КЕНТАУРА ЈОШ НЕМА, ЗАРАЖЕНИХ СВЕ ВИШЕ: Нови подтип короне није стигао у Србију, али се седми талас короне убрзано шири
КОВИД је поново у озбиљном залету: пред ковид-амбулантама, чије је радно време опет продужено до 20 сати, поново се праве редови, расте проценат позитивности на тестовима и достиже 25 до готово 30 одсто...
За непуне две недеље број оболелих на болничком лечењу је дуплиран, а епидемиолози процењују да ћемо ове недеље премашити 4.000 новозаражених дневно. Већ је јучерашњи извештај показао да је у последња 24 сата потврђено 3.912 нових случајева заразе вирусом корона, на основу 13.677 тестираних узорака. Од последњег пресека преминуло је пет особа, а на болничком лечењу је 346 пацијената, од којих је 18 на респиратору.
Са оваквим епидемиолошким параметрима уопште нема дилеме да смо на почеку новог, седмог таласа епидемије. Охрабрујуће је једино то што су клиничке слике блаже него у претходним налетима вируса, и већина има симптоме налик прехлади. Испред ковид-амбуланти, и у ковид-болницама стварају се, међутим, две различите слике: док су у редовима за преглед и тестирање углавном млади, на болничком лечењу, међу више од 300 хоспитализованих, углавном су стари и са придруженим хроничним болестима.
Иако нико не може да тврди да вирус, који се много пута променио од почетка пандемије пре две и по године, неће изазивати тежу форму болести, и у болницама потврђују да су сада хоспитализовани углавном лакше оболели од ковида, али са придруженим болестима.
Докторка Јелена Величковић, помоћница директора ковид-болнице у Батајници, каже да већина пацијената, чак 90 одсто, у ову установу долази из других болница, где су били на операцији или због лечења хроничних обољења. Иако су посете још забрањене, а здравствене установе чак и за "дневне болнице" траже негативан антигенски тест на корону, очигледно се вирус шири и у тим, најосетљивијим срединама.
У ОКРУЖЕЊУ ТЕЖЕ НЕГО КОД НАС
СА очигледним убрзањем ширења инфекције, ни земље са највећим бројем заражених, бар засад, не посежу за мерама које би сузбиле нови талас. То би и било слабог ефекта, јер се мутирани сојеви много брже шире, а много мања количина вируса него раније изазива инфекцију. О томе би посебно требало водити рачуна и избегавати гужве током путовања на одмор у иностранство. У нашем окружењу сви имају више инфицираних. Аустрија је са 853 заражена на 100.000 становника на шестом месту у Европи, Црна Гора са 590 на десетом, Словенија на 15. (507), Хрватска са 218 на 27. месту, а следећа је Албанија са 206 просечно инфицираних на 100.000 становника.
Претпоставља се да је код нас доминантан вероватно БА.5 сој омикрона, али за то још нема лабораторијске потврде. И у Европи преовлађују сојеви БА.4 и БА.5, који узрокују 70 до 80 одсто инфекција, али постоји бојазан да би нови, кентаур сој - БА.2.75, врло брзо могао да их потисне. Он је на Стари континент из Индије ушао преко Велике Британије, где на дневном нивоу сада имају и по 350.000 новозаражених, али без великог притиска на пријем у болнице.
Пораст оболевања у Европи је очигледан, а највећа жаришта су у Сан Марину, на Кипру и у Италији, са просечно 1.100 до 1.440 новозаражених на 100.000 становника у последњих седам дана. Србија, која је 5. јула била на 32. месту у Европи, са просечно 57 инфицираних, померила са за једну позицију, на 31. место, али сада има 178 заражених по седмодневном просеку на 100.000 становника.
Тај више него троструки пораст броја инфекција очигледан је пред ковид-амбулантама, које су доскоро биле празне, а сада неке имају и више од 150 прегледа дневно. У Дому здравља "Савски венац" примећују и пораст инфицирања међу најмлађима: у јуну су имали једно или двоје заражене деце недељно, а сада дневно буде двоје, троје, па и четворо.
Можда ће код нас, као што тврди вирусолог др Миланко Шеклер из Ветеринарског института у Краљеву, овај талас епидемије бити дужи и масовнији, јер имамо мањи проценат вакцинисаних него развијене земље. Чињеница је, ипак, да су нови сојеви све "вештији" да преваре стечени имунитет, а нове вакцине, базиране на омикрон соју, могу најраније да се очекују у октобру.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)