СВАКОМ СЕДМОМ ПАРЕ ДОНОСИ ПОШТАР: Само 15 одсто најстаријих у Србији данас новац добија директно на кућну адресу

Ј. Ж. С.

13. 01. 2022. у 09:45

НЕКАДА је било уобичајено да пензије на кућну адресу доноси поштар, а онда је све више пензионера почело свој новац да поверава банкама, уз пензијски чек, односно извештај да је новац легао на рачун.

СВАКОМ СЕДМОМ ПАРЕ ДОНОСИ ПОШТАР: Само 15 одсто најстаријих у Србији данас новац добија директно на кућну адресу

Фото Танјуг

Ређе из навике, а чешће из практичних разлога, пошто шалтери нису свима баш близу, или лако доступне, а нису сви баш ни вични подизању новца на шалтеру или на банкомату.

Пуне две године, међутим, тачније од 1. јануара 2019. прописи су измењени и новац може да се добија искључиво на текући рачун. Нове одредбе закона односе се на нове кориснике, док је онима којима су паре стизале на руке закључно са децембром 2018. и даље настављено са овим начином исплате. Таквих сениора је око 250.000 од укупно 1.660.000 колико их је на списку ПИО фонда.

Од 2019. запослени у Фонду свима који подносе захтев за пензионисање скрећу пажњу да предају и одговарајућу потврду банке о отвореном текућем рачуну на који ће стизати пензија. Неопходно је и да се адреса на захтеву слаже са оном из личне карте, јер у противном пензионер може да има проблем са исплатом новца, али и у коришћењу здравственог осигурања.

- Када пензионер живи ван Србије новац се исплаћује искључиво на девизни рачун у банци коју корисник изабере, о чему такође мора да обавести Фонд одговарајућим документом из банке - кажу у ПИО.

- Исплата у иностранству је условљена често и достављањем потврда о животу, како би се избегло да због касног сазнања о смрти корисника дође до великог износа преплате и административне компликације. По жељи корисника исплата може да иде и преко овлашћеног пуномоћника.

Корисници пензија и других права могу да доставе пуномоћје оверено код јавног бележника или друге овлашћене институције, на пример у конзулату Србије за сениоре у иностранству, којим се овлашћује особа да у њихово име на свој рачун прима месечни износ права.

- Овакво пуномоћје важи до опозива, односно смрти пензионера или особе која је опуномоћена - истичу у Фонду.

- Када се исплата пензије, или других права, врши кориснику који је смештен у одговарајућу установу за смештај, на пример дом за старе, исплата иде преко те установе, па је могуће и да се од пензије непосредно намирују трошкови смештаја, делимично или у целости, док преостали део пензије остаје на располагању кориснику.

Фото Н. Скендерија

Најстарији такође могу да користе и погодност плаћања на рате које се непосредно обустављају од пензије када нешто купе од предузећа која су са Републичким фондом за пензијско и инвалидско осигурање закључила одговарајуће уговоре. На овај начин пензионер може да купи нешто што му је потребно без чекова или готовине.

О ПРОМЕНАМА ОБАВЕСТИТЕ ФОНД

ПЕНЗИОНЕРИ имају обавезу да о променама које су наступиле по остваривању права обавесте ПИО фонд. Тако, на пример, корисници породичних примања треба да доставе обавештење о запослењу, а деца и о завршетку школовања. Сви морају да пријаве промену адресе, а посебно треба да воде рачуна инострани пензионери којима у случају запослења може да буде обустављена исплата што обавезно треба да провере у држави чију пензију користе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)

ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)

ПАТРИЈАРХ Порфирије прославио је други дан славе Светог Јована Крститеља, а поред деце са КиМ, присутне су биле и многе познате личности.

24. 01. 2025. у 10:33 >> 10:43

Коментари (1)

НОВЕ НЕВОЉЕ ЗА СРБИЈУ: Отписан још један тенисер са списка за Дејвис куп