ШПАНЦИ НАЈБРЖЕ СТАРЕ: Житељи Европе у протеклих 10 лета остарили 2,5 годинa, у просеку три месеца

В. Н.

12. 03. 2022. у 10:38

СТАНОВНИШТВО Европске уније остарило је у протеклих 10 лета за 2,5 годинa. Од 27 држава чланица, код 15 је средња старост грађана мања од средње старости целокупне Европске уније. Ова вредност је у ЕУ достигла 44,1 годину почетком 2021. То је, како је објавио Еуростат, за два месеца више од просека из 2020.

ШПАНЦИ НАЈБРЖЕ СТАРЕ: Житељи Европе у протеклих 10 лета остарили 2,5 годинa, у просеку три месеца

Фото Н. Карлић

Средња старост није исто што и просечна, јер подразумева број година од којих тачно половина одређене групе има више и тачно половина мање. Дакле, у овом случају, тачно половина становништва ЕУ има више од 44,1 године, док је друга половина млађа од тог доба.

Старост у просеку порасте за три месеца сваке године, па је, на пример 2018. износила већ 43,1 годину, да би почетком 2021, 15 држава чланица било испод средње старости у ЕУ. Ова вредност је била 38 година на Кипру, 38,5 у Ирској и 39,6 у Луксембургу и то су једине државе чланице са средњом старошћу испод 40 лета. С друге стране, средња старост је била 47,6 година у Италији, 45,9 у Немачкој и 45,8 у Португалији.

Између 2011. и 2021. овај показатељ је порастао у готово свим државама чланицама ЕУ. За четири или више година је порастао у Шпанији, Португалији, Грчкој, Ирској и Словачкој. У Шведској се смањио - са 40,8 у 2011. на 40,6 година у 2021.

Становништво је остарило у чак 23 државе чланице. Овај демографски показатељ је смањен или остао исти у Белгији, Немачкој, Литванији и Холандији. Највећи пораст између 2020. и 2021. примећује се, наводи Еуростат, у Ирској, Шпанији, Италији и Словачкој, и то код свих за 0,4 године.

ИТАЛИЈАНИ НАЈВИШЕ ТРОШЕ НА ПЕНЗИОНЕРЕ

ИТАЛИЈА ради на новој, седмој по реду реформи пензијског система, како би се у њега, како кажу, "унело више флексибилности". Област пензија регулисана је привременим моделом чија важност истиче крајем ове године, пошто је, под притиском демонстрација, напуштена реформа из 2011. која је донела велики скок у броју година за завршетак радног века.

Преговори владе и националних синдиката почели су крајем фебруара, са амбицијом да се споразум постигне до краја марта. Једно од најделикатнијих питања и овога пута ће бити године за одлазак у пензију. Полазиште владе је да треба омогућити и ранији завршетак званичног радног века, али на начин који неће додатно оптеретити већ пренапрегнуте пензијске фондове.

Италија данас за пензије троши највише у Европи - око 17 одсто свог БДП, ако се изузме Грчка са својом траумом дужничке кризе из прве деценије овог века. Италијански јавни дуг је, пре свега због задуживања за пензије, већ одавно пробио плафон и износи око 150 одсто бруто друштвеног производа. Како се напомиње, новом реформом треба да се озваничи правило да они који раније одлазе у пензију, то чине са разумевањем да ће им висина пензије бити усклађена са укупним износом доприноса које су током радног века унели у систем.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

РУСКА ВОЈСКА НЕЋЕ СТАТИ: Трамп неће моћи да оконча украјински сукоб, сматра професор Миршајмер