МАПЕ СРБИЈЕ КРОЗ ВЕКОВЕ: На изложби у Универзитетској библиотеци "Светозар Марковић" у београду, до сада невиђени прикази Балкана

Д. МАТОВИЋ

13. 05. 2022. у 11:18

У УНИВЕРЗИТЕТСКОЈ библиотеци "Светозар Марковић" у Београду, сутра ће бити приређена једнодневна изложба на којој ће први пут бити приказане неке од најређих и највреднијих мапа, карата и ведута са ових простора.

МАПЕ СРБИЈЕ КРОЗ ВЕКОВЕ: На изложби у Универзитетској библиотеци Светозар Марковић у београду, до сада невиђени прикази Балкана

Београд половином 18. века, Фото Универзитетска библиотека

Повод за ову изложбу је промоција капиталне књиге "Збирка мапа, ведута и докумената - Србија, Црна Гора и Далмација кроз векове", као и скуп на ком ће наши угледни научници и колекционари говорити о картографији и картофилији.

- Биће представљено 112 мапа и 39 ведута, насталих од 16. до почетка 20. века. Из колекција Универзитетске библиотеке и Института за јавну политику одабрали смо мапе Балканског полуострва са посебним освртом на централну Србију, Војводину, Херцеговину, Славонију, Боку и источну обалу Јадрана - каже др Владимир Абрамовић, уредник књиге и један од аутора изложбе.

Једну од најдетаљнијих и најважнијих мапа Краљевине Србије урадио је Ђакомо Кантели де Вињола у бакрорезу, далеке 1689.

- Ово је једна од првих сачуваних мапа која Србију насловљава као краљевину, што се сматра прекретницом у њеном картографском представљању. На мапи је приказана Краљевина Србија или Рашка, како је још била позната, а детаљно су илустроване реке, планине и насељена места - објашњава Абрамовић.

Осим ње, међу највреднијим мапама је карта Митрополства црногорског, коју је 1838. у челикорезу израдио мађарски гроф Федор фон Карачај, уметник и картограф. Карачај је био пријатељ Петра Другог Петровића Његоша и своја истраживања спровео је по његовом захтеву. На карти су приказане територије од Дубровника до Скадра, а посебна је по томе што је то прва мапа Црне Горе насловљена ћирилицом. Имена неких регија наведена су на османском турском, а поред мапе налази се статистичка табела на којој је забележен број становника који су у то време живели у осам покрајина Црне Горе.

- Неке мапе одликује изванредно умеће тадашњих мајстора, гравера, и њихова је вредност првенствено уметничка. На изложби ће бити и прелепа дволисна мапа Европе из 17. века, која приказује целокупни ток Дунава. На мапи се налазе и два велика, веома вешто осликана алегоријска картуша. Наслов мапе у горњем десном углу красе цртежи римског цара и османског султана. Овај картуш осликава дугу и мрачну борбу ове две силе за превласт на Балканском полуострву. Други картуш приказује неке од река и притока Дунава у облику младића и старца који сипају воду у реку - каже Абрамовић.

Др Владимир Абрамовић, Фото Универзитетска библиотека

Поједине карте стваране су током или непосредно после ратова, а у част великих владара и војсковођа. Једну је урадио Матеус Зојтер у првој половини 18. века. Она приказује план Београда, док је у доњем делу илустрован поглед на Калемегдан и зидине града из Земуна. Картуши на немачком и латинском језику сведоче да је мапа настала у време док је град био под Хабзбуршком монархијом, пре потписивања Београдског мира 1739, када су завладале Османлије. На изложби ће бити приказана и дивна мапа Бококоторског залива, коју је израдио један од највећих италијанских и европских картографа Винченцо Корнели, препуна невероватних декорација и детаља. По лепоти се издваја и изузетно ретка ведута опсаде Херцег Новог 1687. године.

Фото Универзитетска библиотека

ГРАВУРА ВОЖДА

НА изложби ће бити представљена и гравура на којој је приказан Карађорђе Петровић. Гравура за српског вожда рађена је од 1812. до 1813. године и сматра се веома драгоценом.

Београд половином 18. века, Фото Универзитетска библиотека

ДРВЕНЕ, БАКАРНЕ, ЧЕЛИЧНЕ

ИАКО је граверство све до 18. века било породично занимање, израда карата се сматрала својеврсном уметношћу. Све до 17. века мапе су рађене у дрвету, када се прешло на бакрорез, а у 19. веку је био популаран челикорез - каже Абрамовић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

„Вечити дерби“ на великом платну: МаxБет и Евролига представили филм „Ривалства“