СЛОГА СПАСАВА ЖИВОТ: Хитним службама неопходна реформа и збијање редова при интервенцијама, предлажу се заједнички тренинг центри

МНОГО је проблема са којима се срећу службе хитне помоћи, а недостатак координације и јединственог протокола поступања само су неки од њих, каже Дамир Окановић, председник Комитета за безбедност саобраћаја. Он истиче да су ватрогасно-спасилачке јединице и полиција добро организовани, док највише "шкрипи" у предболничким и болничким хитним службама. Зато ће Комитет за безбедност саобраћаја инсистирати на увођењу заједничких тренинг центара и заједничког информационо-комуникационог система.

СЛОГА СПАСАВА ЖИВОТ: Хитним службама неопходна реформа и збијање редова при интервенцијама, предлажу се заједнички тренинг центри

Фото М. Анђела

У Србији постоји 151 организација која пружа хитну помоћ и међу њима нема никакве координације. Проблем су и капацитети за збрињавање повређених, посебно код масовних саобраћајних несрећа.

- Пре 15 година имали смо масовну несрећу код Бродарева са 40 повређених, док је капацитет за збрињавање најближе, пријепољске болнице, био свега двоје! Само велики градови сада могу да одговоре и по капацитету и по осталим параметрима на овакве изазове - објашњава Окановић.

Најављено увођење данског модела служби за хитну медицинску помоћ - четири регионална центра и хеликоптерске јединице - као и могућност онлајн видео-консултација пуних 24 сата, побољшаће реаговање у кризним случајевима.

- Осам минута за стизање на место догађаја од момента пријема позива је стандард, а ван урбаних средина он је сада 15. На деловима путне мреже, па и на ауто-путу буде и по пола сата. Нацрт Стратегије безбедности саобраћаја до 2030. подразумева инсистирање на брзини, квалитету и капацитету. У овом тренутку само осам хитних служби има радио-везу, док се остали ослањају на мобилну телефонију, што је недопустиво. Координација мора да се унапреди, па се неће дешавати да путници страдају ако могу да буду спасени - прича Окановић.

Додаје и да сада ватрогасци, управо због недостатка комуникације, не знају шта их чека на терену, чак и када су пре њих стигле медицинска помоћ и полиција. Нема јединственог протокола поступања, па неки лекари неће да уђу у кола и помогну унесрећенима, већ чекају да ови буду изнети. Ван Београда, лекари у болницама знају да хитна помоћ неког довози тек када чују сирене. Само у Београду се претходно екипа Хитне најави, кажу кога и са каквим повредама довозе, па су лекарске екипе већ спремне.

- Ватрогасне јединице на терен иду тромим камионима. У Стратегији смо планирали увођење "пикап" возила, која би имала неопходне алате тек толико да могу брзо да дејствују док не стигне камион. Овим би се скратило време одзива ватрогасаца. Сада се активирају тек на основу процена полиције са лица места. Пракса из Сремске Митровице и Крушевца, где сви истовремено крећу на место несреће, показала се као добра - додаје Окановић.

ПОМОЋ СЕ МЕРИ КИЛОМЕТРИМА

ВРЕМЕ деловања служби хитне помоћи када су у питању несреће на ауто-путу неретко се продужава због регионалне надлежности служби. Дешава се да помоћ иде десетине километара дуже, иако би она из суседне општине пре стигла. У Националној стратегији инсистира се на променама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

УКРАЈИНА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Санкције Русији се руше као кула од карата, ово су најновије укинуте