"МАЛИ МИЛОШ" НАПАДА ТЕНКОВЕ: Војска Србије ове године очекује испоруку нове серије домаћих беспосадних платформи

Р. Др.

15. 01. 2022. у 08:00

ВОЈСКА Србије од ове године требало би да буде јача за најмање десет савременијих роботизованих платформи "милош Н", који ће се наћи у специјалним и јединицама за брза дејства. Нова верзија домаћег копненог дрона биће наоружана тешким митраљезом калибра 12,7 милиметара и противоклопним ракетним системима од 90 милиметра, какав је систем М-79 "оса".

МАЛИ МИЛОШ НАПАДА ТЕНКОВЕ: Војска Србије ове године очекује испоруку нове серије домаћих беспосадних платформи

Фото Министарство одбране

Нова верзија робот-гусеничара, позната под надимком "мали милош" усавршене су у односу на основни модел. На овом пројекту већ неколико година ради Војнотехнички институт у сарадњи са фабриком "Прва петолетка" из Трстеника. Први овакви роботи ушли су у 72. бригаду за специјална дејства, чији их припадници користе у својим акцијама.

Ова јединица, смештена у Панчеву, између осталих, прва је на списку за набавку новог контингента робота. У овом тренутку капацитети омогућавају производњу свега десетак примерака годишње, што ће већ догодине бити повећано.

- Даљински управљиве борбене станице будућност су ратовања, а Србија је развојем "милоша Н" већ ступила у ову технолошку еру - објашењавају у Министарству одбране. - Домаћа одбрамбена индустрија препознала је светски тренд иновативних платформи које су борбено ефикасне, а истовремено штеде људске животе. Стручњаци ВТИ и "Прве петолетке" савладали су интеграцију тешког митраљеза и противоклопних ракета на једној платформи, која ће би врло брзо требало да уђе у наоружање јединица Копнене војске.

"Мали милош" тренутно постоји у три верзије, од којих је једна вишенаменска - логистичка, транспортна или медицинска. Специјалци 72. бригаде из Панчева користе лако наоружану варијанту копненог дрона. намењен је за подршку борбеним тимовима и уништавање циљева на даљини до 800 метара.

Ова роботизована платформа поседује оптоелектронски систем са дневном и термовизијском камером "спрегнутом" са ласерским мерачем даљине. Све је интегрисано са системом за управљање ватром, који на основу измерене даљине и изабраног оружја аутоматски заузима елементе гађања. "Малим милошем" управља се са безбедне удаљености из командно-логистичког возила или помоћу преносног управљачког пулта. Руководилац дејства овог средства, у борбеним условима, налази се на око 2,8 километара од положаја непријатеља.

ПОХВАЛЕ ИЗ СВЕТА

РАЗВОЈ "малог милоша" ићи ће ка модификацијама за ширу палету наоружања и већи капацитет у логистичкој варијанти. У плану је повећање капацитета батерија, као и увођење "паметног" кретања и савлађивања препрека. Прототип војног дрона представљен је међународној јавности, а посебно добро се показао у жарким условима УАЕ.

РАЗВОЈ ПОЧЕО СА "МИЛИЦОМ"

ПРВА домаћа роботизована платформа, названа "милица", промовисана је 2009. године, а она је послужила као основа за даљи развој. Овај дрон је убрзо затим модификован у робота на точковима, са "руком" за уклањање нагазних мина и експлозивних средстава "на даљину". Каснијом дорадом ових прототипова стручњаци су стигли до заокруженог "милоша Н", што је Србију сврстало у круг малобројних земаља које производе ову врсту беспосадних средстава.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (1)

НЕЧУВЕНО! Ево шта Никола Јокић доживео у Денвер нагетсима (ВИДЕО)