СТРАВИЧНА СТАТИСТИКА: Од почетка године на путевима погинуле 193 особе, за петину више него целе 2021.

Танјуг

03. 06. 2022. у 20:09

У Србији је од почетка године до сада погинуло 193 особа у саобраћајним несрећама, док је прошле године погинуло 159, што је повећање од 21 одсто, изјавио је данас помоћник директора Агенције за безбедност саобраћаја Милан Тешић.

СТРАВИЧНА СТАТИСТИКА: Од почетка године на путевима погинуле 193 особе, за петину више него целе 2021.

Фото Ј. К.

У изјави за Тан‌југ он је рекао да тај податак позива на паљење аларма и да се нешто хитно мора предузети. Тешић је напоменуо и да треба имати у виду да је у постпандемијском периоду таква тенденција у саобраћају присутна у скоро свим земљама Европе.

Како је навео, у Аустрији је повећање броја погунулих у 2021. у односу на 2020. четири одсто, у Словенији 43 одсто, Мађарској 18, а у Француској 22 одсто.

- Ако посматрамо период 2019, 2020. и 2021. сви смо свесни чињенице да је дошло до драстичног пада саобраћаја у 2020. и 2021. у целој Европи, док се 2022. ситуација нормализовала, вратила су се возила на путеве те отуда таква статистика. Чак и извештаји Европског савета за безбедност саобраћаја пореде 2019. и 2022. јер је обим саобраћаја дошао у исту раван, истиче Тешић.

Говорећи о нашем понашању на путевима и навикама, Тешић је приметио да људи у Србији у 84,5 одсто случајева везују појас на предњим седиштима, а на задњим 19,6 одсто, док је у Европи употреба појаса на предњим седиштима преко 95 одсто, а на задњим више од 85 одсто.

Тешић каже да постоје два начина да се возачи натерају да промене навике, а то су превентивне активности и репресивне активности. Превентивне активности су бројне, истиче, али је њихов ефекат одложен, дају резултат за неко време, чак и за две до три године.

Словенија је, наводи Тешић, спроводила кампању о употреби појасева на задњим седиштима 10 година и подигли су проценат везивања појаса на задњим седиштима са 45 на 85 одсто.

Он наглашава да се научници у целом свету слажу да је најбоља мешавина превентивних и репресивних активности.

Говорећи о стању путева, Тешић је навео да, према званичним светским статистикама, у 34 одсто саобраћајних несрећа на свету доприноси стање пута.

Онима који се спремају да иду на одмор својим аутомобилима, Тешић препоручује да прво прегледају возила, да возачи не крећу на пут неиспавани и уморни, а да на путу поштују саобраћајне знаке.
 

БОНУС ВИДЕО: ХАОС У БЕОГРАДУ НАКОН САОБРАЋАЈНЕ НЕСРЕЋЕ: У Крњачи стоји 30 аутобуса

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (2)

ОВО ЈЕ НИКОЛИН СВЕТ, ВИ САМО ЖИВИТЕ У ЊЕМУ: Јокић асистенцијом оставио све без даха (ВИДЕО)