ЗЛОУПОТРЕБА ХАШКИХ СПИСА? Документација Трибунала за ратне злочине још под кључем, могуће манипулације
ХИЉАДЕ страница документације коју је Србија послала Тужилаштву Међународног суда за кривичне санкције у Хагу, међу којима су записници са војних и политичких састанака, наредбе, као и стотине досијеа, и даље су у архивама Механизма, иако ову правосудну институцију од коначног стављања катанца дели још само једна пресуда (случај Станишић и Симатовић).
Суђења су завршена, многи осуђеници су одслужили казне, а архива је и даље "иза решетака" и отворено је питање да ли ће бити враћена Београду.
Нерешен статус коришћене документације рађа зебњу да би њени делови могли да неовлашћено заврше у страним државама, па и да би могла бити употребљена за нове кампање против Србије и њених грађана. Међу документима се налазе подаци о већ осуђеним политичарима и генералима, али и о људима на "нижим нивоима", па се спекулише да би треће земље могле да искористе одређене податке, злоупотребе их и покрену процесе против наших држављана.
Адвокат који је често био у хашким судницама Зоран Живановић истакао је за "Новости" да смо ми у оквиру сарадње са Трибуналом имали обавезу да доставимо одређену документацију за процесуирање, што смо и учинили.
- Проблем се појављује око тога шта ће бити са том документацијом. Односно, да ли ће остати у архиви, бити враћена нама или ће је дати неком трећем. Та документација је била под режимом, само један одређени круг људи је могао да је види. Ту имате документацију са разних састанака војнополитичких тела, ту су војни подаци наредбе, досијеи о људима... Уколико би то доспело у руке неке друге државе, она би могла да је користи, употреби и злоупотреби - објашњава Живановић и додаје да су је, према његовим информацијама, већ тражиле "комшије", али им није дата.
Адвокат Тома Фила, који је део стажа уписао и у Хагу, истиче за наш лист да је из наше земље изашло много докумената у време турбулентних година после бивше власти и да сумња "да код нас не постоје чак ни копије":
- Сви су давали нека документа за која су мислили да ће њих да спасу, а никога нису спасла. Сада би та документација требало да нам се врати.
Он додаје и да неке државе нису доставиле све и помиње пример да Хрвати нису желели да доставе тзв. топничке дневнике, у којима би се јасно видело о томе шта се дешавало у Книну.
О овој теми недавно је на седници Савета безбедности Уједињених нација говорила министарка правде Маја Поповић, која је истакла да не постоји ниједан разлог да се одуговлачи са враћањем оригиналне документације.
ТАЈНОСТ
ДОСТА докумената има ознаку тајности и о томе хоће ли она бити скинута мора да одлучи Механизам у Хагу. То значи да потенцијално враћање архиве нашој земљи не би значило и њено аутоматско објављивање у широј јавности.
Препоручујемо
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)