НОВЕ ВАКЦИНЕ ПРОТИВ КОРОНЕ ОД ЈЕСЕНИ Др Тркуља: Није близу крај пандемије, бустер доза за већ имунизоване

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

28. 05. 2022. у 10:00

НА јесен ће, највероватније, бити понуђена нова генерација антиковид вакцина, али само за већ имунизоване, као нова бустер доза.

НОВЕ ВАКЦИНЕ ПРОТИВ КОРОНЕ ОД ЈЕСЕНИ Др Тркуља: Није близу крај пандемије, бустер доза за већ имунизоване

Фото: ЕПА

Иако је корона мало попустила, доктор Бојан Тркуља, директор Удружења произвођача иновативних лекова (ИНОВИА) каже да смо глобално већ у цајтноту, јер би до краја јуна, најкасније почетком јула, требало да се донесе одлука каква вакцина ће да се спреми, да би њена дистрибуција могла да почне од октобра, када се на северној хемисфери, опет, очекује скок броја инфицираних.


Још је, ипак, много неразјашњених дилема и нејасноћа у којем правцу да се крене.


- Сада се тражи решење за вакцину која би боље покривала актуелни омикрон сој, али то је двосекли мач, јер нико не зна шта ће бити на јесен, и да ли ће нас вирус корона, опет, изненадити неком новом мутацијом - каже др Тркуља.

Фото: Приватна архива

 


* Када би све могло да буде јасније?


- Први резултати на бустерима специфичним за омикрон сој очекују се крајем јуна, и вероватно ће убрзо након тога бити донета одлука о почетку производње.


* Зашто, онда, кажете да би таква одлука могла да буде "двосекли мач"?


- Зато што процес припреме такве вакцине траје. Не само што она треба да се прилагоди по садржају да буде специфична за одређени подтип вируса, него следе и клиничка истраживања која би потврдила да је заиста ефикасна. Иза тога је потребно и време за производњу. Све то нас доводи у специфичну ситуацију утолико што се сада доноси одлука за нешто што ће да се дешава за три или четири месеца, а у контексту вируса који се веома брзо мења. Није искључено да се до јесени појаве нови сојеви вируса против којих нове бустер дозе неће бити ефикасне.


* Којег типа би биле нове бустер дозе?


- Највише се одмакло са мРНК вакцинама, које су се и показале најефикаснијима када је у питању заштита од најтежих компликација ковида 19. Прелиминарни резултати прво ће вероватно бити познати за "Модернину" вакцину, у јуну. ФДА, односно Америчка агенција за храну и лекове, очекује да ће у првој половини јула донети коначну одлуку које бустер вакцине ће бити препоручене управо на основу ових студија. И у Кини се ради на бустеру специфичном за омикрон. Компанија "Синофарм" очекује прве резултате за три-четири месеца. Тада би требало да се зна колико је нова вакцина ефикасна.


* Ако се ради само на бустер дозама, шта ће они који нису уопште имунизовани?


- После више од годину и по доступности вакцина, и више од две године трајања пандемије ковида 19, сматра се да они који нису досад вакцинисани, и неће да се заштите. То важи за земље где је, као у Србији, била добра доступност вакцина.

Фото: Приватна архива

 


* У међувремену су стасали нови кандидати за имунизацију, граница која се сад помера на децу старију од пет година.


- Да, и сматра се да ће у суштини нови кандидати за вакцинацију бити млађе особе, које ће бити квалификоване за прву вакцинацију против ковида, која је сада препоручена после 15. године, бар код нас. За њих ће остати мала количина стандардних вакцина које још имају добру ефикасност у смислу избегавања потреба за хоспитализацијом и смртних исхода због ковида 19. У развијеним земљама, са добрим обухватом, 90 и више одсто становништва, вакцинација је на равној линији још од пролећа 2021. године, а код нас, посебно сада, када се региструје мање случајева ковида, заинтересованих готово да нема.


* Да ли је сада лакше "саставити" вакцину него када су прављене прве антиковид дозе?


- Отежавајуће је то што досадашњи доминантни сојеви нису потицали један из другога. Омикрон није настао из делте, као што делта није настала из алфа соја. Зато различити сојеви SARS-CoV-2 немају толико заједничких тачака. Спајк протеин на омикрону изгледа битно другачије него на изворном вирусу корона. Кад се праве вакцине за подтип, то увек носи бојазан да ли ће бити ефикасне и за друге сојеве. Очекујем да ћемо на јесен имати бустере за омикрон, али постоје и мишљења да је неучинковито да се с пролећа спремамо за нешто што на јесен неће бити актуелно.


* Какве су шансе да се направи потпуно нова антиковид вакцина?


- Размишља се и ради на развоју вакцине која би била не само ефикасна против најтежих компликација, као ове које имамо од 2020. године, него би штитила и од самог заражавања. Још је рано да бисмо макар и наговештавали временске рокове када би она могла да се појави.


* Шта ћемо до тада, с озбиром на то да, иако се чини да је вирус попустио, још није крај пандемије?


- Стратегија најразвијенијих је да се иде на годишњу бустер дозу, која би била специфична за доминантни сој. Рецимо да ће то за ову годину бити омикрон, а за 2023. и даље се, наравно, сад не зна.


* Постоје ли друге опције?


- Велика је предност што је развијено моноклонско антитело које код невакцинисаних шест месеци 80 одсто штити од инфекције. Али, та врста превенције много је скупља од вакцина и намењена је само онима који су у ризику од тешких компликација ковида, а из медицинских разлога нису могли да се вакцинишу. То није за оне који нису хтели да се вакцинишу, лек је скуп, и не може се очекивати да ће њима бити доступан. Добро је и што имамо терапијске опције, укључујући два специфична лека.

ОМИКРОН НАПАДА ВИШЕ ПУТА


 СА ове временске дистанце, из искуства, каква је оцена за најбрже направљену вакцину у историји?


- Сматра се да су те вакцине најбоља заштита од компликација ковида, али пракса је показала да нису у високом проценту и заштита од заражавања. Не само вакцине, него и лекови су се показали мање ефикасним против омикрон соја. Најновији подаци показују да инфекција омикроном не води стварању природног имунитета, што значи да се више пута можемо заразити.

НИЈЕ БЛИЗУ КРАЈ ПАНДЕМИЈЕ 


 ДА ли је сад извесније када би пандемија могла да се заврши?


- Оптимистички сценарио би могао да буде да пандемија прелази у ендемију, али прерано је за такву врсту прогноза. Тек нас чека јесен и зимска сезона у којој ћемо видети да ли је успоравање вируса нешто што може да се одржи или ћемо имати нови скок оболевања. Највећи проблем су мутације. Што се више људи заражава, вирус добија већу шансу да мутира и да се потенцијално појави у бржем и заразнијем соју, који ће и лакше заобилазити имунитет стечен вакцинацијом или природним путем. Зато је битно да се број инфицираних држи на минимуму.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију (ВИДЕО)

ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)

МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.

12. 11. 2024. у 15:47

Коментари (0)

ХУМАНОСТ БЕЗ ПРЕПРЕКА: Mozzart и Invictus за Сигурну кућу, Дечје село, „Тате Новосађане“...