НЕКЕ МАМЕ ДОБИЋЕ ПОЛА СТАНА: Шта предвиђа Владина уредба која омогућава породицама да конкуришу за помоћ државе да се скуће

Ј. Ж. СКЕНДЕРИЈА

18. 02. 2022. у 09:11

СВАКА мама, која је добила дете од почетка 2022. године и одлучи се за куповину стана или градњу куће, ако нема некретнину, добиће од државе 20 одсто средстава. Ако живи у некој од девастираних општина, има право на 50 посто вредности грађевинских радова. Ово је прецизирано уредбом коју је у четвртак усвојила Влада Србије.

НЕКЕ МАМЕ ДОБИЋЕ ПОЛА СТАНА: Шта предвиђа Владина уредба која омогућава породицама да конкуришу за помоћ државе да се скуће

Фото М. Лабудовић

На пример, ако некретнину вредну 50.000 евра купује путем стамбеног кредита, може да рачуна на подршку државе од 10.000. Уколико се одлучи за изградњу куће у истој вредности у некој од девастираних општина, може да рачуна на половину износа, односно на 25.000 евра.

На износ одобрених средстава утицаће технички опис са пописом радова, предмером и предрачуном који је оверен од стране одговорног пројектанта. Када су у питању развијенија места, маме ће имати право на дотирање из буџета у износу 20 процената вредности радова, а исти постотак предвиђен је и за куповину некретнине. Максимални износ који ће држава обезбедити из буџета не сме да буде већи од 20.000 евра.

Ово су само неки од услова које је после месец и по дана од ступања на снагу измена и допуна Закона о финансијској подршци породицама са децом, у четвртак усвојила Влада у техничком мандату. Овом одлуком и правилником одређује се начин или учешће у куповини некретнине за оне породице које желе да реше стамбено питање уз помоћ државе, а које су добиле или ће добити принову од 1. јануара 2022.

О свим детаљима приликом одобравања новчаних средстава одлучиваће комисија коју именује Влада, а чиниће је представници министарстава за бригу о породици, демографију, финансије, привреду, грађевинарство, бригу о селу, као и Републичког геодетског завода и установа надлежних за социјална питања.

Према речима Татјане Мацуре из Удружења "Маме су закон", захтев за државну подршку ће моћи да поднесу све жене које су се породиле од почетка године, без обзира које им је дете по реду.

- Очигледно је да је осамостаљење један од већих проблема који тишти породице у Србији - наводи наша саговорница. - Надамо се да ће се и будуће мере подршке развијати у овом правцу јер управо за овакве подстицаје влада огромно интересовање. Откад су најављене мере, нема дана да нам се неколико породица не обрати за појашњење.

Мацура се нада да извршна власт разуме потребу за већим улагањем у пронаталитетне политике у будућности, пошто су оне од највећег националног значаја. Новчана средства за исплату права обезбеђиваће се из државне касе за сваку буџетску годину појединачно и биће бесповратна.

Важно је напоменути да брак није услов за остваривање овог права - било да је реч о ванбрачној заједници или самохраним мајкама.

УКУПНО 23 СИРОМАШНЕ ОПШТИНЕ

ЧАК 23 локалне самоуправе чине девастирана подручја, јер је њихов степен развијености испод 50 одсто републичког просека. Ту спадају: Бабушница, Бела Планака, Бојник, Босилеград, Варварин, Владичин Хан, Голубац, Жагубица, Крупањ, Куршумлија, Кучево, Лебане, Мали Зворник, Медвеђа, Мионица, Пријепоље, Рековац, Сврљиг, Сјеница, Сурдулица, Трговиште, Тутин и Црна Трава.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АЛКАРАЗ ПОСЛАО МОЋНУ ПОРУКУ СИНЕРУ: Ево шта је шпански тенисер рекао после Јаникове одбране титуле у Мелбурну