ХРАНИТЕЉИ ГАЈЕ 5.189 ДЕЦЕ: Даноноћна брига о малишанима без родитељског старања веома сложена и одговорна

Ј. Ж. С.

28. 12. 2021. у 11:14

НИЈЕДНО дете током ове године није имало проблем са прилагођавањем у хранитељској породици, а због неадекватне функције хранитеља за четворо малишана прекинут је смештај. Тај број је незнатан с обзиром на број девојчица и дечака о којима се брине на овакав начин - 5.189. Најчешћи разлог за престанак потребе за смештајем је осамостаљивање младе особе или стварање услова за повратак у биолошку породицу.

ХРАНИТЕЉИ ГАЈЕ 5.189 ДЕЦЕ: Даноноћна брига о малишанима без родитељског старања веома сложена и одговорна

Пријем за хранитеље из Војводине / Фото Д. Дозет

Мирјана Новаков, в. д. директора Центра за породични смештај и усвојење Београд, истиче да се на адаптацији и прилагођавању детета ради од момента припреме детета и породице за смештај, али и након тога у унапред дефинисаном стручном поступку.

- Дете се измешта из хранитељске породице када се више не испуњава сврха хранитељства и уколико се и уз пружену подршку стручњака, таква ситуација не може превазићи у интересу детета. Разлози су различити. Хранитељске породице су као и све друге и у њима има криза, развода, смртних случајева и тешких обољења - објашњава Новаковљева.

Постоји пет категорија компетенција хранитеља, а то су обезбеђивање сигурног окружења за дете, заштита од занемаривања и злостављања, задовољавање његових развојних потреба, очување идентитета, пружање подршке у превладавању сепарације и губитака, као и прихватање подељене одговорности и успостављање сарадничког односа са родитељима деце и стручним радницима.

- Брига о детету је веома сложена и одговорна - наглашава наша саговорница. - Потребе деце су индивидуалне и веома различите, код неких је неопходна врло интензивна, непосредна и двадестчетворочасовна брига, на пример, код малишана са развојним сметњама или оболелим од тешких малигних обољења, док други траже подршку док студирају.

Она наводи да су праћење рада хранитеља и увид у њега и подршка детету међусобно повезани стручни поступци. Ту се утврђује да ли породица испуњава прописане стандарде и да ли се хранитељством остварује сврха коју оно мора да има у процесу заштите детета.

- Хранитељство је привремена мера породично-правне и социјалне заштите детета без адекватног родитељског старања и траје до стварања услова за повратак код родитеља или одласка на усвојење уколико се у одговарајућим законским и стручним процедурама утврди да је конкретно дете трајно лишено родитељског старања, па је усвојење трајна мера заштите детета у његовом најбољем интересу. Може трајати и до завршетка школовања, а најкасније до 26. године - каже Новаков.

Поступак припреме, обуке и процене хранитељске породице је дуготрајан. Прво стручни тим процењује будуће старатеље кроз кућну посету и интервју у установи. По окончању овог процеса који у пракси траје најмање три месеца, Центар доноси одлуку о подобности за хранитељство породице.

СИГУРАН СМЕШТАЈ У 4.460 ДОМОВА

ПРЕМА извештају Републичког завода за социјалну заштиту, у Србији је у 2020. години било 5.189 деце на смештају у хранитељским породицама у 4.460 домова. Центар за породични смештај и усвојење Београд је на крају 2020. имао 674 хранитељске породице, а 1.046 деце без родитељског старања на смештају.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

ТЕНИСКО ПРАВИЛО СЕ УВОДИ У ФУДБАЛ! Историјска одлука ФИФА