ДОКТОРКА ТАЊА ЈОВАНОВИЋ: Још немамо потврду из лабораторије да је омикрон стигао у Србију
ОМИКРОН варијанта вируса корона откривена је у 106 земаља света. Од земаља у региону нови сој детектован је у Хрватској, Црној Гори, Словенији, Мађарској, Румунији.
Званично још није потврђен у Северној Македонији, Албанији, Србији и БиХ. Епидемиолози немају дилему да је присутан и код нас, само још није стигла потврда из лабораторија.
Секвенцирање вируса корона тренутно се обавља на Институту за микробиологију и имунологију Медицинског факултета у Београду и на Ветеринарском институту у Краљеву. Ни у једној од две лабораторије омикрон није потврђен.
Проф. Тања Јовановић каже да је још доминантна делта варијанта вируса корона, да су узорци који су им стигли из болнице у Батајници, а за које се сумњало да би могли бити нова варијанта вируса, заправо делта сој.
- Сада имамо узорке који су узети од жене из Боцване и још неке узорке из Батајнице. У току је секвенцирање. Не сумњам да је омикрон присутан у Србији, само још нисмо лабораторијски доказали његово присуство - навела је Јовановићева.
У Србији је делта варијанта вириса корона лабораторијски доказана 1. јула, а за нешто више од месец дана вирус је постао доминантан. Већ 11. августа 90 одсто инфицираних било је заражено делта сојем. Епидемиолози кажу да је то потврда да је био присутан и много раније, али да није био потврђен у лабораторији.
Један од разлога што је нове варијанте "тешко ухватити" јесте што се у Србији не ради масовно секвенцирање вируса.
- Омикрон још не можемо да докажемо јер не радимо огроман број секвенцирања. Он је вероватно присутан, али његов обухват још није велики. То су све наше претпоставке, без доказа. Секвенцирамо вирус и очекујемо га - уколико је присутан, надамо се да ћемо га ускоро открити - појаснила је Јовановићева.
Узорци за секвенцирање се узимају циљано, на основу клиничке слике зараженог пацијента или уколико је недавно стигао из иностранства као негативан, па се убрзо разболео. Раније су узорци за секвенцирање узимани методом случајног избора и на тај начин је доказано присуство алфа варијанте.
- Буквално пипамо у мраку да видимо да ли ћемо открити омикрон или не. Не сумњам да је присутан, тренутно сигурно није доминантан и није у већем проценту заступљен, али радимо све што можемо да бисмо га открили и видели како даље да се спроводе епидемијске мере - навела је Јовановићева.
Епидемијски ризик представља и долазак српских држављана на одмор пред Нову годину и Божић. Масовне прославе празника могу да покваре "добре бројке", које последњих недељу дана има Србија.
(Euronews)
Препоручујемо
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)