СВЕ О ПОВОЉНОСТИМА ЗА БУДУЋЕ МАМЕ СТУДЕНТКИЊЕ: Влада дала следеће препоруке факултетима
СВАКИ факултет ће сам одлучивати да ли ће, и на који начин, да прошири постојеће погодности за студенткиње које су у другом стању или су се већ оствариле у улози родитеља.
То значи да се постојећи Закон о високом образовању неће мењати, како би се увеле јединствене подстицајне мере за повећање наталитета, већ је Влада Србије закључком препоручила високошколским установама да изађу у сусрет свим будућим мајкама.
У Министарству просвете наглашавају да студенткиње које су због трудноће, порођаја и неге детета спречене да прате наставу, извршавају предиспитне обавезе и полажу испите, као и студенти који су постали родитељи, факултети треба да, изменама својих аката, омогуће полагање испита независно од редовних рокова. Треба и да утврде повољније услове за упис наредне године студија и омогуће продужетак рокова за завршетак студија.
- Влада је сагласна да се на факултетима чији је оснивач Република студенткиње и студенти на које се односи овај закључак ослободе додатних трошкова у вези са продужетком рокова, испитних пријава и свих других издатака који проистекну из признатих повољнијих услова студирања најдаље до навршене 26, односно 28. године живота за студенте интегрисаних студија из поља медицинских наука - кажу у Министарству просвете.
Проректор за науку Универзитета у Београду и професор Економског факултета Бранислав Боричић сматра да се државним мерама за подизање наталитета куца на отворена врата ове високошколске установе.
- И до сада смо на Економском факултету имали сву могућу благонаклоност према трудницама и породиљама - каже професор. - Додатни подстицај је да оне буду сада упознате да могу ова своја права да остваре без икаквог устручавања. Мислим да би сви факултети требало да изађу у сусрет студентима.
Професор наглашава да би будуће маме на студијама требало да без страха и стида ово доживе као своје право.
НЕКЕ ПОВЛАСТИЦЕ ВЕЋ ПОСТОЈЕ
ПРЕМА важећем Закону о високом образовању, студенту се на сопствени захтев одобрава мировање права и обавеза ради неге детета док беба не напуни годину дана. Такође се може добити и ради посебне неге детета, због одржавања трудноће, али и у другим случајевима предвиђеним општим актом високошколске установе. Пропис предвиђа да студенткиња има право мировања и када је у поступку биомедицински потпомогнутог оплођења.
Препоручујемо
ВИШЕ ДЕВОЈАКА НА СТУДИЈАМА: Самофинансирајући бројнији на високошколским установама
20. 12. 2021. у 14:56
ВЛАДА ОДЛУЧИЛА: Мањи рачуни за грађане који нису имали струју дуже од 24 сата
16. 12. 2021. у 18:26
ВУЧИЋ НА СЕДНИЦИ ВЛАДЕ: Стабилизација система у понедељак, 0,38 одсто домаћинстава без струје
14. 12. 2021. у 18:07 >> 19:17
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (3)