СВАКОМ СЕДМОМ ПАРЕ ДОНОСИ ПОШТАР: Само 15 одсто најстаријих у Србији данас новац добија директно на кућну адресу

Ј. Ж. С.

13. 01. 2022. у 09:45

НЕКАДА је било уобичајено да пензије на кућну адресу доноси поштар, а онда је све више пензионера почело свој новац да поверава банкама, уз пензијски чек, односно извештај да је новац легао на рачун.

СВАКОМ СЕДМОМ ПАРЕ ДОНОСИ ПОШТАР: Само 15 одсто најстаријих у Србији данас новац добија директно на кућну адресу

Фото Танјуг

Ређе из навике, а чешће из практичних разлога, пошто шалтери нису свима баш близу, или лако доступне, а нису сви баш ни вични подизању новца на шалтеру или на банкомату.

Пуне две године, међутим, тачније од 1. јануара 2019. прописи су измењени и новац може да се добија искључиво на текући рачун. Нове одредбе закона односе се на нове кориснике, док је онима којима су паре стизале на руке закључно са децембром 2018. и даље настављено са овим начином исплате. Таквих сениора је око 250.000 од укупно 1.660.000 колико их је на списку ПИО фонда.

Од 2019. запослени у Фонду свима који подносе захтев за пензионисање скрећу пажњу да предају и одговарајућу потврду банке о отвореном текућем рачуну на који ће стизати пензија. Неопходно је и да се адреса на захтеву слаже са оном из личне карте, јер у противном пензионер може да има проблем са исплатом новца, али и у коришћењу здравственог осигурања.

- Када пензионер живи ван Србије новац се исплаћује искључиво на девизни рачун у банци коју корисник изабере, о чему такође мора да обавести Фонд одговарајућим документом из банке - кажу у ПИО.

- Исплата у иностранству је условљена често и достављањем потврда о животу, како би се избегло да због касног сазнања о смрти корисника дође до великог износа преплате и административне компликације. По жељи корисника исплата може да иде и преко овлашћеног пуномоћника.

Корисници пензија и других права могу да доставе пуномоћје оверено код јавног бележника или друге овлашћене институције, на пример у конзулату Србије за сениоре у иностранству, којим се овлашћује особа да у њихово име на свој рачун прима месечни износ права.

- Овакво пуномоћје важи до опозива, односно смрти пензионера или особе која је опуномоћена - истичу у Фонду.

- Када се исплата пензије, или других права, врши кориснику који је смештен у одговарајућу установу за смештај, на пример дом за старе, исплата иде преко те установе, па је могуће и да се од пензије непосредно намирују трошкови смештаја, делимично или у целости, док преостали део пензије остаје на располагању кориснику.

Фото Н. Скендерија

Најстарији такође могу да користе и погодност плаћања на рате које се непосредно обустављају од пензије када нешто купе од предузећа која су са Републичким фондом за пензијско и инвалидско осигурање закључила одговарајуће уговоре. На овај начин пензионер може да купи нешто што му је потребно без чекова или готовине.

О ПРОМЕНАМА ОБАВЕСТИТЕ ФОНД

ПЕНЗИОНЕРИ имају обавезу да о променама које су наступиле по остваривању права обавесте ПИО фонд. Тако, на пример, корисници породичних примања треба да доставе обавештење о запослењу, а деца и о завршетку школовања. Сви морају да пријаве промену адресе, а посебно треба да воде рачуна инострани пензионери којима у случају запослења може да буде обустављена исплата што обавезно треба да провере у држави чију пензију користе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (1)

ДАЧО, ЈОШ ЈЕДАН ДАЧА ЈЕ НА ПУТУ! Зашто је Окановић сину дао име по Данилу Лазовићу? Заједно смо се молили Богу