ЈАСТРЕБОВ ЈЕ БРАНИО СРБЕ И ПЕРОМ И РЕВОЛВЕРОМ: Поводом дана дипломата Русије биће представљена сабрана дела конзула и добротвора
ДАН дипломата Русије, 10. фебруар, биће обележен и у Руском дому у Београду представљањем сабраних дела великог српског добротвора Ивана Степановича Јастребова, генералног конзула царске Русије у Призрену, Скадру, Јањини и Солуну.
Овај дипломата, полихистор и полиглота, био је први историчар, географ и етнолог који је у другој половини 19. века прошао дивљим пограничним крајевима Османске империје, по Старој Србији и Албанији, сакупљајући историјску грађу о Србима и извештавајући о терору над њима.
Јастребовљево дело је, осим малобројним научницима, дуже од века било непознато српској јавности, све док тим "Службеног гласника" није исправио историјску неправду, мукотрпно сакупљајући, преводећи, уређујући и објављујући грађу коју је руски дипломата завештао Србији.
- Његове белешке о ономе што је видео и сазнао од савременика су јединствене и непроцењиве - каже историчар Борисав Челиковић, приређивач и уредник Јастребовљевих сабраних дела.
- Остатке српских цркава и манастира, које је он забележио, време и људи су уништили до доласка наредних истраживача, баш као и податке о исламизацији, арнаућењу и бугаризацији Срба.
Јастребов је уз дипломатске дужности стизао да са бележницом у једном џепу и револвером у другом обилази опасан простор са којег вековима није било ниједне вести.
- Схватао је да се налази на изузетно важном геостратешком простору где су се у прошлости дешавали процеси који су умногоме опредељивали не само судбину Балкана већ и судбину Европе - каже Челиковић.
- На терену је схватио да се о Србима из ових крајева ништа не зна, не само о њиховој великој прошлости, већ ни о актуелној свакодневици и народном стваралаштву. Јастребова не треба посматрати као некога ко је дошао да заштити српске интересе, већ као праведника. Он је био критичан према свима, а Србе је штитио штитећи истину и правду.
То његово дело чини још драгоценијим.
Јастребов је први известио свет о арбанашком терору над Србима и њиховом баштином и често се сам, с револвером у руци, неустрашиво супротстављао арбанашкој руљи, бранећи Призренску богословију, спасавајући мушкарце од линча и девојке од отмица. Тако је стекао бројне и немилосрдне непријатеље, о чему сведочи његова смрт под неразјашњеним околностима 1894. у Солуну.
ПРЕДСТАВЉАЊЕ
О ЈАСТРЕБОВЉЕВОМ делу говориће др Бошко Сувајџић, професор Филолошког факултета у Београду, Валентина Питулић, професор Филозофског факултета у Приштини, Весна Смиљанић Рангелов, преводилац, Борисав Челиковић, историчар, и уредник Петар Арбутина, извршни директор у Сектору за издавање књига у "Службеном гласнику".
Препоручујемо
"РУСКА ЕМИГРАЦИЈА У БЕОГРАДУ 1920 - 1950": Изложба у Руском дому до 16. фебруара
01. 02. 2022. у 17:47
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)