СРБИ НА КОСМЕТУ СИМБОЛ СТРАДАЊА: Европосланица Доминик Билд о свом предлогу резолуције у ЕП
СИТУАЦИЈА косовских Срба је симбол изазова са којима се суочавају одређене хришћанске заједнице у свету. Фрапантно је да се то догађа и у Европи.
То, у разговору за "Новости", истиче француска европосланица Доминик Билд и чланица делегације ЕП за односе са земљама Западног Балкана, која је Европском парламенту поднела предлог резолуције о тешком положају Срба на Косову и Метохији.
У овом предлогу, она, између осталог, протестује што је Србима на КиМ било ускраћено право да се изјасне на недавном референдуму, указује на изразе непријатељстава према Србима у Храму Христа Спаса у Приштини и изражава забринутост због захтева да се четири српска манастира склоне с Листе угрожене светске баштине Унеска.
- Констатовала сам да се ситуација косовских Срба у последње време погоршала, сукобима са полицијом, захтевима у вези с манастирима и реакцијом на лигургији у приштинској цркви. Коначно, нису отворена ни бирачка места током српског референдума, што сам поменула у тексту. То је одлука због које се зачудио и високи представник, што заслужује да буде наглашено - објашњава Билдова за "Новости" разлоге зашто је поднела предлог резолуције.
У предлогу резолуције, Доминик Билд наглашава да Срби, такође, доживљавају и тензије на верској основи.
- Тензије су биле приметне током службе у приштинској цркви у јуну 2021. Али, оне нису нове. Упозоравала сам и 2018. године на нападе на ходочаснике. Ситуација се не поправља, а ни захтев за уклањање манастира са листе Унеска такође не иде у правцу побољшања. Подсетила сам 2019. да је, према извештају Међународног центра за транзициону правду, 155 цркава и манастира оштећено или оскрнављено од 1999.
Посланица из редова странке Национално окупљање коју води Марин Ле Пен веома је упућена у дешавања на Косову. Истиче да, као чланица свих делегација са Западног Балкана у ЕП, већ дуже време прати ситуацију. Истиче и да је у више наврата путовала, посебно у Републику Српску и у Београд. А на питање да ли ЕУ има начина да власти на Косову примора да испуне своју обавезу оснивања ЗСО, каже:
- Такозвани "Бриселски споразум" потписан је у оквиру дијалога који подржава ЕУ. Споразум је укључио и помињање Заједнице српских општина, па је логично да ЕУ и даље ставља акценат на ову тему, што она не чини довољно - каже Билдова. - Морам да приметим да су, нажалост, иницијативе у ЕП у корист косовских Срба ретке.
Она изражава наду да ће њена резолуција бити испраћена ефектима.
НИШТА ЈОШ НИЈЕ ЗАВРШЕНО
О ТОМЕ шта би могло да буде целокупно решење за ситуацију на Косову, Билдова истиче:
- Остаје само да се надамо праведном решењу, које ће да узме у обзир и тежње српског народа. Подсећам и да пет држава чланица Европске уније не признаје независност Косова која се, дакле, не може сматрати завршеном ствари.
Препоручујемо
ИНТЕРВЈУ Председник Српске листе Горан Ракић: Напади на Србе и због запаљивих речи
17. 02. 2022. у 08:00
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)