сестара и брата некадашњег савезног секретара за народну одбрану (министра војног) Бранка Мамуле.
Осим њихових, ту су још хумке више од 120, претежно жена и деце, убијених у усташком препаду у пролеће 1942.
Бранков брат Милош имао је само девет година, а седмогодишња сестра Мила убијена је у мајчином наручју. Стравичан покољ преживела је само сестра Даница, која је у то време имала 16 година.
- Даница Мамула Гвозденовић била је моја баба по мајци. Два рођена брата су јој била у партизанима, Бранко је био на терену у Далмацији, а Владо на Петровој гори, али не близу места покоља на Барин-коси - каже Београђанин Зоран Михајловић.
Даничино сведочење за живота објавио је др Миле Дакић и према њему, усташе су 1. априла 1942. кренуле у Петрову гору. Преко ноћи је падао снег, па је све било мокро.
Ујутро су стигли до села и питали има ли партизана. Још су рекли да ће мештане водити на тромеђу Присјеке, Крстиње и Војнића. Утом су припуцали партизани, па су, уз псовке, усташе покушале народ да сатерају у ред. Даничиној рођаки Петри Вучинић узели су сат, уз речи: "А што ћете, усташа ухвати Србина, закоље га, сат му полупа, па шта. Овако би исто било и краљу Петру!"
- Неки Божо Вујић је затражио цигарету. Усташа му је пружио пуну шаку и рекао: "Зашто нисте бежали? Нећеш их попушити." Тај исти је крадомице, сузних очију, ломио комадиће хлеба и давао деци, понављајући: "Побиће вас, зашто нисте бежали?" - сведочила је за живота Даница.
У старту су убили 12 најјачих мушкараца. Даница се сетила како су је учили да, кад запуца, одмах залегне. Узела је у руке Милоша и легла на њега, мати је држала Милу, а једанаестогодишња сестра Стана је седела поред. Митраљез је запуцао с бока и одмах сасекао мајку и ујну. Милош је викнуо: "Пусти ме! Ти мене удави!" Извукао се и погођен је у врат. Даницу је метак окрзнуо по челу. А онда се једна девојка из Брда Села подигла и заплакала кад је видела мртву мајку. Усташа се вратио и пуцао у њу, па је и Даница опет добила метак у раме и руку. На крају су бацили бомбе, од којих је задобила седам рана око кука, али је преживела.
- Када су коначно отишли, видела сам мртву матер, која је у загрљају држала мртву кћерку Милеву. Тај призор, тај шок ме прати и данас - сећала се Даница.
Њен унук Зоран прича да је после свега остала да живи у Кључарима, све до "Олује", 1995. Кућа јој је била само два километра од места где су јој побијени највољенији.
- Умела је да седне испред куће и загледа се у том правцу. Кад наиђу такви тренуци, сви заћутимо и пустимо је. У време "Олује" пребегла је у Београд, али се већ 1997. вратила са сином Бранком. Стално су им претили, малтретирали их, највише хрватске избеглице из Бањалуке које су населиле Војнић. Наилазили су на графите: "Срби, заклаћемо вас!" Пре рата у Војнићу било је 99,2 одсто Срба. Данас тек покоји. Бака је умрла 1999, ујак Бранко је остао у кући и дочекао да преору гробље и граде пут преко костију наших предака. Тим чином поново убијају људе - каже Михајловић.
Иначе, Даница је била удата за Симу Војновића из истог места. И његова породица је побијена. Намамљени су позивима да се предају и врате из збега, па им се ништа неће десити. Симо је имао 16 и сакрио се, али се мајка са дванаестогодишњим Петром, десетогодишњим Николом, осмогодишњом Драгицом и шестогодишњом Станком предала.
Сви су потрпани у вагоне и отпремљени у логор Стара Градишка, где су и страдали.
За преорано гробље партизана и Срба са Петрове горе у Хрватској, чини се, нико није одговоран. Званично, гробље није ни постојало, па на потез "Хрватских шума" да багерима пређу преко хумки ћуте и странке левице и удружења антифашиста. На папиру све је легално, једино су у шоку мештани околних села.
Места на Банији и Кордуну, где су раније претежно живели Срби, данас су претежно празна, остали су само старци. Не враћају се ни Срби протерани након "Олује", а сада се бришу и трагови да су на овим подручјима уопште живели, јер више нема ни њихових гробова.
Гробље никад није легализовано
УСТАШЕ су у априлу 1942. упале у српска села на Кордуну и убили 128 жена и деце из места у околини Војнића. Много година касније, породице су на гробове поставиле крстове, али гробље никада није уређено, ни легализовано.
Препоручујемо
ЗАШТО ЈЕ ЗАГРЕБ ОДБИО ЗАХТЕВЕ СРПСКОГ ПРЕДСЕДНИКА? Вучићева свећа осветлила би хрватски мрак око Јасеновца
20. 07. 2022. у 09:00 >> 16:40
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (2)