СВЕ О НОВОМ ЛЕКУ ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСА: Паксловид најбољи до сада, ево зашто морате у болницу по њега

Novosti online

14. 02. 2022. у 17:39

ПАКСЛОВИД, најновији и најбољи антивирусни лек против короне, од данас се дистрибуира српским болницама, где га могу добити ризични ковид пацијенти, који још нису за болницу.

СВЕ О НОВОМ ЛЕКУ ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСА: Паксловид најбољи до сада, ево зашто морате у болницу по њега

Фото: Министарство

Али из предострожности, а пре свега због могућих интеракција с другим лековима, морају по консултације и прописивање код доктора у болници, а потом ће га пити кући. Лек који треба да спречи размножавање вируса корона у организму, а тиме и хоспитализацију и смрт, мора да почне да се узима у првих пет дана од појаве симптома како би имао ефекта.

Комисија Министарства здравља, на чијем челу је инфектолог проф. др Горан Стевановић, како је навела Јелена Митрашиновић из Агенције за лекове и медицинска средства, одлучила је да паксловид, за разлику од друга два антивиротика чије узимање мора да почне у првих пет дана - фавипиравира и молнупиравира, буде прописиван у болницама, а не у ковид амбулантама.

Проф. др Радмило Јанковић, заменик директора УКЦ Ниш и један од 21 стручњака који су радили и на последњој, 13. верзији Протокола за лечење пацијента с ковидом 19, а у којој су се нашли и нови антивирусни лекови молнупиравир и паксловид, истиче да овај "Фајзеров" лек за почетак иде у болнице, не због ковид симптома, него више због друге терапије. А болнице имају и амбуланте, односно тријажне пунктове.

Фото: Принтскрин РТС

 

Ко може да пије Паксловид

- ковид позитиван пацијент

- у великом ризику да развије тешку форму ковида

- има неку од хроничних болести: дијабетес, кардиоваскуларно оптерећење, рак...

- старији од 60 година и без придружених болести

- не захтева кисеоник

- није за болницу и нема тежи облик ковида

- старији од 18 година у Србији

- америчка Агенција за храну и лекове (ФДА) и Европска медицинска агенција (ЕМА) одобриле га и за децу старију од 12 година, која имају више од 40 килограма.

Разлог свему томе је, наглашава проф. Јанковић, што је састављен од два лека.

- Паксловид је за ове две године пандемије најмоћнији и једини баш специфични лек против САРС-ЦоВ-2 јер једино он, тачније његова прва компонента нови антивирусни лек нирматрелвир (тзв. компонента ПФ-07321332) циља ензим протеазе задужен за размножавање корона вируса у организму. Нирматрелвир је пакован заједно са још једним, познатим антивирусним леком - ритонавиром, који је блокатор протеаза специфичних за ХИВ инфекцију. Али је овде битан јер спречава ензимску разградњу нирматрелвира у организму и на тај начин повећава његову ефективну концентрацију. Међутим, оба ова лека имају интеракцију с ензимским системом у јетри који је одговоран за разградњу неких других лекова. Широк је списак лекова с којима не може истовремено да се даје паксловид, а многи су део уобичајене терапије за друге, хроничне болести. И зато се пацијент шаље у болницу, где мора да се обави озбиљна тријажа - каже проф. Јанковић.

Фото: Министарство

 

По три таблете на 12 сати

- прва компонента лека је нирматрелвир (компонента ПФ-07321332) - специфичан за САРС-ЦоВ-2

- друга компонента је ритонавир - анти-ХИВ лек

- узимају се три таблете (две прве компоненте и једна друге) на 12 сати пет дана

- 89 одсто лек ефикасан, према клиничким студијама, у смањењу стопе хоспитализације и смртног исхода ако се узме у прва три дана

Лек је намењен пацијентима који су у великом ризику да развију тешку форму ковида 19, али управо такви обично пију по шаку лекова дневно због других хроничних болести, па је питање ко уопште може да добије паксловид.

- У протоколу је наведен списак лекова с којима паксловид ступа у интеракцију, па пацијенти који их већ пију не могу да добију и овај антивиротик. На пример, ту су и неки лекови за обарање крвног притиска или срчане фреквенције. Ако паксловид добије пацијент који узима те лекове, они сами могу да индукују систем кој ће убрзао да разгради паксловид, а тиме смањи његову концентрацију и учини га неефикасним, па не може зауставити ширење короне у људским ћелијама. А и сам паксловид може да спречи разградњу тих других набројаних лекова који су хронична терапија и повећа њихову концентрацију која може да иде до токстичности - објашњава проф. Јанковић.

Г.Шљивић

 

Ко не може да пије Паксловид

- не даје се трудницама и дојиљама

- не смеју да га узимају пацијенти који имају болести јетре и бубрега

- не смеју пацијенти који имају активну ХИВ инфекцију

Он додаје и да пацијенти не треба да брину.

- Ако нису за паксловид, имамо и друге антивирусне лекове који се дај у првих пет дана - молнупиравир, који је такође одличан, а ту је од раније и фавипиравир. Такође, имамо и антивирусни лек ремдесивир, који се даје у првих седам дана болести, као и моноклонска антитела, која пацијенти могу добити током првих 10 дана болести - наводи проф. Јанковић.

Али, треба ли пацијенти да брину да ли ће на време добити паксловид, будући да морају после ковид амбуланте да иду у болницу, а јако је важно да његова употреба почне у првих пет дана од појаве симптома како би могао да заустави ширење вируса у организму и тиме спречи тежи облик ковида.

- Не треба да брину, јер систем функционише, а пет дана није мало. Али је зато важно да пацијенти чим осете тегобе оду код лекара, а не да се уопште не лече или лече на своју руку - наглашава проф. Јанковић.

Фото: АП

 

Могуће нежељене реакције - поремећај укуса

- дијареја

- главобоља

- повраћање

Клиничка студија јасна

Проф. Јанковић наводи и да је клиничка студија о ефикасности паксловида "ЕПИК-ХР", спроведена на 1.046 пацијената, доказала ефикасност паксловида.

- Студија је показала да је умирање ковид пацијената у групи који су примили лек било само 0,8 одсто, док је смртност у плацебо групи било била 6 процената - истиче проф. Јанковић.

(Курир)

БОНУС ВИДЕО - Како је породиљама оболелим од корона вируса?

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

КАКВЕ РЕЧИ АЛКРАЗА О ЂОКОВИЋУ: Шпанца упитали за Новака, а он све изненадио одговором (ВИДЕО)