МАЛОМ БИ ТРЕБАЛО ДА БУДЕ ВРАЋЕН ДОКТОРАТ: Неуставни и незаконити прописи на основу којих је поништен

21. 07. 2022. у 08:59

УСТАВНИ суд Србије одлучио је да одредбе Правилника о поступку утврђивања неакадемског понашања у изради писаних радова, као и Одредбе Статута Универзитета у Београду, а које су се примењивале ретроактивно, у случају поништавања доктората Синиши Малом, нису у сагласности са Уставом и законом.

МАЛОМ БИ ТРЕБАЛО ДА БУДЕ ВРАЋЕН ДОКТОРАТ: Неуставни и незаконити прописи на основу којих је поништен

Фото: Инстаграм

Због те одлуке, како преносе београдски медији, Малом би требало да буде враћен докторат, јер произилази да су поступци против њега пред надлежним органима Факултета организационих наука и Универзитета у Београду вођени на основу неуставних прописа.

Одлука Уставног суда, донета 30. јуна ове године, а која је 14. јула објављена у „Службеном гласнику Републике Србије“ тиче се оних који би могли да изгубе звање због нечасних поступака и указује да се ово питање мора уредити системски и на начин који није противан општим правилима. Како је образложено, смисао одлуке је да не може било која комисија, па ни етичка комисија Универзитета да буде судија изнад суда.

Наиме, Уставни суд је утврдио да одредбе члана 133, ст. 4 и 5 Статута Универзитета у Београду и одредбе члана 8, 8а и 9 Правилника о поступку утврђивања неакадемског понашања у изради писаних радова нису у сагласности са Уставом и законом. Ти спорни прописи повређују два темељна уставна начела: владавину права и забрану повратног дејства прописа, односно ретроактивност.

Подсетимо, поступак пред Универзитетом у Београду против Синише Малог покренут је у јулу 2014, да би после две године, 10. јула 2016. године, Сенат Универзитета у Београду усвојио сет прописа којима се утврђује процедура за утврђивање неакадемског понашања у изради писаних радова, између осталих и спорни Правилник о поступку утврђивања неакадемског понашања у изради писаних радова. Тада је предвиђено и да се нови прописи могу, иако је то супротно Уставу и закону, примењивати ретроактивно, што се односило и на поступак против Малог, у оквиру којег је његов докторат поништен.

У одлуци Уставног суда недвосмислено је наведено да је забрана ретроактивности битан елемент правне сигурности у правно уређеној држави, која се темељи на начелу владавине права. Како је објашњено, када је реч о актима ниже правне снаге од закона, према схватању Уставног суда, без изузетака важи правило да новодонети општи акт производи дејство од дана његовог ступања на снагу (односно од дана почетка примене ако је примена самим тим актом одложена). Наиме, новодонети општи акт не може имати дејство на правне ситуације и односе који представљају тзв. свршена факта.

Када је реч о јавној осуди, Уставни суд је образложио да је неуставни правилник „суштински изменио карактер једне од мера која се може изрећи – јавне осуде, претварајући је у казнену санкцију која доводи до губитака звања или губитака научног назива доктора наука. Тиме се излази изван изван оквира предмета уређивања одређеног самим тим правилником, тако што је прописано да се поступак одузимања звања покреће против свих лица којима је изречена мера јавне осуде за повреду Кодекса, дакле без обзира на то поводом које повреде Кодекса је мера јавне осуде изречена. Такво дејство правилника Уставни суд сматра неприхватљивим, због чега је одлучио да је тај пропис противан Уставу и закону.

Синиша Мали је поднео две тужбе Управном суду, једну против Одбора за професионалну етику и другу против Сената Универзитета у Београду. Оба управна спора су и даље у току. У првој тужби се од Управног суда захтева поништај решења којим је потврђена одлука декана Факултета организационих наука о изрицању мере јавне осуде, док се другом тужбом против Сената Универзитета у Београду оспорава и захтева поништај одлуке о поништају његове дипломе о стеченом називу доктора наука. Очекује се да ће Управни суд поштовати одлуку Уставног суда.

Синиша Мали је, како је недавно открио на свом Инстаграм налогу, пре две године уписао докторске студије на Техничком универзитету у Кошицама, у Словачкој. Припрема докторат из области економије и менаџмента, са акцентом на финансијама. Како је објавио на друштвеним мрежама, до сада је положио неколико испита: Теорију макро и микро економије, Теорију јавних финансија, Финансије и новац.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ДОНЕО КОНАЧНУ ОДЛУКУ: Митровић открио где наставља каријеру (ВИДЕО)