ВРАЋА ЕНЕРГИЈУ, СМИРУЈЕ ДУХ: За старије је пост добар и требало би да га се придржавају два пута недељно

В. Ц. С.

13. 01. 2022. у 16:00

ПЕНЗИОНЕРКА Вера Живковић годинама уназад пости из верских, али и здравствених разлога.

ВРАЋА ЕНЕРГИЈУ, СМИРУЈЕ ДУХ: За старије је пост добар и требало би да га се придржавају два пута недељно

Фото Приватна архива

Суздржава се од хране да би, како каже, прочистила душу и пронашла себе, али и да би очистила тело од штетних састојака и сачувала здравље.

За њу је пост једaн од најбољих начина лечења и очувања здравља. У почетку је, као и сви, посту прилазила неорганизовано и стихијски, па је јела превише хлеба и џема, тестенине и пита, док није схватила како се исправно пости. Било је ту и лутања шта сме да се једе, а шта не, када је посни дан на води, када на уљу.

Први постови за њу су били тешки и напети, али са више искуства било је све лакше јер се хранила садржајније и боље:

- Није довољно да само формално постите, да мало скинете вишак килограма или да пратите неку традицију. Они који посте требало би да се редовно моле и одлазе у цркву на литургију и причешће. Пост умирује нервозу и напетост, даје смиреност и спокојство. У ранијим фазама храна ми је била искушење, али то сам превазишла, сад немам патњу за намирницама које су забрањене.

Наша саговорница наглашава да последње две године није постила на води јер, из страха од ковида, не иде на причест.

Фото Приватна архива

Бенефити поста су одвајкада познати: организам се у року од 40 дана, колико траје Божићни, прочишћава од токсина које уносимо свакодневном исхраном. Воће, поврће и риба богати су антиоксидантима који помажу телу да одстрани све што је штетно. Мада тело током поста користи складиштене залихе енергије у организму, ње не мањка.

Напротив, особе се обично осећају као да имају више енергије и елана. С обзиром на то да су токсини смештени у виталним органима, тело за то време уклања пробавне сметње, побољшава се циркулација, као и рад срца, плућа и мозга, јер добијају више крви.
Да је старење природан физиолошки процес који подразумева одређене промене, често на граници физиолошких и пато-физиолошких стања, подсећа дијетолог мр сц. мед. др Верослава Станковић, из Високе здравствене школа струковних студија у Београду:

- Старост редовно прате инволуција коштано-зглобног, мишићног и везивног ткива, смањење телесне снаге, промене на кожи, коси и зубима, ензимска дисфункција дигестивног тракта, промене у нервном систему (слабљење чула, опадање психичке концентрације, заборавност и сенилна деменција), смањење базалног метаболизма.

Уз то се, напомиње, дневне енергетске потребе смањују у свакој декади, од 45. године, за 7,5 одсто. То значи да би требало да се смањи и дневни унос хране, али и да се квалитативно измени исхрана. Зато је пост, базиран на поврћу, воћу, риби и уљима, идеалан начин да се користе квалитетне, лако сварљиве намирнице.

Оне ће организму обезбедити довољну количину сложених шећера, јер велики број старијих болује од дијабетеса тип два и кардиоваскуларних болести, па са смањивањем угљених хидрата долази до смањења телесне масе, гликемије и триглицерида. Житарице, поврће и воће су богати сложеним угљеним хидратима, али и дијетним влакнима која регулишу цревну перисталтику, иначе успорену код старијих.

Фото М. Анђела

Намирнице које се уносе у посту обезбеђују и довољно витамина и минерала, као и квалитетних протеина, чији извори су риба, махунарке и коштуњаво воће. Такође ту су и незасићене масне киселине које имају противупални ефекат на крвним судовима и спречавају атеросклерозу. Најбољи извор незасићених масти је риба, која је уједно богата и витамином Д и калцијумом, а он се одлично апсорбује из ситних кошчица сардела.

- Пост подразумева и смањен унос производа богатих кухињском сољу. Препоручени дневни унос кухињске соли је шест грама, али свакодневном исхраном се унесе много више, што доводи до повећања артеријске тензије - каже др Станковић, и додаје да би особе у трећем добу требало да посте макар два пута недељно, јер таква исхрана омогућава надокнаду свих неопходних нутријената и смањује настанак хроничних болести.

ОПРЕЗНО С ВОЋЕМ

ТОКОМ поста требало би водити рачуна о уносу воћа, и свежег и сувог, каже др Станковић.

Оно је богато простим шећером, фруктозом, која доводи до пораста гликемије и триглицерида, главних узрочника дијабетеса и кардио-васкуларних болести.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАКАВ КРАЈ АУСТРАЛИЈАН ОПЕНА! Овакво финале Јаник Синер - Александер Зверев је мало ко очекивао