78 ДАНА СМРТИ И РАЗАРАЊА: Навршавају се 23 године од почетка НАТО агресије на СР Југославију (ИСПРАВКА)
ГОДИНА 1999, предвечерје 24. марта. Злокобно завијање сирена најавило је почетак злочиначке агресије на Савезну Републику Југославију.
Напад је, без одобрења Савета безбедности УН, уз тешко гажење повеље УН, завршног документа ОЕБС из Хелсинкија и Париске повеље, уследио на основу наредбе Хавијера Солане, тадашњег генералног секретара Алијансе.
Деветнаест земаља света, војним потенцијалом 600 пута већим од југословенског, обрушило се, да спречи наводну хуманитарну катастрофу на Косову, иако је стварни циљ био потпуно другачији - Косово и Метохију требало је по сваку цену војно заузети, отргнути од природног стожера и предати Албанцима за намирење њихових националних интереса. У бомбардовању које је било тежак и неоправдан злочин, цивилизовани Запад погазио је готово све људске, али и сопствене норме и принципе, и у испуњавању својих циљева, бестијалном силом се обрушио на цео један народ.
Прве бомбе пале су између 19.30 и 20 часова на касарне, аеродроме, војне фабрике, радаре, институте... Готово истовремено разорни пројектили пали су у околини Београда, Краљева, Ниша, Новог Сада, Крагујевца, Ужица. Погодиле су Приштину, Куршумлију, Прокупље, Голубовце код Подгорице, полуострво Луштицу... Са безбедне даљине, НАТО је нападе на СРЈ изводио са бродова у Јадрану, из четири ваздухопловне базе у Италији, у неким операцијама учествовали су и стратешки оператери који су полетали из база у западној Европи, па и САД.
Већ прве ноћи стизале су вести о жртвама. Од НАТО бомби у Куршумлији, у трену, страдало је 11 официра Војске Југославије, невини цивили изгубили су животе у Београду, Даниловграду, Приштини... Током 78 дана, у бестијалним нападима, погинуло је око 2.500 људи, међу њима и 79 деце. Рањених је било 12.500. Гинули су војници и цивили у болницама, домовима, аутобусима и возовима, и често безобзирно називани колатералном штетом.
Бомбе које су на данашњи дан пре 23 године пале на СРЈ нису означиле само почетак војне агресије НАТО на суверену европску државу, већ су објавиле долазак новог светског поретка у најбруталнијем виду - агресивном, бахатом и рушилачком.
Агресија је завршена 10. јуна, усвајањем Резолуције 1244 Савета безбедности УН, која је и данас, упркос притисцима Запада, и даље најјачи адут Србије у новом чину вековне косовске драме.
БРОЈКЕ
Уништено 25.000 објеката, 1.065 км путева и пруга, 14 аеродрома, 39 болница и домова здравља;
Погинуло 2.500 људи (79 деце), 12.500 рањених
ХРАБРИ И ПРКОСНИ
ГРАЂАНИ Србије и Црне Горе током мучких напада и мучних пролећних дана 1999, показали су своје најбоље особине. Уједињени, храбри и пркосни, нису се уплашили злочиначке здружене силе 19 земаља НАТО. Одупирали су се колико је било могуће. Неки у униформи на бојишту, други на својим радним местима, остали голом жељом за животом - бранили су себе и своје.
Након анализе портала Раскринкавање.ба сви наводи у тексту где се спомињао “Милосрдни анђео” као назив операције НАТО су обрисани.
Како пише Раскринкавање.ба, овај назив операције не наводи се ни у једном званичном документу. У чланку портала Пешчаник из 2008. године каже се да у званичним документима НАТО-а нема помена појма “Милосрдни анђео”.
Ево делова из тог текста, који објашњавају све.
- Операција против СР Југославије која је почела марта 1999. била је названа “Аллиед Форце”, што би у преводу било “Савезничка сила” и ни у ком случају не може да се преведе као “Милосрдни анђео”. Од тренутка уласка НАТО-трупа на Косово и Метохију, јуна 1999, операција је променила име у “Јоинт Гуардиан” (како се зове и данас), тј. “Телохранитељ” или “Придружени стражар” у најслободнијем преводу, што иако мало ближе појму “Анђела чувара” ипак још увек не дозвољава да се употреби код нас одомаћени назив. Укратко, нигде се не помиње неки појам ни издалека сличан синтагми “Ангел оф Мерцy” или “Мерцифул Ангел”, што би били енглески језички еквиваленти “Милосрдном анђелу” - наводи се између осталог у том чланку. Такође, једно од објашњења настанка овог термина односи се на евентуални погрешан превод, будући да се америчка компонента која је чинила НАТО операцију у СРЈ звала „Племенити наковањ“ или на енглеском “Нобле Анвил”, наводи Истиномер. Реч “анвил” пише се слично као “ангел”, што је енглеска реч за “анђео”.
Препоручујемо
СУТРА 23 ГОДИНЕ ОД НАТО АГРЕСИЈЕ НА СРБИЈУ: Вучић на обележавању Дана сећања у Краљеву
23. 03. 2022. у 12:43
ЗНАК ДА ЈЕ ПОЧЕЛА АГРЕСИЈА: Злокобно небо изнад Србије најавило крвави НАТО пир (МАПА)
23. 03. 2022. у 16:38
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (5)