ДИРЕКТОР "ГАМАЛЕЈЕ" О СПУТЊИКУ ВЕ: Вакцину није потребно модификовати због омикронa

Новости онлајн

12. 01. 2022. у 13:49

ВАКЦИНУ против вируса корона „Спутњик Ве“, за разлику од мРНК препарата компаније „Фајзер/БиоНТек“ и „Модерна“, није потребно модификовати због нове варијанте ковида „омикрон“, саопштио је „Интерфаксу“ директор центра „Гамалеја“ Александар Гинцбург.

ДИРЕКТОР ГАМАЛЕЈЕ О СПУТЊИКУ ВЕ: Вакцину није потребно модификовати због омикронa

Фото: ЕПА

- Остаје иста препорука – вакцинација ‘Спутњиком Ве’ и ревакцинација ‘Спутњиком лајт’ после шест месеци - рекао је Гинцбург.

Генерални директор биотехнолошке компаније „Модерна“ Стефан Бансељ је 10. јануара изјавио за ЦНБЦ да они раде на производњи специјалне бустер дозе против „омикрона“ која би требало да буде готова на јесен. Генерални директор „Фајзера“ Алберт Бурла је рекао да ће вакцина његове компаније против „омикрона“ бити спремна на пролеће. Оба препарата су на бази мРНК вакцина у односу на „Спутњик Ве“ који је векторска вакцина.

Према мишљењу Гинцбурга, изјаве ових компанија о модификацији вакцине против ковида су повезане са тим што „њихове вакцине не делују против 'омикрона' у односу на руску вакцину која делује“.

Он је навео да је то потврђено заједничким истраживањем центра „Гамалеја“ и италијанског Националног института за инфективне болести „Ладзаро Спаланцани“.
„У мРНК вакцинама је фиксирана конформација С-протеина (распоред атома у молекулу одређене конфигурације ИФ), која добро делује против ‘вуханске’ варијанте вируса, а у ‘Спутњику’ она није фиксирана, она је гипка као змија. Зато је број антитела код људи који су вакцинисани ‘Спутњиком Ве’ много већи, односно, образује се широк спектар антитела који неутралишу вирус“, појаснио је Гинцбург.

Он је навео да је то разлог што „Спутњик Ве“ делује против разних сојева вируса.
Гинцбург сматра да би број дневно вакцинисаних људи у Русији требало да буде десет пута већи него сада, како би за пола године достигао неопходан ниво колективног имунитета.
„У Русији је потребно дневно вакцинисати 500-700.000 људи, а они који су вакцинисани пре шест месеци морају се ревакцинисати. На овај начин бисмо за пола године могли целокупну земљу да заштитимо од свих варијанти вируса против којих ‘Спутњик Ве’ делује. Он за сада делује против свих познатих сојева вируса, имали смо среће са овом вакцином“, рекао је Гинцбург.

Министар здравља Русије Михаил Мурашкин је 11. јануара саопштио да је за новогодишње празнике у Русији вакцинисано и ревакцинисано 759.000 људи, а за дан је вакцинисано око 70.000 људи, што је неколико пута мање него пре празника. Он је навео и да не постоје техничке препреке за вакцинацију.

Мурашко је додао и да је током заједничког руско-италијанског истраживања потврђено да ревакцинацијом пацијената „Спутњиком лајт“ се вирус неутралише и организам се штити од новог соја „омикрона“.

Гинцбург је средином децембра изјавио да ће се пандемија вируса корона завршити када 70-75 одсто становништва Русије добије антитела која штите од ковида, што је могуће само великим бројем вакцинација током шест месеци.

Вакцинација у Русији

Масовна вакцинација је у Русији почела 18. јануара 2021. године. Оперативни штаб има задатак да колективни имунитет достигне ниво од 80 одсто. Према подацима од 6. јануара ниво колективног имунитета против ковида је у Русији 62,6 одсто, саопштила је потпредседница руске владе Татјана Голикова.

У Русији се становници вакцинишу вакцином „Спутњик Ве“ и „Спутњик лајт“ коју је развио Центар „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције на основи добро проучене платформе хуманих аденовируса. Поред тога за вакцинацију се користи и „ЕпиВакКорона“ и „ЕпиВакКорона-Н“ коју је направио Државни научни центар за вирологију и биотехнологију „Вектор“ на основу пептидних антигена. У Русији се за превенцију ковида 19 користи и „КовиВак“ са целим вирионом, који је израдио Савезни научни центар за истраживање и развој имунобиолошких препарата „Чумаков“ Руске академије наука.

Варијанта вируса Б.1.1.529 која је добила назив „омикрон“ је откривена крајем новембра 2021. године у Јужноафричкој републици, Боцвани и Израелу, а сада се проширио и на Европу, Азију и САД. Он се много брже шири и заразнији је од претходних сојева ковида.

Подсетимо, вакцина „Спутњик Ве“ је одобрена у 71 земљи са укупним бројем становника од четири милијарде људи. Према броју сертификата за коришћење налази се на другом месту на свету. Њена ефикасност је 97,6 одсто према резултатима анализа података који су добијени испитивањем 3,8 милиона вакцинисаних Руса.

БОНУС ВИДЕО:

ВЕЛИКИ УСПЕХ СРБИЈЕ: У 2021. години отворено је чак 18 фабрика, а започета је изградња 6 нових

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

„Вечити дерби“ на великом платну: МаxБет и Евролига представили филм „Ривалства“