"МАЛИ МИЛОШ" НАПАДА ТЕНКОВЕ: Војска Србије ове године очекује испоруку нове серије домаћих беспосадних платформи
ВОЈСКА Србије од ове године требало би да буде јача за најмање десет савременијих роботизованих платформи "милош Н", који ће се наћи у специјалним и јединицама за брза дејства. Нова верзија домаћег копненог дрона биће наоружана тешким митраљезом калибра 12,7 милиметара и противоклопним ракетним системима од 90 милиметра, какав је систем М-79 "оса".
Нова верзија робот-гусеничара, позната под надимком "мали милош" усавршене су у односу на основни модел. На овом пројекту већ неколико година ради Војнотехнички институт у сарадњи са фабриком "Прва петолетка" из Трстеника. Први овакви роботи ушли су у 72. бригаду за специјална дејства, чији их припадници користе у својим акцијама.
Ова јединица, смештена у Панчеву, између осталих, прва је на списку за набавку новог контингента робота. У овом тренутку капацитети омогућавају производњу свега десетак примерака годишње, што ће већ догодине бити повећано.
- Даљински управљиве борбене станице будућност су ратовања, а Србија је развојем "милоша Н" већ ступила у ову технолошку еру - објашењавају у Министарству одбране. - Домаћа одбрамбена индустрија препознала је светски тренд иновативних платформи које су борбено ефикасне, а истовремено штеде људске животе. Стручњаци ВТИ и "Прве петолетке" савладали су интеграцију тешког митраљеза и противоклопних ракета на једној платформи, која ће би врло брзо требало да уђе у наоружање јединица Копнене војске.
"Мали милош" тренутно постоји у три верзије, од којих је једна вишенаменска - логистичка, транспортна или медицинска. Специјалци 72. бригаде из Панчева користе лако наоружану варијанту копненог дрона. намењен је за подршку борбеним тимовима и уништавање циљева на даљини до 800 метара.
Ова роботизована платформа поседује оптоелектронски систем са дневном и термовизијском камером "спрегнутом" са ласерским мерачем даљине. Све је интегрисано са системом за управљање ватром, који на основу измерене даљине и изабраног оружја аутоматски заузима елементе гађања. "Малим милошем" управља се са безбедне удаљености из командно-логистичког возила или помоћу преносног управљачког пулта. Руководилац дејства овог средства, у борбеним условима, налази се на око 2,8 километара од положаја непријатеља.
ПОХВАЛЕ ИЗ СВЕТА
РАЗВОЈ "малог милоша" ићи ће ка модификацијама за ширу палету наоружања и већи капацитет у логистичкој варијанти. У плану је повећање капацитета батерија, као и увођење "паметног" кретања и савлађивања препрека. Прототип војног дрона представљен је међународној јавности, а посебно добро се показао у жарким условима УАЕ.
РАЗВОЈ ПОЧЕО СА "МИЛИЦОМ"
ПРВА домаћа роботизована платформа, названа "милица", промовисана је 2009. године, а она је послужила као основа за даљи развој. Овај дрон је убрзо затим модификован у робота на точковима, са "руком" за уклањање нагазних мина и експлозивних средстава "на даљину". Каснијом дорадом ових прототипова стручњаци су стигли до заокруженог "милоша Н", што је Србију сврстало у круг малобројних земаља које производе ову врсту беспосадних средстава.
Препоручујемо
РОБОТ ВОЈСКЕ СРБИЈЕ НА ТЕСТУ: Велика борбена ефикасност “Малог Милоша”
03. 09. 2020. у 17:09
ЧУВАРИ НЕБА СРБИЈЕ: Мојсиловић обишао дежурне јединице за заштиту ваздушног простора
07. 01. 2022. у 16:02
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (1)