"ЧУРУЖАНКУ" И "СПАСОЈА" ХОЋЕ И СТРАНЦИ: Српски тимови преко такмичења за најбољу технолошку иновацију већ 17 година идеје спроводе у дела
ИДЕЈУ спровести у дело није лако, а од производа направити посао, чини се, још је теже. Како би младим људима који су тек закорачили у непознато, али и тимовима у формираним компанијама помогли да од својих иновација направе прави бизнис, Влада Србије и Министарство просвете, науке и технолошког развоја пре 17 година покренули су такмичење за најбољу технолошку иновацију.
Током готово две деценије надметања и 9.665 иноватора, привредника, истраживача, студената и средњошколаца, основано је више од 100 компанија, од којих су многе са успехом пласирале производе не само у нашој земљи, већ и на инострано тржиште.
Такмичење је лане окупило 217 тимова из Србије и Републике Српске, док се у финалу крајем године традиционално борило шест најбољих. Прво место освојили су "Фармери из Чуруга" чији је иновативан приступ у производњи деликатесног сира у споју са породичном традицијом дугом 102 године однео победу, док је пажњу жирија привукао и тим "Фарбот" из Новог Сада, који су лане заузели трећу позицију у финалу.
- Наша иновација је "Мала чуружанка" која представља аутоматизацију и стандардизацију традиционалне производње ролованог сира - објашњава у разговору за "Новости" Јелена Вранешевић, доктор ветеринарске медицине и једна од шесторо чланова победничког тима. - Увођењем аутоматизације у процес производње очували смо квалитет и сва она препознатљива својства традиционалног деликатеса од првокласног млека, повећали дневни капацитет производње са 20 на 200 килограма, продужили рок трајања са 14 на 60 дана, чиме смо отворили врата за страна тржишта.
"Фармери" су прошле године први пут учествовали на такмичењу, које је за њих представљало изазов да њихову машину представе другима и чују оцене стручњака. За наш лист кажу да су стекли нова знања на обукама у оквиру такмичења, нове контакте, али и већу препознатљивост на тржишту.
Тим "Фармбот" из Новог Сада такмичио се са роботом "сотер ровер", од миља званим "спасоје" (сотер на старогрчком значи спасилац). Реч је о возилу на даљинско управљање и GPS навигацијом које се користи у одржавању винограда, воћњака и осталих зелених површина.
- Возило се креће уз помоћ четири електромотора, дугачко је око 1,5 метара са алатом, широк 75 сантиметара и тежак око 130 килограма - описује свој производ Никола Лукичић, вођа тима и директор фирме "Фармбот доо". - Иако компактан, има вучну силу једног воћарског трактора са око 30 коњских снага на точковима. Користи алате за кошење, прскање, орање, чишћење снега од мотокултиватора, а у стању је и да вуче приколице са 800 килограма терета. Оно што је иновативно код нашег производа је што смо имали прагматичан приступ у конструисању сваког елемента како би га учинили поузданим и лаким за одржавање.
Мисија тима из Новог Сада од почетка је била, према Лукичићевим речима, да олакшају рад сељака на тешким теренима и да људима омогуће да уз помоћ нове технологије остану и врате се земљи:
- Учествовање на такмичењу помогло нам је да обликујемо идеје везане за нашу иновацију у једну тржишно прихватљиву форму и стекнемо знања како идеја не би остала само идеја.
Од 2005. до 2021. титулу најбољих иноватора највише су освајали тимови из области прехрамбене технологије и пољопривреде - чак седам. Затим, иза њих следи технологија (4), медицина (2) и по један победник из информационо-комуникациионих технологија, грађевинарства, мехатронике и енергетике.
- Такмичење за најбољу технолошку иновацију реализује се на целој територији Србије од 2005. - каже, за "Новости", Владимир Никић из организационог тима такмичења. - Отворено је за све типове иновација, па смо тако имали и оне које спадају у друштвене науке. Присутност различитих области варира од године до године, али су традицонално најзаступљеније пољопривреда, енергетика, информационе технологије, медицина и машинство. Последњих година приметан је тренд мултидисциплинарних иновација, које показују фокусираност иноватора да реше конкретан проблем и тржишту понуде примењиво решење.
Надметање домаћих иноватора ове године постаје пунолетно, а поводом јубилеја, може да се похвали податком да иза себе има завидне резултате. Више од 100 компанија је основано откад су први тимови кренули да се окупљају и такмиче за новчану награду, признање, подршку...
- Један од примера је компанија "Тајфун", која је са иновацијом "Алати за брзи развој и испитивање уређаја енергетске електронике" победила 2009. - наглашава Никић. - Након такмичења, основали су компанију која данас има више од 50 запослених и послује на тржиштима високоразвијених земаља. Такође, и компанија "Обло", која се бави развојем напредних решења за кућну аутоматизацију, покренута је после завршетка такмичења, а данас је у њој запослено више од 100 људи.
Организатори издвајају и тим "Занус", финалисте из 2020, са "Иновативном продукцијском роботиком", који су по завршетку надметања успели да заврше свој производ и започну извоз у САД, Швајцарску, Кину и Јапан.
- На овогодишњем такмичењу акценат ће бити стављен на важност промоције, нарочито онлајн, па ће тако бити организован велики број обука у вези са осмишљавањем маркетинг стратегије, израде веб-сајта - најављује Никић. - Од ове године уводимо нову категорију - иновативно село чији ће циљ бити да се промовишу оригиналне идеје.
ПРВИ ПУТ И ПРЕКО "ЗУМА"
ЕПИДЕМИЈА вируса корона утицала је на другачију организацију такмичења за најбољу технолошку иновацију, али је одлучено да надметања ипак буде.
- Разлика се, осим у онлајн тренинзима, огледала у пионирском подухвату реализације финала преко "Зума", где је водитељка јавног сервиса преко једног ТВ екрана комуницирала са такмичарима, а преко другог са жиријем. Веома смо поносни што смо успели да и у практично немогућим условима испоштујемо такмичаре и обезбедимо им промоцију - каже Никић.
ФИНАЛЕ У ДЕЦЕМБРУ
КОНКУРС за овогодишње такмичење је у току. Рок за пријављивање средњошколских и студентских тимова је 15. март, а оних у категорији "Реализоване иновације" и "Иновативно село" 5. мај. На такмичење могу да се пријаве сви тимови које чине најмање три члана која имају да понуде ново или унапређено техничко решење за које постоји прототип или је већ на тржишту. Финале такмичења за најбољу технолошку иновацију одржаће се у децембру.
Препоручујемо
БУДУЋНОСТ МЕДИЦИНЕ: Српски иноватори представили најновија достигнућа
08. 02. 2022. у 16:51
ГРАД ДАО НОВАЦ ЗА ИНОВАЦИЈЕ: Потписани уговори са Секретаријатом за привреду
23. 11. 2021. у 19:03
ПОДРШКА МЛАДИМ ПРИВРЕДНИЦИМА: У Врњачкој Бањи отворени Иновативни развојни центар
02. 09. 2021. у 20:12
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ: Крах Обаминог брака и афера с Џенифер Анистон - Мишел се више не појављује с њим (ФОТО)
У АМЕРИЧКИМ медијима се све више шушка о наводној љубавној афери бившег америчког председника Барака Обаме и холивудске глумице Џенифер Анистон.
25. 01. 2025. у 20:22
Коментари (0)