СТРАВИЧНА СТАТИСТИКА: Од почетка године на путевима погинуле 193 особе, за петину више него целе 2021.
У Србији је од почетка године до сада погинуло 193 особа у саобраћајним несрећама, док је прошле године погинуло 159, што је повећање од 21 одсто, изјавио је данас помоћник директора Агенције за безбедност саобраћаја Милан Тешић.
У изјави за Танјуг он је рекао да тај податак позива на паљење аларма и да се нешто хитно мора предузети. Тешић је напоменуо и да треба имати у виду да је у постпандемијском периоду таква тенденција у саобраћају присутна у скоро свим земљама Европе.
Како је навео, у Аустрији је повећање броја погунулих у 2021. у односу на 2020. четири одсто, у Словенији 43 одсто, Мађарској 18, а у Француској 22 одсто.
- Ако посматрамо период 2019, 2020. и 2021. сви смо свесни чињенице да је дошло до драстичног пада саобраћаја у 2020. и 2021. у целој Европи, док се 2022. ситуација нормализовала, вратила су се возила на путеве те отуда таква статистика. Чак и извештаји Европског савета за безбедност саобраћаја пореде 2019. и 2022. јер је обим саобраћаја дошао у исту раван, истиче Тешић.
Говорећи о нашем понашању на путевима и навикама, Тешић је приметио да људи у Србији у 84,5 одсто случајева везују појас на предњим седиштима, а на задњим 19,6 одсто, док је у Европи употреба појаса на предњим седиштима преко 95 одсто, а на задњим више од 85 одсто.
Тешић каже да постоје два начина да се возачи натерају да промене навике, а то су превентивне активности и репресивне активности. Превентивне активности су бројне, истиче, али је њихов ефекат одложен, дају резултат за неко време, чак и за две до три године.
Словенија је, наводи Тешић, спроводила кампању о употреби појасева на задњим седиштима 10 година и подигли су проценат везивања појаса на задњим седиштима са 45 на 85 одсто.
Он наглашава да се научници у целом свету слажу да је најбоља мешавина превентивних и репресивних активности.
Говорећи о стању путева, Тешић је навео да, према званичним светским статистикама, у 34 одсто саобраћајних несрећа на свету доприноси стање пута.
Онима који се спремају да иду на одмор својим аутомобилима, Тешић препоручује да прво прегледају возила, да возачи не крећу на пут неиспавани и уморни, а да на путу поштују саобраћајне знаке.
БОНУС ВИДЕО: ХАОС У БЕОГРАДУ НАКОН САОБРАЋАЈНЕ НЕСРЕЋЕ: У Крњачи стоји 30 аутобуса
Препоручујемо
САОБРАЋАЈНА НЕЗГОДА У ЛЕБАНУ: Двојица повређених младића ван животне опасности
13. 05. 2022. у 21:50
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (2)