КОСТИ ЈОШ ЧЕКАЈУ ДОСТОЈАН ИСПРАЋАЈ: Пуних осамдесет година ћутања о комунистичком злочину коначно ће бити завршено

Велиша Кадић

26. 06. 2022. у 13:00

ОСАМ деценија кости угледних домаћина, племенских првака, интелектуалаца, које чаме дубоко у јамама у никшићком крају, чекају дан када ће бити извађене, опојане и сахрањене уз свећу и крст. Ти људи су жртве комунистичког терора о којем се неоправдано дуго ћутало.

КОСТИ ЈОШ ЧЕКАЈУ  ДОСТОЈАН  ИСПРАЋАЈ:  Пуних осамдесет година ћутања о комунистичком злочину коначно ће бити завршено

Стево Вујичић, Фото В. Кадић

И данас, после толико времена, једва да се може чути да неко гласно помене Котор јаму на Видровану у којој је на зверски начин, како се процењује, убијено око триста људи! Ради се о периоду на почетку Другог светског рата - јесен, зима 1941. и фебруар 1942, када је преки партизански суд спроводио ликвидације над потенцијалним политичким противницима КПЈ.

У време Владе Душка Марковића, посланик Демократског фронта, Будимир Алексић поставио је питање тадашњем министру правде Зорану Пажину - шта Влада Црне Горе и надлежни органи предузимају да се истражи злочин у Котор јами у Видровану код Никшића.

- Недужни људи ликвидирани су без суда и доказа о кривици. Једини грех је био што нису припадали њиховом идеолошком пројекту. Нажалост, наша историографија није довољно истражила те злочине, нити број убијених цивила, прећуткујући имена злочинаца. Многи сведоци тих догађаја су умрли, што је велики проблем за истраживање - каже за "Новости" Алексић.

Он додаје да му је тада Пажин одговорио да су се обраћали Вишем државном тужилаштву, Институту за јавно здравље да се истражи стање у тој јами, посмртни остаци, и наводно је државно тужилаштво то покренуло са мртве тачке.

- И на томе се стало! Нису се померили са мртве тачке - истиче Алексић, поручујући да ће наставити да покреће ову причу све док се држава не суочи са тим проблемом по угледу на озбиљне државе.

- Словенија је, рецимо, обележила све јаме на својој територији - простору Кочевја и Јулијских Алпа, где су побијени припадници различитих војних формација 1945. - четници, љотићевци, недићевци, тзв. Бела гарда генерала Рупника. На комеморативне скупове ишао је државни врх, премијер и председник Словеније, а и наш блаженопочивши митрополит Амфилохије служио је опело.

Наш саговрник подсећа да побијени страдалници у Котор јами нису припадали ниједној војној формацији него су били цивили, обични људи и грађани, од сељака па до интелектуалаца.

- Међу њима је био и председник Соколског друштва у Краљевини Југославији, Чедо Милић из Мостара. Кад се заратило, побегао је од усташке каме у Херцеговини, дошао у манастир Пива, где се склонио, да би га партизани пронашли и из манастира спровели до Котор јаме и ту осудили на смрт. Човек је био изразити југословенски патриота, интелектуалац. Ту је било и свештеника и учитеља, домаћина, жена и мушкараца - набраја Алексић, додајући да је велика срамота што и по овом питању Црна Гора заостаје за регионом.

Будимир Алексић, Фото В. Кадић

- Предлагао сам у Скупштини као посланик да се усвоји декларација о осуди злочина свих тоталитарних режима, па и комунистичког. Међутим, то је више пута одбијано, иако су све европске земље донеле сличну декларацију или резолуцију.

Прекаљени инструктор Горске службе спасавања у Никшићу Стеван Стево Вујичић (84) каже да је спреман да се и у овим годинама спусти у јаму Котор и извади кости убијених људи.

- Живим за тај дан и надам се да ћу га дочекати - додаје за "Новости" Вујичић, чији је отац убијен и такође бачен у једну од бројних јама.

- Бацили су га у јаму они који су на тај начин желели да пошаљу поруку да против партије нико не сме бити, нити наређење одбити. Та рана на мом срцу делимично је зацељена онда када сам ја извадио кости свога оца, ја који сам у том тренутку био старији од свога оца, али ипак и тада и сада његово дете - каже Вујичић, који је ових дана обишао висораван Крново повише Никшића, локалитете испод џиновских ветроелектрана, где у неколико јама још труну кости припадника Југословенске војске у отаџбини. Ради се о припадницима омладинског "Гвозденог пука" из Даниловграда, Љешанске нахије, Зете и околине Подгорице. Партизани су у лето 1944. заробили и стрељали преко 120 младића и затим их побацали у неколико јама на Крнову.

- Није им помогло ни то што су се предали својим идеолошким непријатељима, није им помогло ни то што су били младићи од 17 до 30 година, џелати нису имали милости. Јаме су напуњене њиховим телима, а онда систематски деценијама затрпаване. Мислили су ваљда да ће тако избрисати сећање и траг на ове невине људе - наглашава Вујичић.

Фото В. Кадић

ЈАМА ГОРА

ЦРНА Гора не сме бити земља Јама Гора, мора се измирити, време је да кости извадимо, а јаме након тога запечатимо, да нико, па ни случајно у њих не упадне, а камоли не дај боже људе тамо баца! Будимо људи, да достојно сахранимо мученике - поручује Стево Вујичић.

ПРАВО НА ГРОБ

СВАКИ мртав човек има право на гроб. У Црној Гори једна власт која се деценијама представља да је европска и демократска није имала ту свест него је следила антихуманистичко и антицивилизацијско становиште и идеолошку матрицу оне тоталитарне идеологије која је проузроковала страдања невиних цивила, подсећа Будимир Алексић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).

16. 11. 2024. у 20:23

Коментари (1)

НЕЋУ ДА КАЖЕМ ДА ЈЕ СА НОВАКОМ ЛАКШЕ ИГРАТИ, АЛИ СИНЕР...: Руд после пораза у Торину