МАТИНЕ И КУЋНА ЖУРКА: Корона изменила изласке и начин дружења - млади у депресији
ПАНДЕМИЈА корона вируса не јењава. На удару су све чешће млади, пред којима је велики изазов - да направе равнотежу између ограничења и дистанцирања које вирус намеће, са неопходном социјализацијом која је важна за сваког младог човека, пише РТС.
Млади у време пандемије морали су да прихвате нову реалност. Иако жељни провода, добре музике и ноћних излазака, морали су да пристану на ограничења која вирус диктира, и пронађу замену.
Кажу да су сада алтернатива кућне журке и да због ковид пропусница више излазе дању него што би излазили ноћу.
Социјалне вештине се, стручњаци кажу, савлађују кроз дружење. Истичу да је младост непотпуна без излазака и окупљања - свега што је пандемија забранила.
- Имамо сада и неке нове генерације које никада нису ни успеле то да укаче, зато што како су сазревали, тако се догодила ова ситуација , тако да они мисле да је социјализација данас играње игрица на компјутеру, разговарање у чет-румовима, интензивније активности на друштвеним мрежама. Ради се о врло осетљивом периоду развоја када је социјализација и идентификација са вршњачком групом најважнија у животу - каже психолошкиња Ана Мирковић.
Млади због короне депресивни и анксиозни
Менталне последице пандемијске кризе најснажније су погодиле младе људе. Стручњаци кажу да долази до депресије, анксиозности, напада панике, и страха како наставити са уобичајеним активностима.
Мирковићева сматра да не недостаје тај аспект социјализације у коме они могу да се организују, али постоји интензиван страх да би могли да покупе вирус, и да би могли друге људе да заразе.
- Тако да је важно да одрасли људи пруже подршку и да им помогну да се придржавају свих оних мера које ће смањити минимум могућности да добију вирус, пре него што ћемо им лимитирати време изласка до поноћи или краће - истиче Ана Мирковић.
Нове околности изазване пандемијом освестиле су младе људе да постану емпатични, да брину и одговорно се понашају. Многи су и збуњени, неснађени у читавој ситуацији, без правог објашњења и усмерења.
- Људима је заиста свега доста, могу да замислим нарочито млад свет који је под великим емотивним притиском, чији су животи потпуно измештени и они од нас очекују поруке. Најбољи пут да дођете до разумевања је да поруке шаљете на време, да се оно што кажете испуни и да добијете поверење људи - каже заменик директора УКЦ "Ниш" др Радмило Јанковић.
Вршњачка група једини репер за идентификацију
Уз то поверење, младост тражи своје. Психолошкиња Ана Мирковић наглашава да се адолесценти, тинејџери налазе у таквој развојној фази, када им је вршњачка група једини репер за идентификацију, и за формирање сопственог психо-сексуалног идентитета.
- И то је онај узрасни период, када чак и породица постаје мање важна, а вршњаци и њихове норме понашања постају најважнији. У реду је излазити, важно је чувати се - саветује Мирковићева.
Стрпљење, одговорност, уздржавање од задовољстава на које смо навикли - свему томе нас учи пандемија. Дружење на отвореном уз препоручену дистанцу, шетња или разговор, излаз су у реалан свет и адекватна замена за ноћне изласке док не победимо вирус.
БОНУС ВИДЕО:
НАШИ ХЕРОЈИ: Интервју са докторком из ковид амбуланте
Препоручујемо
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)
"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."
22. 01. 2025. у 14:15
Коментари (0)