ЦРВЕНА НИЈЕ КАО КРВ СТРЕЉАНИХ: Боја фасаде Фришове палате у банатском граду интригира
ЦРВЕНА боја фасаде једне од најпрепознатљивијих зграда у Вршцу, познате Фришове палате у строгом центру, годинама интригира јавност.
Постоји веровање да она симболизује крв непослушних и неподобних Вршчана, који су испред тог здања током Другог светског рата били стрељани. Међутим, та прича се може сврстати само у домен урбане легенде.
Истина је да су се јавна стрељања спроводила управо испред те импозантне грађевине са карактеристичном куполом на врху, будући да се она налази на самом Градском тргу, где се одувек окупљао велики свет. О томе сведочи и један проглас. Извесни вршачки радиотехничар Драгутин Верчон пресудом Војног суда ту је погубљен 3. фебруара 1945, зато што је украо 30 радио-апарата, 180 радио - лампи, пет труба текстила, 25 женских марама... Била је то опомена свима који су након ослобођења пљачкали напуштене немачке куће, које су биле запечаћене, а њихова имовина проглашена власништвом државе.
- Ту су били стрељани и други грађани, који су из различитих разлога проглашавани за народне непријатеље. Међу њима и син угледног власника ове палате, Јеврејин Геза Фриш, који је од 1943. до 1944. на позив власти обављао функцију градоначелника Вршца. У појединој литератури може се прочитати да управо због сећања на његову невино проливену крв, која је упрљала зидове палате, фасада носи препознатљиву црвену боју - каже, за "Новости", Иван Бабић, хроничар.
Међутим, старе слике нам говоре праву истину. На њима се види да су спољашњи зидови те луксузне једноспратнице и пре рата у неком тренутку били црвени, а да су након тога углавном кречени у светле боје. Садашња бордо фасада, која заиста сличи на боју крви, присутна је тек у последње три деценије, откако се у зграду уселила некадашња позната банка.
- Након рата зграда је национализована, а банка ју је од локалне самоуправе откупила 1992.
С обзиром на то да је њена спољашњост под заштитом државе, нови власници су од Завода за заштиту споменика културе у Панчеву тражили сагласност да фасаду окрече у корпоративну боју. Тако је од 1994. црвена постала њен заштитни знак - демистификује Бабић ову легенду.
Пословне просторије банке налазе се у приземљу, где су одувек биле угледне трговине. На спрату је пре неколико година уместо канцеларија формирана архива. Од тада је видно да горњи део зграде полако пропада, али упркос томе ова архитектонска лепотица и даље изгледа очаравајуће. А ни имиџ јој не квари то што је, због јавних стрељања, понеко још зове и крвава палата.
ИЗГУБЉЕНА НА КОЦКИ
ПАЛАТУ је 1884. саградио Александар Лазаревић, члан угледне властелинске породице из Великог Средишта, која је у том вршачком селу имала и два чувена дворца. Његов најстарији син Михајло је, међутим, само три године након смрти оба родитеља прокоцкао све имање, па је дворце у Средишту на лицитацији купио угледни трговац Јулијус Фриш, а зграду у Вршцу његов рођени брат Хуго, по ком се и данас зове Фришова палата. Након Другог светског рата, објекат у центру града је национализован, а од 1992. у власништву је банке.
ТРГОВИНЕ
ОД изградње до данас у приземљу зграде увек су биле угледне трговине и банке.
Непосредно после Првог светског рата ту је била и филијала некадашње Панчевачке пучке банке. Током осамдесетих ту је пословала једна од "Прометових" радњи, први експрес ресторан у граду и продавница беле технике.
Препоручујемо
ВИШЕ ЛИЧНИХ ПРАТИЛАЦА НЕГО ПРЕ: Вршац помаже деци са сметњама у развоју
18. 01. 2022. у 17:24
ЗЛАТНИК И 50.000 ДИНАРА ЗА ЛУКУ ЛЕГЕНА: Градоначелница даровала прворођену бебу у Вршцу
14. 01. 2022. у 19:42
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)