СВЕ О НОВОМ ЛЕКУ КОЈИ ЈЕ СТИГАО У СРБИЈУ: "Паксловид" ефикасан у спречавању хоспитализације у чак 89 одсто случајева
"ПАКСЛОВИД", најновији антивирусни лек који је стигао у Србију, мора да почене да се узима у првих пет дана ковида да би спречио размножавање коронавируса у организму и даје се старијима од 18 година, а прописује га лекар у ковид амбуланти. Не смеју да га користе труднице и дојиље.
Студије су показале да је "паксловид" ефикасан у спречавању хoспитализације и смртног исхода у чак 89%, али ако се узмке у прва три дана болести.
Проф. др Сања Радојевић Шкодрић, директорка Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) објаснила мје раније од чега се састоји "паксловид", лек компаније Фајзер и како делује.
- Састоји се од две компоненте. Прва је ПФ-07321332, која блокира активност ензима протеазе неопходног за умножавање вируса и тако зауставља вирус. Са ПФ-07321332 примењује се и још један антивирусни лек - "ритонавир", који је анти-ХИВ лек. "Ритонавир" зауставља разградњу многих лекова у јетри, па и компоненте ПФ-07321332 овог лека, чиме му повећава активну концентрацију у крви и продужава дејство, па тако повећава и његову ефикасност - казала је недавно у интервјуу за Курир проф. Радојевић Шкодрић и додала:
- Уопштени подаци на основу студије показују да се лек примењује орално, као таблета, да је намењен за нехоспитализоване пацијенте старије од 18 година у раној фази болести који имају бар један придружени фактор ризика за настанак теже форме ковида и/или хоспитализацију.
"Паксловид" је крајем децембра 2021. увршен у најновију, 13. верзију протокола за лечење пацијената од коида 19. У протоколу стоји да се антивирусну терапију треба започети најкасније петог дана од почетка тегоба, појаве симптома, са или без Ртг налаза упале плућа. Примењује се код особа које имају симптоме и ризик од развоја теже клиничке слике, особе са коморбидитетима или тежом клиничком сликом (ако немају контраиндикације).
У протоколу о "паксловиду" пише следеће:
- Паxловид (ПФ-07321332 150 мг плус ритонавир 100 мг) табл. 300 мг ПФ-07321332 уз 100 мг ритонавира на 12 сати 5 дана. Лек је индикован за третман ЦОВИД-19 инфекције, у одраслих, који не захтевају додатни кисеоник и који имају повећан ризик прогресије у тешку форму болести.
Контраиндикације за узимање овог лека су, односно не сме се прописати пацијентима који имају активну болест јетре, који су на дијализи и имају умерено и тешко оштећење бубрега, онима с ХИВ инфекцијом са ХИВРНК пВЛ већим од 400 копија/мЛ или неадекватно леченима од ХИВ инфекције, који имају сумњу или потврду било које друге акутне, системске инфекције која није ковид 19, као и потврду или историја алергијских реакција на било коју компоненту лека, трудницама и дојиљама, а ту је и тренутна или будућа употреба било ког лека или супстанције чији метаболизам зависи од ЦYП3А4 или који су јаки индуктори ЦYП3А4. Не даје се ни пацијентима који имају сатурацију кисеоником мању од 92% у спољним условима.
Не сме се узимати са овим лековима
На основу доступне литературе, стоји у протоколу, потребно је избегавати истовремену примену са следећим лековима: алфузосин, тамсулозин, силодозин, доксазосин (>2 мг QД), терасозин (>5 мг QД), ранолазин, амијодарон, бепридил, флекаинид, пропафенон, кинидин, дронедарон, енкаинид, дисопирамид, дофетилид, лидокаин, мексиун, ривароксабан, ворапаксар, апиxксбан, бетриксабан, дабигатран, едоксабар, тикагрелор, варфарин, етосуксимид, есликарбазепин, окскарбазепине, фенобарбитал, ламотригин, дивалпроекс, валпроат, тразодон, десипрамин, флуоксетин, пароксетин, нефазодон, амоксапин, домипрамин, доксепин, имипрамин, мапротилин, амитриптилин, нортритптилин, протриптилин, тимипрамин, еритромицин, кларитромицин, бедакуилин, рифабутин, исавуконазол, итраконазол, посаконазол, кетоконазол, вориконазол, астемизол, терфенадин, куетиапин, рисперидон, перфеназин, арипипразол, брекспипразол, карипразин, илоперидон, клозапин, лурасидон, перфеназин, рисперидон, тиоридазин, пимозид, зипрасидон, карведилол, метопролол, тимолол, дилтазем, верапамил, нифедипин, амлодипин (> 5 мг QД), дигоксин, еплеренон, ранолазин, иИвабрадин, будесонид, цицлесонид, нометасон, флутиказон, бетаметазон, метилпреднизолон, триамемолон, босентан, дихидроерготамин, ергоновин, ерготамин, етилергоновин, боцепревир, глекапревир/пибрентасвир, симепревир, софосбувир/велпатасвир/воксилапревир, омбитасвир/паритапревир/ритонавир/, дасабувир, разопревир/елбасвир, лопинавир, ампренавир, индинавир, нелфинавир, атазанавир, дарунавир, фосампренавир, саквинавир, типранавир, ритонавир или кобицистат као саставни део фиксних дозних комбинација, елвитегравир, ловастатин, симвастатин, аторвастатин, росувастатин (>10 мг QД), ломитапид, глипизид, толбутамид, репаглинид саксаглиптин (>2.5 мг QД), циклоспорин, такролимус, сиромус, еверолимус, салметерол, метадон, фентанил, оxикодон, пропоксифен, бупренорфин, лофексидин, меперидин, пимозид, силденафил, мидазолам, триазолам, алпразолам, цлоназепам, диазепам, суворексант, клоразепат, естазолам, флуразепам, золпидем (> 5 мг QД), цисаприд, колхицин, дронабинол, елуксадолин, фибансерин. Узимати са опрезом: Циталопрам, есциталопрам, сертралин, бупропион, дасатиниб, нилотиниб, венетоклакс, винкристин, винбластин, атоваквон, хинин, теофилин, делавирдин, маравирок, ралтегравир, канаглифлозин, ралтегравир, трамадол, силденафил- ЕД (максимално 25 мг на 48 сати), аванафил, тадалафил (максимално 10 мг на 72 сата), варденафил (максимално 2.5 мг на 72 сата), дексаметазон, преднизон, метамфетамин.
Подсетимо, у Србији је већ у употреби "молнупиравир", антивирусни лек протв ковида компаније Мерц и раније ппознати антивирусни лек "фавипиравир"
Препоручујемо
МИНИСТАРСТВО ЗДРАВЉА: У Србију стигао најсавременији лек против корона вируса
07. 02. 2022. у 14:27
КОРОНОМ ЗАРАЖЕНО ДВЕ ТРЕЋИНЕ УЗОРКОВАНИХ: Викендом по правилу мањи број тестираних
07. 02. 2022. у 14:12
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)
ПАТРИЈАРХ Порфирије прославио је други дан славе Светог Јована Крститеља, а поред деце са КиМ, присутне су биле и многе познате личности.
24. 01. 2025. у 10:33 >> 10:43
Коментари (0)