У ДИПЛОМАМА И АНДРАГОШКИЊЕ: Управа Филозофског факултета у Београду наредила примену закона који је на процени пред Уставним судом
ПРОФЕСОРИ Филозофског факултета Универзитета у Београду добили су допис у ком се од свих запослених тражи да користе родно сензитиван језик. У допису који је послала Правна служба факултета наводи се да родно сензитиван језик треба да се примењује сагласно члану 10. Закона о родној равноправности, а сугерисано им је да користе приручнике "Речник нове стварности" и "Приручник за употребу родно сензитивног језика".
Пошто овај закон предвиђа да се сви акти издају на родно сензитивном језику, на дипломама ове високообразовне установе које буду издаване припадницама лепшег пола убудуће ће писати дипломирана психолошкиња, андрагошкиња, антрополошкиња...
Филозофски факултет ће, по свему судећи, бити прва институција која ће почети са применом овог прописа, јер Закон о родној равноправности, који је усвојен почетком јуна прошле године, до сада није примењиван, између осталог и зато што је пред Уставним судом оспорена његова уставност. Закон је изазвао и оштре критике стручне јавности, а лингвисти су упозоравали да се њиме врши насиље над српским језиком и уводи језички инжењеринг.
За лингвисте ова одлука Филозофског факултета је - готово невероватна.
- Филозофски факултет, који по дефиницији треба да буде у првим редовима борбе против сваке дискриминације, оваквим прописом дискриминише већину за рачун нечијих небулозних идеја о могућности дисциплиновања српског језика - каже за "Новости" један од водећих српских лингвиста проф. др Милош Ковачевић. - Невероватно је да се професорима Филозофског факултета готово експлицитно намеће становиште да не знају употребљавати српски језик, да се морају повиновати не језичким законитостима, него политичким настојањима укалупљења свих у њихово виђење српског језика. Сад језички треба дисциплиновати професоре Филозофског факултета, вероватно ће на ред доћи и професори Филолошког, а међу њима на крају ће се политички не сугерисати, него наредити и професорима српског језика како да тај језик употребљавају и предају. Не би требало да нас чуди ако неко сутра буде тражио да се професори и студенти свих факултета језички униформишу, према политичким захтевима и потребама.
Проф. Ковачевић истиче да се српски језик и србистика као наука не могу декретима дисциплиновати. Он додаје да у нападима на српски језик предњаче политичари који су у потпуној завади са законитостима српског језика.
- Не зна се ко више предњачи, омбудсман, разне политичарке, разне НВО, разни владини симпатизери... Права трагикомедија на делу - каже проф. Ковачевић. - Никад нисам могао замислити да ће се Срби морати борити да могу говорити нормалан, уобичајен српски језик, да ће морати дизати глас против новоговора који је тако стран српском језику.
Да подсетимо, законом је предвиђено и да се дипломе, решења, али и сви други акти издавају на родно сензитивном језику.
- То неће бити могуће све док се на референдуму или у Скупштини не промене многобројни прописи, а за промену тих прописа и за примену родно сензитивног језика није довољан мејл правне службе - кажу у адвокатској канцеларији Радић.
А на Филозофском факултету нису желели да коментаришу ову новину.n
ЗАХТЕВ ЧЕКА ОД ПРОШЛЕ ГОДИНЕ
АДВОКАТСКА канцеларија Радић поднела је Уставном суду захтев за оцену уставности Закона о родној равноправности, јер није у складу са нашим Уставом који не познаје категорију рода, а супротан је и скоро свим постојећим законима. Захтев је поднет прошле године, али Уставни суд га још није разматрао.
- Заиста не знам шта више чека Уставни суд, кад је језик најзначајнији елемент нематеријалне културне баштине. А зна се да се она не сме насилно мењати, нити урушавати - каже проф. Ковачевић.
Препоручујемо
ИЗРОНИЛА ПОТОПЉЕНА ЦРКВА ИЗ ЗЛАТАРСКОГ ЈЕЗЕРА: Указале се зидине и остаци гробља
23. 02. 2022. у 17:00 >> 21:50
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (1)