ПРОЦЕНА РИЗИКА ВЕЋ У ПРВОМ ТРОМЕСЕЧЈУ: Фармацеути и лекари истражују како добар холестерол утиче на трудноћу

Б. БОРИСАВЉЕВИЋ

16. 05. 2022. у 09:24

ИАКО се за ХДЛ често каже да је добар холестерол, због нежељених промена које се дешавају у његовој структури, у одређеним стањима очекивани заштитни ефекти могу изостати. Ове промене могу бити опасне, нарочито током трудноће.

ПРОЦЕНА РИЗИКА ВЕЋ У ПРВОМ ТРОМЕСЕЧЈУ: Фармацеути и лекари истражују како добар холестерол утиче на трудноћу

Фото Shutterstock

Млади истраживачи са Катедре за медицинску биохемију Фармацеутског факултета Универзитета у Београду и Клинике "Народни фронт", окупљени око пројекта HI-MOM, који финансира Фонд за науку Србије, испитаће промене структуре и функције комплексног и још увек загонетног липопротеина високе густине (ХДЛ), које се дешавају у трудноћи. Такође, настојаће да утврде повезаност ових промена и различитих исхода трудноће, али и потенцијалну везу са дугорочним здравственим статусом мајке и детета.

У разговору за "Новости" др сц. Александра Стефановић, руководилац пројекта и ванредни професор Фармацеутског факултета, открива да је главни циљ испитивање улоге ХДЛ честица у трудноћи, односно издвајање њихових конституената, који би били потенцијални биомаркери у процени ризика за развој компликација у трудноћи и евентуално циљна места за будућу терапију.

- Знамо да промене нивоа липида у току трудноће веома подсећају на оне које прате развој атеросклерозе, а да је једина разлика у томе што се код трудница повећава ниво ХДЛ-холестерола, као заштитне компоненте - објашњава професорка Стефановић. - Управо се изостајање пораста концентрације ХДЛ-холестерола повезује са ризиком за развој компликација. Међутим, ХДЛ је много више од самог холестерола. То је изузетно сложена честица која има многобројне улоге у нашем организму, а које још нису у потпуности разјашњене.

Она наводи да ће у оквиру пројекта бити урађена свеобухватна анализа промена структуре и функционалних својстава ХДЛ честица, у току трудноће са и без компликација, али и њихова могућа повезаност са краткорочним и дугорочним исходима трудноће.

- У првој фази испитаће се обрасци промена структуре и функције ХДЛ честица које се дешавају током нормалне и трудноће са развојем компликација - каже наша саговорница. - Издвојиће се оне компоненте ХДЛ честица чије су промене карактеристичне управо за трудноћу са компликацијама. Затим ћемо испитати однос издвојених елемената према традиционалним факторима ризика за развој компликација у трудноћи, као што су старост труднице, гојазност, претходна компликована трудноћа, хипертензија или дијабетес.

Професорка Стефановић, наводи да је коначни циљ прве фазе пројекта формирање дијагностичких панела који ће садржати издвојене елементе ХДЛ-ома, заједно са традиционалним факторима ризика, а на основу којих се може већ у првом триместру проценити колики је ризик за развој компликација трудноће, што би у перспективи клиничарима дало шансу да раније препознају и третирају ризичне трудноће.

HI-MOM пројекат

- У другој фази је планирано да се тачност и примењивост формираних дијагностичких модела провери на новој групи трудница које ћемо пратити од првог триместра до порођаја - каже др Стефановић. - Такође, испитаћемо и утицај промена у оквиру ХДЛ-ома на исход трудноће - тип порођаја, тежину, дужину и обим главе детета, као и Апгар скор. Посебан аспект пројекта чини испитивање фактора који доводе до промена у регулацији метаболизма ХДЛ честица током компликоване трудноће, а које би могле да утичу на дугорочни кардиометаболички статус мајке и детета.

Наша саговорница наводи да су истраживања ХДЛ честица у различитим патолошким стањима, показала да оне имају антиатерогену, антиоксидативну и антиинфламаторну улогу, па се очекује да ће код трудница које развију неку од компликација бити промењена структура, а тиме и функција ХДЛ честица у односу на оне чија је трудноћа прошла без компликација.

МОГУЋНОСТ КОМПЛИКАЦИЈА

- ОЧЕКУЈЕМО да ће неки од испитиваних параметара, који се покаже различитим у првом триместру показати значајну повезаност са демографским и клиничким параметрима који се тренутно користе за процену ризика за развој компликација у трудноћи - наводи др Стефановић. - Тако ћемо бити у могућности да креирамо алгоритам који би се користио у раној евалуацији ризика за развој компликација у трудноћи.

Фонд за науку је одобрио 276.000 еура за реализацију пројекта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи