ПОЛОВИНА СЕНИОРА ОСЕЋА СЕ ПОНИЖЕНО: Дискриминација старијих особа у Србији све чешћа појава
ПОЛОВИНА сениора у Србији осећа се дискриминисано због својих година, док је у Европи једна од три особе била жртва ејџизма.
Дискриминација базирана на годинама врло је распрострањен феномен који нарочито погађа старије особе из вишеструко маргинализованих категорија, показује најновији Глобални извештај.
Припадници трећег доба углавном се осећају дискриминисано приликом приступа државним установама, тражења информација или услуга потврђују налази Посебног извештаја о дискриминацији старијих грађана повереника за заштиту равноправности који је развијен уз подршку УНФПА.
- Ејџизам спречава државе у региону, као што је Србија, да се баве брзим демографским променама кроз које пролазе - рекла је Алана Армитаж, регионална директорка УНФПА за Источну Европу и Централну Азију.
- Једноставно не можемо да дозволимо да дискриминација по основу старости искључи велики део становништва из доприноса јавном животу и економији.
Према доступним подацима, ејџизам је присутан у многим областима, почев од банака, где старији не могу да добију кредит, па затим, немају приступ институцијама где треба да дођу. Старост се користи и као једини критеријум за приступ медицинској нези, терапији која може да спасе живот и физичку изолацију.
ПЕТИНА СТАНОВНИШТВА СТАРИЈА ОД 65
ПРЕМА проценама, у Србији ће до 2030. проценат старијих од 65 година бити најмање 22 одсто, што је готово један на четири становника. У структури становништва данас је бројчана доминација мушкараца код младог становништва, односно доминантност жена код средовечног и старог становништва. Најстарији је регион Јужне и Источне Србије, где је чак 25 процената становништва старије од 60 лета.
- Скоро петина становништва је старија од 65 година, а поред свега њихов живот одређен је стереотипима и предрасудама - истакла је Гордана Чомић, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог.
- Са друге стране, чекајући "неко своје време", младима се онемогућава да сазру и постану пуноправни грађани друштва.
Доминантни проблеми старијих особа у Србији су сиромаштво и социјална искљученост, као и непоштовање и кршење људских права старијих особа који се манифестују кроз изложеност дискриминацији, насиљу и злостављању. Ипак, (не)квалитет живота старијих, није једнак код свих особа, односно, свих друштвених група.
Иако се старије особе из вишеструко маргинализованих група суочавају са многим сличним проблемима старења са којима се суочавају и сениори из тзв. опште популације, укључујући, између осталих, здравствене проблеме, недостатак независности и недовољне мобилности, оне се суочавају и са посебним тешкоћама.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)
ПАТРИЈАРХ Порфирије прославио је други дан славе Светог Јована Крститеља, а поред деце са КиМ, присутне су биле и многе познате личности.
24. 01. 2025. у 10:33 >> 10:43
Коментари (0)