НЕМА ВИШЕ ПРОЛАСКА КРОЗ КАЊОН МОРАЧЕ: Два дана после отварања ауто-пута ка Црној Гори - до мора сат брже и много безбедније

Е. Б. Т. / И. Д. С.

15. 07. 2022. у 12:00

ПОСЛЕ отварања деонице ауто-пута Матешево - Смоковац, дуге 41 километар, путовање до Црногорског приморја је готово сат краће и, што је важније, безбедније јер се заобилази кањон Мораче - црна деоница магистралног пута која је за скоро шест деценија однела више од 1.300 живота.

НЕМА ВИШЕ ПРОЛАСКА КРОЗ КАЊОН МОРАЧЕ: Два дана после отварања ауто-пута ка Црној Гори - до мора сат брже и много безбедније

Фото Принтскрин

Без обзира на то да ли у Црну Гору уђу код Бољара или у Гостуну, возачи из Србије, на ауто-пут долазе магистралом која води кроз Колашин. Око километар после овог града, саобраћајни знак усмерава возаче на приступни пут који води до укључења на ауто-пут, а од Колашина до Матешева има 11 километара. После укључења на ауто-пут, први излаз је Веруша, потом Пелев бријег, а излаз Смоковац је последњи и крајња је тачка досад завршене деонице. После наплатне рампе Смоковац стиже се на кружни ток, са којег се неколико стотина метара вози до магистралног пута на уласку у Подгорицу. Одатле се наставља према мору.

Возачи који се до Подгорице и одредишта на јужном Јадрану, упуте до 21. јула и на ауто-пут уђу до осам часова, неће плаћати путарину. После тога наплаћиваће се 1,5 евра за моторе, 3,5 за путничка моторна возила и до 17 евра за аутобусе и камионе, зависно од категорије.

Своје утиске са прве вожње новоотвореном деоницом ауто-пута, пренео нам је Марко Радуловић из Подгорице:

- Није било гужве, нисам чекао дуго прикључења, вожња новим путем је била у најбољем реду, трајала је око пола сата. Једино се, засад, изгуби мало времена због незавршеног пута кроз Метешево, па се ту вожња успорава, па смо од Подгорице до Колашина путовали око сат.

Илустрација В. Н.

Генерални директор Саобраћајног институа ЦИП, Милутин Игњатовић, истиче да је ова саобраћајница пун погодак и саветује свим возачима да користе пут Смоковац - Матешево због безбедности.

- Најважније је да је сада омогућена сигурна, безбедна и комфорна вожња до Подгорице или мора - наглашава Игњатовић.

- Осим тога, овако је енормно скраћено време путовања. Ауто-пут, дужине 41 километар, при вожњи од 100 киломатара на сат, прелази се за око 25 минута или брже, док вожња кроз кањон траје сат и по до два, а ако на путу има много шлепера, онда и дуже.

Иако се брже путује, најзначајнији добитак отварања деонице Матешево - Смоковац, по речима нашег саговорника је безбедност јер више не мора да се иде кањоном Мораче.

- Максимално дозвољена брзина на ауто-путу је 100 километара на час. Разлог за ово ограничење су брдско-планински услови, као и 20 мостова и 16 тунела. Треба знати да је код Матешева надморска висина око 1.000, а код Смоковца око 60 метара - објашњава Игњатовић.

Илустрација В. Н.

И из "Монтепута" су објавили смернице за возаче. После преласка наплатне рампе, како наводе, возаче чекају три траке. Уколико изаберу погрешну траку или промаше прво искључење на море, нема потребе за паником, јер постоји и друго. Ауто-пут је покривен камерама и све што се дешава на њему прате надлежне службе које ће реаговати у свим критичним ситуацијама.

Фото Принтскрин

Из "Монтепута", који руководи ауто-путем указују возачима да посебно обрате пажњу када се прелази мост "Морачица" и то због јаких удара ветра. Мост је висок 175 метара, а дуг готово километар.

- Саветујемо и да се приликом вожње поштују правила и прописи и да се води рачуна о растојању уз обавезно поштовање огрничења брзине. Неопходно је користити показиваче праваца када је то потребно, а возило се ни у ком случају не сме заустављати у тунелу, нити полукружно окретати - саветују из "Монтепута".

Осим што ће бити од користи туристима који путују на црногорско приморје, према оцени стручњака, изградња и ове деонице Матешево - Смоковац као и комплетног ауто-пута Београд - Бољаре - Бар биће замајац за убрзан развој севера Црне Горе.

Фото Принтскрин

Прва жена возач на Балкану

ЗАВРШЕНИ део ауто-пута носи име по принцези Ксенији Петровић Његош која је била десето дете и осма ћерка краља Николе и његове супруге Милене. Рођена је 22. априла 1881. на Цетињу. Остала је упамћена као прва жена на Балкану која је возила аутомобил, али и прва принцеза која се страствено бавила фотографијом. Школовала се на Цетињу, а савременици су је упамтили као изузетно образовану, достојанствену, принципијелну, карактерну и одважну. Користила је сваку прилику да отпутује у иностранство да би усавршавала језике. Упркос лепоти и великом броју удварача, никада се није удала. То је био њен избор иако су за брак са њом били заинтересовани српски краљ Александар Обреновић, грчки принчеви Никола, Ђорђе и Андреј и бугарски кнез Фердинанд. Преминула је у Паризу 10. марта 1960. Сахрањена је у Руској православној цркви у Кану, а њени и земни остаци њених родитеља и сестре Вјере, пренети су у Црну Гору 1. октобра 1989. и сахрањени у Дворској капели на Ћипуру.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (2)

УХАПШЕН САЛАС: Фудбалер завршио иза решетака