СОФТВЕР САД "КРЕИРА" ЗУБЕ: На Стоматолошком факултету данас се отвара најмодернији едукативни центар на Балкану (ФОТО/ВИДЕО)
СТОМАТОЛОШКИ факултет Универзитета у Београду од данас ће бити богатији за најсавременији едукативни Имплантолошко-истраживачки центар.
Како је планирано, свечаности ће присуствовати премијерка Ана Брнабић. Екипа "Новости" је јуче, дан уочи званичног отварања, посетила ову најмодернију клинику на Балкану, а сасвим сигурно једну од малобројних у Европи. Будућим стоматолозима на условима школовања могу позавидети колеге и са најпознатијих универзитета. Квалитет наставе, професора и истраживања је већ препознат у свету, па је Стоматолошки факултет, у области стоматологије, трећи у свету на престижној Шангајској листи.
Према речима проф. др Алексе Марковића, декана Стоматолошког факултета, у најмодернијој семинарској сали студенти и професори ће моћи уживо да прате хируршке и остале интервенције. У оквиру центра се налазе три студентске вежбаонице са опремом, која је последња реч технике у стоматологији. Каже и да ће то подићи квалитет наставе и увести студенте у савремени тренд дигиталне стоматологије.
- Факултет је набавио три интраорална скенера, што практично значи да се више не мора узимати отисак од пацијената кад се раде зуби и имплантати, него се једноставно скенира, шаље у технику и праве зуби - објашњава професор Марковић. - Помоћу најсавременијих софтвера, студенти ће моћи да испланирају цео поступак уградње зубних имплантата, што је велики изазов за њих. У центру се налазе и две најмодреније хируршке сале, са пратећом опремом. Најновији 3Д ЦБЦД апарат омогућава видљивост коштано-зубних елемената, уз минимизиране дозе зрачења по пацијента.
ИЗГРАЂЕНА И ПОМОЋНА СЛУШАОНИЦА
СТОМАТОЛОШКИ факултет је изградњу центра са подземном гаражом почео половином 2017. Нова двоспратница са поткровљем има 4.900 квадрата, а осим главне зграде изграђена је и помоћна слушаоница и урађена комплетна реконструкција великог амфитеатра. Изградњу је финансирао факултет са 500 милиона динара, а држава је учествовала са 150 милиона динара.
Наш саговорник истиче да ће центар имати 64-слајасни скенер, чију куповину је помогла држава. Ово је други овакав апарат на Стоматолошком факултету, што ће допринети повећању броја прегледа. У новој клиници је смештено и шест научноистраживачких лабораторија са најсавременијом опремом: Real time PCR уређај, сепаратор матичних ћелија, проточни цитометар, коморе за културе анаеробних микроорганизама, ламинар и CO2 инкубатори за гајење ћелија. То ће значајно допринети даљем развоју науке. Факултет је ове године издвојио три милиона динара за набавку материјала за истраживања, следеће планира пет.
- Потпуно је реновирано 80 одсто клиника факултета - наводи наш саговорник. - Тренутно се сређује део Клинике за ортопедију вилице. Следеће године биће реновиран део Клинике за парадентологију и Клинике за протетику. Имаћемо око 160 нових радних места, а студенти неће имати ниједну стару столицу на практичној настави. Све клинике, уз реновирање, добијају најсавременије апарате.
Декан Марковић истиче да се отварањем центра стичу услови за извођење теоријске и практичне наставе студијских програма Факултета, најсавременију едукацију доктора стоматологије из земље и иностранства, реализацију домаћих и међународних истраживачких пројеката. У оквиру центра радиће се најсавременије терапијске процедуре, уз мултидисциплинарни приступ решавању проблема, што ће га чинити јединственим на овим просторима. Веома значајно је и што ће у новој клиници бити запослени најквалитетнији и најталентованији млади научници, а допринеће афирмацији Србије и наше стоматолошке струке у свету.
МОГУ ДА ДОЂУ СВИ ГРАЂАНИ
ЦЕНЕ уградње имплантата у Центру биће ниже него у приватним ординацијама, а могу доћи сви грађани.
- Код нас су и сада цене имплантата повољније него код приватника, а тако ће бити и даље - истиче професор Марковић. - Ми тренутно радимо имплантате на више клиника, а сада ће све бити на једном месту. Цена је од 40.000 до 60.000 динара, у зависности од технике која се ради. Најскупљи је око 500 евра, а његова цена у приватним ординацијама је 700-800 евра. Имамо, такође, много програма клиничких истраживања где пацијенти добијају све услуге бесплатно.
Клиника ће бити центар за едукацију наших, али и стручњака из целог света. Већ у септембру и октобру, Стоматолошки факултет ће бити домаћин колегама из целог света. Захваљујући великом броју часова практичне наставе и раду са пацијентима, будући стоматолози су оспосбљени да, по завршетку студија, одмах уђу у ординацију.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)