СРБА ИМА У ЧЕТИРИ КУЋЕ И ДЕСЕТ СТАНОВА: Отац Никола Драгићевић девет година у Цркви Светог Николе у Косову Пољу
Тачно је девет година како сам овде. Осим зграда које "ничу" преко ноћи, овде се ништа друго није променило.
У ове две реченице, отац Никола Драгићевић (42), свештеник у Цркви Светог Николе у Косову Пољу, сажима одговор на питање шта се променило протеклих година од када борави у парохијском дому при цркви, у готово самом центру Косова Поља. Задњом од три траке у једном смеру, путем из Приштине, долази се до дворишта огрђеног гвозденом оградом, унутар којег су светиња и парохијски дом. Окружена са обе стране вишеспратницама, црква је једва видљива са главног пута. Јер, као што рече отац Никола, осим назива, у Косову Пољу, ништа више није исто. У овом некада већински српском насељу надомак Приштине, до 1999. године живело је више од 90 одсто Срба који су сада буквално на нивоу "статистичке грешке".
- У самом Косову Пољу када сам ја овде дошао за свештеника било је око десетак српских кућа и двадесет станова. Сада Срби живе у свега четири куће и десетак станова - појашњава отац Никола.
Каже да је до 1999. године у самом Косову Пољу живело око седам хиљада Срба. Препуштени себи самима, без заштите и суочени са нападима Албанаца, Срби су, каже, почели да одлазе по доласку међународне заједнице. Иако се знатан број њих задржао у својим кућама, али и зградама тзв. ЈУ-програма у делу званом Машински парк, исељавање је настављено током Мартовског погрома 2004. године, када су Срби у Косову Пољу били живе мете систематског напада Албанаца.
- Не бојим се, мада не могу да кажем ни да сам сто одсто безбедан. Добро сам са комшијама, јер су срећом око мене староседеоци, док су се у околини доселили из свих крајева Косова, углавном из Дренице - одговара на питање да ли се и колико осећа безбедно отац Никола.
Исто питање постављамо и његовом петнаестогодишњем сину Филипу, којег првобитно затичемо самог у парохијском дому, јер су му родитељи са седмогодишњом сестрицом Аном отишли до Грачанице. Каже да се не боји, да је навикао на живот у приличној изолацији. Не плаши се, каже, ни да излази до околних радњи када им затреба нешто у кући, али ни да оде до другара у тзв. Машински парк, где живи десетак српских породица међу којима је неколико деце.
- Неколико српских школараца одавде похађа школу у суседном Угљару, удаљеном десетак минута вожње, јер у овдашњој школи "Свети Сава" наставу прате само ромска деца - прича нам дечак док ишчекујемо повратак његових родитеља. Додаје да осим Срба из околних средина, цркву повремено посећују и Албанци. Осим старијих, што је, вели дечак, некако и уобичајено, у последње време долазе и млађи, а понекад и школарци.
- Не знам која их сила вуче. Да ли је то знатижеља, радозналост, или можда заиста верују у Бога и дођу да се помоле, јер је ово храм Божји - каже нам овај дечак.
Долазак Албанаца у српске светиње не сматра чудним, јер му је деда службовао као свештеник у Великој Хочи, где је проводио распусте и од кога је много научио о вери.
- Осим у цркву, Срби из околних средина, али често и из централне Србије долазе овде у куповину, јер у радњама по Косову Пољу има свега - шаљиво додаје отац Никола који жали што нема више младих у Косову Пољу, јер неколико њих који студирају овде су само повремено.
И док нам на крају посете каже да се нада повратку расељених Срба не само у Косово Поље, већ на цео Космет, отац Никола који није желео да се јавно експонира, истиче да су светиње и свештеници ти који чувају српство у местима, чак и где су Срби у односу на окружење готово "неприметни", као што је то случај у Косову Пољу.
ХРОНИЧАР
- Жао ми је супруге која је често сама са децом, док сам ја по својој парохији - каже отац Никола који прижељкује више посетилаца и верника.
Истиче да је пре девет година у својој парохији која осим Косова Поља обухвата и околна угавном српска села Угљаре, Батусе, Кузмин и Бресје посећивао 486 домова, док их је сада 365. За себе истиче да је осим свештеника и хроничар једног нимало лаког времена у којем живе Срби на Косову и Метохији.
- Ја се не бојим, али разумем наш народ када страхује за безбедност, пре свега своје деце.
ВИШЕСПРАТНИЦЕ И ТРЖНИ ЦЕНТРИ
И док појашњава да су све српске установе из Косова Поља измештене у оближње село Угљаре, отац Никола, син свештеника Миленка, који је свештенички живот провео у Великој Хочи, жали и због порушених српских кућа у Косову Пољу на чијем месту су никле вишеспратнице и велики тржни центри.
- Пре девет година овде у Косову Пољу било је свега 11 зграда, док је до сада саграђено тачно 146 објеката, а Косово Поље више није насеље већ буквално права градска средина.
Препоручујемо
ЕКСПЛОЗИЈА У КОСОВУ ПОЉУ: Ручна бомба направила велику штету у центру града
29. 11. 2021. у 10:32
ЗАБРИНУТИ ЗА БЕЗБЕДНОСТ: Директор Канцеларије за КиМ са Србима из Косова Поља
27. 06. 2021. у 20:00
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)