ИЗ СТАРИХ ОРДИНАЦИЈА НОСЕ САМО УСПОМЕНЕ: У Универзитетском клиничком центру Србије почиње пресељење лекара и пацијената у новоизграђену кулу

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

02. 03. 2022. у 10:00

КАО када се срећна породица сели у нови, потпуно опремљен стан и носи само личне ствари, тако ће и лекари и особље Ургентног центра и других клиника Универзитетског клиничког центра у нову зграду понети једино понеку ситницу, више као успомену из старог радног простора. У новој кули све је ново - опрема, инструменти, апарати, операционе сале...

ИЗ СТАРИХ ОРДИНАЦИЈА НОСЕ САМО УСПОМЕНЕ: У Универзитетском клиничком центру Србије почиње пресељење лекара и пацијената у новоизграђену кулу

Фото И. Маринковић

Прве се, највероватније већ од викенда, усељавају хематологија, гастроентерологија и кардиологија са пејсмејкер центром. План је да се то заврши до 10. марта. У другој фази - грудна и ендокрина хирургија, Центар за инфертилитет и ендокринологију пола. Они попуњавају од четвртог до 12. нивоа. Од минус један до четвртог је "жила куцавица" - Ургентни центар, и он ће, после 15. марта цео бити на новој адреси.

Читав концепт великог, деценијама ишчекиваног пресељења, разрађен је у детаље. "Операцијом" руководи доктор Марко Ерцеговац, директор Ургентног центра, још који дан из старог кабинета. Из њега ће, после седам година, преселити једну фотографију. На њој је међу четворо пројектаната који су још давних седамдесетих година прошлог века пројектовали нову, све досад незавршену зграду прве куле КЦС. Једна од њих је мајка доктора Ерцеговца.

- Постепено почињемо са селидбом. Много је компликовано пребацити тешке пацијенте. Прво ћемо оне које "преводимо" у одељењске, па онда са полуинтензивне неге - прича др Ерцеговац за "Новости".

- УЦ има 308 постеља. Сигурно ће 50 одсто њих моћи да пређе у следећих пет до 10 дана. На крају селимо интензивне неге, прво јединице за мождани удар и коронарну, па општу интензивну и на крају пацијенте који захтевају асистирану вентилацију. За њих нам треба много више возила, али и лекара који ће их пратити. Реално имамо могућност да после 15. марта завршимо пресељење свега. Онда ће се затворити стари и отворити Ургентни у новој згради.

У новој згради, на 86.000 квадрата, и потпуно нови концепт. На тамноплавом пулту на улазу биће прва тријажа. Ту ће се разграничавати степен хитности пацијента. "Зелени" иду у део где су амбуланте и чекаонице.

- Ти пацијенти реално нису за УЦ, без обзира на њихове субјективне осећаје, и добиће сву неопходну дијагностику и помоћ, али морају да знају да ће им то бити пружено као по светским стандардима, у оквиру 280 минута - објашњава др Ерцеговац. - За све остале степене хитности: од жутог до веома хитног наранџастог и најхитнијег, који захтева црвени ниво преузимања на терену и прихватања, прва на удару је амбуланта реанимације.

Тај део је десно од улаза у УЦ. Ту је седам кревета на удаљености од по два метра, што омогућава прилаз комплетним тимовима, за разлику од садашње реанимације у старом делу, где постоји "комфор" за два пацијента, а дешава се да их на простору мањем од 30 квадрата има петоро.

- Није то само реанимација, то је и дијагностика и терапија - прича др Ерцеговац. - Навикли су наши доктори да у реанимацију сви долазе до пацијента. То је потпуно нови принцип рада не само у реанимацији него и у осталим блоковима других степена хитности. Први пут у УКЦС главну реч у овом делу водиће лекари ургентне медицине, а по потреби ће се позивати специјалисти и у једном маху се ради сва потребна дијагностика.

Фото И. Маринковић

На истом нивоу, минус један, само на четири-пет метара удаљености су два скенера, и магнетна резонанца. С друге стране је соба за припрему, па у низу две ангио-сале, једна кардиолошка, друга неуролошка, и две потпуно опремљене операционе сале.

Кроз ходнике поплочане мермером још ужурбано пролазе радници. Доктор Ерцеговац каже да је већина апарата инсталирана, сада се баждаре. Ту су рендгени, најсавременији ултразвучни апарати, па преносиви рендгени и ултразвукови, апарат са колоноскопију...

- Мало шта ћемо понети из старе зграде. Све што нам је потребно обезбеђено је овде, у новој кули - каже др Ерцеговац. - Од 400 лекара, чије се запошљавање у УКЦС чека, Ургентни ће тражити само дефицитарне, али не верујем да у целом УКЦС има иједног анестезиолога који већ нема привремено или трајно запослење. Ипак, овде раде људи који воле адреналин и тешко да би се уклопили у мање динамичним установама, и део њиховог посла, ништа мање важан, јесте и едукација нових кадрова. У УЦ, где дневно имамо 600 до 1.000 прегледа, пре седам година смо имали само једног лекара ургентне медицине, др Марину Ђикић, а у новој згради ће радити 19 специјалиста и специјализаната ургентне. То је огроман искорак. И по концепту медицине, као и по простору и опреми, који смо сада добили, ми не идемо само у корак са светом, него већ постављамо репере како савремено лечење треба да изгледа.

Фото И. Маринковић

ОПЕРИШЕ И РОБОТ "ДА ВИНЧИ"

ПОНОС новог УКЦС са чак 34 операционе сале је и роботизована операциона сала, у коју стиже робот "Да Винчи". Његова тродимензионална камера олакшава приступ деловима које није могуће видети голим оком. Ту ће се оперисати карциноми простате и дебелог црева. Роботом, чудом технике, које, ма колико било савршено са свим својим навигацијама и џојстицима, ипак не може без искусног хирурга, радиће се и компликоване гинеколошке, ендокринолошке, интервенције у грудима...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

Коментари (0)

СРБИЈА ДОБИЈА ОГРОМНО ПОЈАЧАЊЕ: Један од најталентованијих фудбалера света ипак облачи дрес орлова?