ЖИВЕЋЕМО И УМИРАЋЕМО СА КОРОНОМ: Да ли је Европа тријумфовала над пандемијом која је готово пуне две године практично зауставила планету

ДА ли је Европа победила пандемију, или јој се предала? На ово питање тешко је дати одговор, имајући у виду актуелно попуштање мера у низу европских земаља, док талас омикрона тутњи Старим континентом.

ЖИВЕЋЕМО И УМИРАЋЕМО  СА КОРОНОМ: Да ли је Европа тријумфовала над пандемијом која је готово пуне две године практично зауставила планету

Фото Танјуг

Истина, у многим државама интензитет опада, као, на пример, у Француској. Али, бројке су и даље високе. У овој земљи је донедавно било и више од пола милиона званично новозаражених дневно, сада их има више од 300.000, али и то је за главобољу. У болницама се лечи више од 32.000 људи, а дневно умире више од двеста. Број пацијената је и даље у порасту.

Негде, као у Данској, бројке заражених и даље расту, а мере се укидају. За све је кривац омикронова подваријанта БА.2 која би, уосталом, логично могла ускоро да "бане" и у друге државе које сада попуштају мере. Али, људима је, изгледа, дозлогрдило. После две године сталног живота с маскама на лицима, решено је да се свакодневица пошто-пото врати у нормалу, или бар у оно што би личило на њу.

Фото АП

У Данској се, тако, отварају ноћни клубови, нема више ограничења за присуство публике, случајеви контакта не морају да се изолују. Санитарна пропусница се више не тражи за ресторане, али остаје на снази за транспорт, хотеле, сајмове, конгресе, базене и гимнастичке сале. Маска се препоручује за посете болницама. Више нема карантина за путнике из правца "шенгена" који могу да покажу потврду о вакцинама, негативном тесту или прележаној болести. Рестрикције остају једино за невакцинисане посетиоце из трећих земаља.

Мере попуштају и у суседној Шведској. Иако је број заражених велики, мера о рестрикцији до 500 људи у затвореним просторима укида се 9. фебруара. Премијерка Магдалена Андерсон је поручила да је време да се Шведска поново отвори.

Велика Британија се вратила готово нормалном животу. Од краја јануара маска више није обавезна у затвореном простору, а не тражи се систематски ни вакцинална пропусница за догађаје с публиком. Градске власти Лондона су, ипак, задржале обавезно ношење маски у јавном превозу.

НАПАДА И ДЕЧЈИ СТОМАК

ВИРУС нас у последње две године редовно изненађује својим виталношћу и способношћу регенерације. Стално се појављују нови, отпорнији сојеви. Нема разлога мислити да је то сада престало. Срећна околност у томе је, ипак, што је свака следећа варијанта слабија од претходне. Али, стручњаци упозоравају да то не мора да буде правило.

Појављују се и нови симптоми. Тако су у педијатријској клиници у немачком граду Бону утврдили да заражена деца показују другачију клиничку слику од досадашње. Имају знатне гастроинтестиналне поремећаје и општу слабост, па нека од њих морају због тога да добијају инфузију.

Каталонија је укинула највећи број рестриктивних мера. Није више потребна санитарна пропусница за уласке у барове, ресторане и сале за вежбање. Укинут је и лимит од десет особа за приватна окупљања. Нема више ограничења ни за број гостију у ресторанима.

У Француској, од почетка месеца публика на спортским и другим манифестацијама може да присуствује без лимита, маска више није обавезна на отвореном простору осим у случају велике концентрације људи, а рад од куће надаље није наметнут, док ће од средине овог месеца бити отворене дискотеке, а моћи ће да се конзумира и за шанковима, у возовима и биоскопима. Овде се више одавно не изолују вакцинисани случајеви контакта, а чак се и позитивни враћају у школе и на посао седам дана после констатоване заразе. Довољан је и кућни тест.

Холандија је у последње време била једна од најстриктнијих земаља када је реч о ковиду.

Карантин који је уведен пред Божић укинут је крајем јануара, а ресторани и кафеи сада могу да раде до 22 сата. Поново су отворени и биоскопи, позоришта и музеји. Дозвољена су поново и окупљања са мање од 1.250 људи у затвореном простору.

Велики број представника власти на Старом континенту сматра да су стечени део колективног имунитета и примљене дозе вакцина сасвим довољни да се живот полако враћа у нормалу.

Фото П. Милошевић

Страхује се, паралелно, да би подваријанта омикрона БА.2 убрзо могла да врати кривуљу нагоре, као што је то учинила у Данској. Многе непознанице прате овај подсој, укључујући и то да ли за њега "важи" имунитет стечен са БА.1 омикроном. Тенденција укидања мера, ипак, остаје.

Струка, истовремено, позива на опрез.

- Тешко ми је да схватим оптимизам премијера - изјавила је позната епидемиолошкиња Доминик Костаљола после најаве француског првог министра Жана Кастекса да се ублажавају мере.

И министар здравља Оливије Веран је био оптимиста, поручивши недавно да се нада да ће, ако се тренутна тенденција настави, вакцинална пропусница бити укинута много пре 31. јула, до када званично најдуже може да траје.

Стручњаци сматрају да се у Француској, у последње време, незванично, укључујући и асимптоматичне, дневно заражавало чак милион људи, па испада тако да би за само два месеца сви њени становници били заражени. Чему онда даља прича о корони? Али, ње још има, и није спремна да оде. Очигледно је да вирус не хаје много за математику и статистику.

Можда су најпоштенији били у Шпанији, чије су власти отворено поручиле да са короном убудуће треба живети као са грипом и тако се понашати.

ВИРУС КОРОНА

Француска:
Дневно 300.000 новозаражених, око 200 умрлих

Данска:

Бројке расту, кривац подваријатна омикрона БА.2

Шведска:
Мере редом попуштају, вирус се не смирује

Енглеска:
Без маски у затвореном, осим у превозу

Холандија:
Опет отворени биоскопи, позоришта, музеји...

Шпанија:
Са ковидом убудуће треба поступати као са грипом

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТРАМП НАПРАВИО УЖАСАН ПРОБЛЕМ ЗАГРЕБУ: Катастрофалне вести за Хрватску