ЉУБАВ ЗА БЕОГРАД НА ПРВИ ПОГЛЕД: Страни предавачи и академци у студентском дому "Рифат Бурџевић" одушевљени нашом земљом и људима

Бранка Борисављевић

29. 05. 2022. у 10:00

БЕОГРАД и Србија су их очарали, већ при првом сусрету. Иако су, у програму међународне размене, могли да изаберу много познатије европске, али и светске високе школе, страни професори и студенти, њих око 50, одлучили су се за Универзитет у Београду. Дошли су из Португалије, Хрватске, Пољске, Бугарске, Аустрије и других земаља. И нису се покајали. Желе што дуже да остану код нас, а кад оду да се поново врате.

ЉУБАВ ЗА БЕОГРАД НА ПРВИ ПОГЛЕД: Страни предавачи и академци у студентском дому Рифат Бурџевић одушевљени нашом земљом и људима

Фото М. Анђела

И предавачи и академци живе заједно у Студентском дому "Рифат Бурџевић" на Звездари. Већ при уласку у прелепо двориште и случајни пролазник може осетити позитивну енергију у ваздуху. Гости из света нас дочекују насмејани и љубазни. Сви су као породица. И док наши студенти знају да кукају да су им лоши смештај, храна, хигијена, странци немају замерке.

Иако су предавачи себи могли да приуште смештај у неком од бољих престоничких хотела, ипак су изабрали студентски дом. Поносно нам показују мале собе, хвале како је чисто, функционално и не крију одушевљење храном у студентској мензи.

Професор Хосе Карлос предаје португалски као страни језик на Филолошком факултету. У Београд је стигао у октобру 2019. године, непосредно пре избијања пандемије. Могао је да иде у афричке земље. Али, изабрао је Европу и Београд. Прија му због културе, музике, хране.

- У почетку сам стално био у соби због ковида, а чим се отворио аеродром вратио сам се у Португалију и предавао преко "Зума" - прича Карлос. - По повратку, осим професора, постао сам туриста. Заволео сам Београд. Божанствен је град. Обишао сам Народни музеј, Храм Светог Саве, одлазим у оперу и позориште. У дому ми је прелепо. Посебно овај поглед на прелепо зеленило. Српска храна је веома укусна. А у нашој кантини - сјајна. Постоји велик избор јела, салата. Иако Португалци воле рибу, ја бирам месо.

Открива да воли да обилази пијаце, шета звездарском шумом, посећује кафиће на платоу и оне поред река. И за своје студенте има само речи хвале. Каже да су то зрели људи и да је само у Србији видео да су млади људи полиглоте. Говоре и по пет-шест страних језика. Зато је веома лако радити с њима.

- Срби славе живот, где год отворите врата чека вас неко позитивно изненађење - открива нам Карлос. - Свуда је некако живо, пуно позитивне енергије. Пријатељу из Дубаија сам показао град. Одушевљен је. Не знам да ли ћу остати и следеће године. И студенти ме желе. Кажу да нисам строг. Мој избор је Београд, али ја не одлучујем о томе.

Његова колегиница Антонета Алипијева долази из Бугарске. Већ пет година живи у дому. Професор је бугарске књижевности на Филолошком факултету. Открива нам да има добре студенте, али и оне који воле понекад да "пландују". Ипак, сви су добри.

Открива нам да има доста сличности међу нашим народима. Упркос свим проблемима, како каже, "живострујни" смо или, у преводу, живи и срећни.

Из Ријеке је у дом на Звездари стигла Дина Љубиша, студенткиња Економског факултета. За писање мастер рада је одабрала ФОН. Са нескривеним задовољством нам преноси своје утиске.

- Хтела сам на размену да одем тамо где је слична култура, где сам сигурна, где знам да ће ми бити добро и да ћу уживати - открива нам Дина. - Супер је смештај и исхрана. Имамо три бесплатна оброка, добра је кухиња са пуно избора јела. Баш оно што сам очекивала - добри људи, добра храна, добар провод. Сигурно ћу се вратити.

Каже да се углавном дружи са бруцошима из Србије, који су у дому. Није заобишла ни познате клубове и сплавове, по којима је наш главни град познат. Њен осмех говори какав је провод био.

Вероника Савчук, из Пољске, на другој је години одсека теорије савремене уметности и филозофије на Филозофском факултету. Дошла је у фебруару и остаје један семестар. Српски већ одлично говори. Свиђа јој се све, а пре свега, људи и атмосфера, што је, каже, најважније.

- Београд сам изабрала случајно, завртела глобус и прстом погодила - прича нам Вероника. - Велика разлика је у систему образовања. У Пољској више морамо да мислимо, читамо, пишемо и разумемо градиво. Овде више учимо напамет. Професори су сјајни, могу да говорим на енглеском. Ту су да ми помогну шта год треба.

И она је упознала ноћни живот, али каже да "домци" организују много бољи провод.

- Хтела сам да дођем у Београд јер ми се свиђају балканске државе - каже њена другарица Јулија Лорек. - Нисам очекивала собу са кухињом и купатилом. Београд има неку посебну атмосферу, овде се сви дружимо. Ма, све ми је код вас супер. Обавезно долазим поново.

БИЛАТЕРАЛНИ СПОРАЗУМИ

У ДОМУ "Рифат Бурџевић" бораве студенти на основу билатералних споразума између нашег и осталих универзитета. Односе се на професоре и студенте, који могу један или више семестара бити на неком од наших факултета.

Такође, странци који су стипендисти Владе Србије, живе у "Студењаку". На Универзитету у Београду тренутно је око 400 страних академаца, од којих је највише оних чије школовање плаћа наша држава, око 350.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (1)

Кулинарски спектакл укуса и иновација у Београду