И ПЕНЗИОНЕРИ У УЧИОНИЦАМА: Електротехничке школе све теже проналазе предаваче, инжењери неће у просвету због ниских плата

Б. БОРИСАВЉЕВИЋ

02. 02. 2022. у 10:33

АКТИВ директора средњих школа из подручја рада електротехнике Београда, на састанку у уторак, поново је упозорио на велики проблем недостатка професора стручних предмета електротехничке струке. Они ће упутити предлог Министарству просвете, науке и технолошког развоја да се, у случају да ових кадрова нема на списку технолошких вишкова, нити на евиденцији НСЗ, омогући да наставу држе електроинжењери у пензији.

И ПЕНЗИОНЕРИ У УЧИОНИЦАМА: Електротехничке школе све теже проналазе предаваче, инжењери неће у просвету због ниских плата

Практични часови у ЕТШ "Земун" / Фото М. Лабудовић

Такође, надлежнима ће бити сугерисано да се размисли о могућности додатне стимулације за дефицитарни професорски кадар, као и да се одељења, уместо на три, деле на две групе, чиме би број потребних наставника био смањен за трећину.

- У Србији само колеге из Ниша немају проблем, зато што је електронска индустрија пропала, па тамо има људи од педесетак година који нису основали сопствене фирме и на располагању су школама за држање наставе - навео је Ђурађ Бањац, директор ЕТШ "Земун" и председник заједнице електротехничких школа Србије. - Наш предлог је да се, на нивоу целе Србије, посебним уговором омогући рад пензионера. Има доста колега у пензији, који би могли да пруже квалитетну наставу деци.

Основни разлог што се инжењери електротехнике не задржавају дуго у учионици је ниска плата. Они су веома тражени на тржишту рада, а зараде које добијају, најчешће у приватним фирмама су и по неколико пута више него у школама.

- Мора се увести државна стимулација за стратешка занимања - сматра Бранко Суботић, директор ЕТШ "Никола Тесла". - Ако држава жели да развија дигитализацију, роботизацију, мора да се каже. Ове године нам је, на пример, стратешко занимање рачунарски техничар. Ми морамо да платимо човека који ће предавати тој деци, стимулацијом до дупле плате.

Осим на мањак кадра, директори упозоравају и на квалитет предавача. Због ситуације у којој су се нашле, школе су принуђене да прихвате оно што им се нуди.

Ђурађ Бањац / Фото М. Лабудовић

- Некада се догађало да се на оглас јави по три-четири инжењера, па сте могли да бирате. Гледало се где је завршио факултет, колико је просек - рекла је Биљана Ковачевић, директорка ЕТШ "Раде Кончар". - Данас нема избора, оно што имате, то је то. Илузорно је и очекивати да, неко ко је завршио ЕТФ и мастер, дође у школу за плату од 50.000 динара. Требало би да се направи веза са привредом, да узмете некога ко је стручан да дође и одради стручне предмете.

ПОТРАГА ЗА МАШИНЦИМА

СЛИЧНА ситуација је и у машинским школама, које кубуре са стручним кадром. Последњих година, Машински факултет је све траженији, а компаније још током студија "резервишу" најбоље, али и остали дипломци се брзо запошљавају после завршетка студија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Не могу да верују уз коју песму је Србин ушао у ринг у Тирани (ВИДЕО)