ГАРАНТУЈУ СПЦ ВЛАСНИШТВО НАД ХРАМОВИМА: Објављена радна верзија Темељног уговора
ДРЖАВА Црна Гора јемчи Српског православној цркви неповредивост права својине и државине над манастирима, храмовима и другим непокретностима у њеном власништву.
Црна Гора се обавезује да укњижи све неуписане непокретности у власништво Митрополије црногорско-приморске, Епархије будимљанско-никшићке, Епархије милешевске и Епархије захумско-херцеговачке.
У овим објектима и просторима државни органи не могу предузимати безбедносне мере без претходног одобрења надлежних црквених органа, осим у случајевима када то налажу разлози хитности заштите живота и здравља људи.
Ово је предвиђено радном верзијом Темељног уговора, у 20 тачака, који су усагласиле радне групе Владе Црне Горе и СПЦ, а који ће потписати Влада Црне Горе и Свети Архијерејски Синод СПЦ.
Наведено је да СПЦ има право да самостално уређује своју унутрашњу организацију и да оснива, мења, укида или признаје црквено-правна лица. Такође, каже се и да држава јемчи Цркви, свештенству, монаштву и верницима слободу одржавања духовних и административних веза, сагласно православном канонском праву и Уставу СПЦ, са својим највишим црквеним телима, са другим помесним православним црквама, као и са и верским заједницама.
- Црква има искључиво и неотуђиво право да слободно у Црној Гори уређује сопствено црквено устројство, као и да оснива, мења и укида архијерејска намесништва, црквене општине, парохије, манастире и друге организационе јединице - наведено је у радном документу, чије потписивање би требало ускоро да буде заказано, бар судећи по најавама председника црногорске владе Дритана Абазовића. - Држава јемчи Цркви слободу богослужења, верских обреда и осталих верских и хуманитарних делатности.
Црква, такође, има право да гради храмове и црквене објекте, као и да врши просветне, културне, научне, информативне, издавачке и других делатности које су повезане са њеном духовном мисијом. СПЦ може да оснива и уређује радио и телевизијске станице, у складу са важећим законима. Предвиђено је и да СПЦ може да оснива верске образовне и културне установе. Загарантовано је и право да родитељи могу деци да обезбеде верско образовање, а у школама то ће бити регулисано у складу са прописима Црне Горе.
Влада се обавезала и да ће омогућити богослужења у војним, здравственим и другим јавним установама, простор за богослужење и посну храну за вернике у болницама, затворима, домовима... Дефинисани су и нерадни дани за верске празнике, а примену уговора пратиће мешовита комисија представника обе стране.
О ФИНАНСИРАЊУ ПОСЕБАН СПОРАЗУМ
У НАЦРТУ је констатовано и да држава финансијски помаже Цркву, нарочито обнову и очување православних верских објеката који имају културно-историјску вредност. Финансирање просветних и културних установа у Црној Гори, чији је оснивач Црква, као и статус њиховог особља и корисника, ближе ће бити уређен посебним споразумом.
Препоручујемо
ХОРОР У ТРЕБИЊУ: Жену ујела шарка, а драма је почела тек кад је дошла Хитна помоћ - искочио и поскок
28. 06. 2022. у 14:23 >> 19:45
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)