НАУКА УТВРДИЛА: Свети Никола изгледао као на српским иконама

Борис Субашић

19. 12. 2021. у 11:00

СРПСКИ народ је као најрођенијег прихватио Светог Николу из Мале Азије, скромног и доброћудног чудотворца, покровитеља сиротих, путника, бродара и рибара.

НАУКА УТВРДИЛА: Свети Никола изгледао као на српским иконама

Фото: Приватна архива

Он је провео живот у 4. веку на око 2.000 километара од Србије, која је крштена тек неколико столећа касније, али у нашем народном предању и легендама усвојен као "домаћи" светац. Наши научници покушавају да открију зашто највише српских породица Светог Николу сматра својим небеским покровитељем и обележава данашњи Никољдан као крсну славу.

- Средњовековни документи показују да је већ тада световно име Никола међу Србима било често, док је код Грка било резервисано за црквене достојанственике - каже византолог др Предраг Коматина. - Неколико младих историчара управо истражује како се култ Светог Николе проширио и необично снажно укоренио међу Словенима, нарочито међу Србима.

Немањићи су били највећи дародавци катедрале у Барију где су 1078. пренесене светитељеве мошти из цркве у Мири, у малоазијској области Ликији, где је био епископ. У средњем веку је владало уверење да је Свети Никола изгледао баш као лик на икони коју је поклонио Стефан Дечански.

- Ова је икона задивљујуће дело, због чега из многих делова света у Бари долазе важне личности да начине копије, пошто је владала фама да је настала према старој слици Светог Николаса на коју је набасао онај трговац, а била је насликана уживо, према стварном изгледу светитеља - забележио је језуита Антонио Беатило, хагиограф Светог Николе и хроничар катедрале у Барију из 16. века. -Велика икона краља Уроша (Трећег Дечанског) чува се са великим обожавањем у Тајној капели са светим реликвијама и одатле је никада не износе, осим у ретким приликама када настане велика суша, или се десе превелике кише. И право је чудо видети да увек, када се велика света икона изложи народу који плаче и кличе, одједном почну да падају или престану кише, зависно од потребе.

Мошти Светог Николе су, на препад, у време византијско-арапских ратова у 11. веку, отели морнари из Барија из православне византијске цркве у Мири. Нешто касније, у исту цркву су банули и венецијански пљачкаши, који су из ње такође узели делове скелета.

Вековима је трајало спорење свештенства из Барија и Венеције, ко има праве свете мошти. Да би се спор разрешио, у помоћ је 1953. позвана наука. Отворен је саркофаг у Барију, а професор др Луиђи Мартино је детаљно анатомски и антрополошки проучио кости. Утврдио је да лице приказано на икони која је била власништво Стефана Дечанског у потпуности одговара изгледу особе сахрањене у гробу!

- По грађи лобање и скелета, светац је припадао белој кавкаској медитеранској раси, коју карактерише средње висок раст и тамнија кожа. Имао је високо чело, повијен нос и костур просечне грађе - забележио је др Мартино.

Антрополог је утврдио да је Свети Никола био висок 167-168 центиметара, а оштећења на његовим зглобовима, кичми и грудној кости, као и задебљања лобање протумачио је као последице мучења и дуготрајног боравка у хладној и влажној тамници, о чему говори и светитељево житије. Антрополошко проучавање моштију указало је да је светац био вегетаријанац.

Најстарију чудесну икону са оригиналним портретом Светог Николе, по Бетиловим речима, извесни "трговац Вандал" пронашао је у Малој Азији, одакле ју је донео у Африку "да му чува добра", што сведочи да је био хришћанин. Одатле је света слика непознатим путевима стигла до Србије и Стефана Дечанског, који је дао да се направи њена верна копија коју је поклонио катедрали у Барију.

Православна капела у базилици у Барију и мошти Светог Николе у саркофагу у Барију

Трговац је по Беатиловом запису, припадао германском племену Вандала које је заиста у раном средњем веку заузело део Африке, али је већ у 6. веку оно било потпуно расељено или асимиловано. Предање би могло да се назове измишљотином, да неки средњовековни аутори нису користили називе Венди, Вандали, Скити и за именовање Словена, које је од 7. века Византија масовно пресељавала са Балкана у Малу Азију. Међу њима су били и Срби који су основали велики град Гордосербон и живели у Сервохоријама - "српским насељима" управо у области која је била центар Николиног култа!

Неки од малоазијских Словена су током ратова прелазили на страну Арапа, који су их називали Сакалиби, а документи сведоче да су их насељавали од Сирије до Северне Африке. Наука до сада није обратила пажњу на причу о "трговцу Вандалу" који је вероватније био малоазијски Словен из колонија досељеника са Балкана. Многи византолози сматрају да су и после пресељавања опстајали контакти између сународника и рођака на два континента. Ту би можда требало тражити и објашњење зашто је међу Србима тако раширен и снажан народни култ "домаћег" светитеља Николе из малоазијске Ликије.

- Хипотетички то није немогуће, ову везу би свакако требало истраживати - сматра историчар Александар З. Савић. - Историјски потврђене везе Словена са старим центрима хришћанства у Малој Азији су биле веома значајне и јаке.

О снази култа Светог Николе код Срба већ у 12. веку сведочи податак да је Стефан Немања, чим је постао удеони кнез, у његову славу подигао прву задужбину, манастир у Белим Црквама, данашњој Куршумлији. Када је Свети Сава почетком 13. века оснивао епископије тек формиране Српске цркве, њихова седишта су била најчешће у храмовима посвећеним Богородици, а затим Светом Николи. Катедрала у Барију, где су 1078. пренете чудотворне мошти добијала је баснословне дарове од српских средњовековних владара, од Немање до Душана. О томе сведоче детаљни овоземаљски инвентари, који наглашавају улогу краља Милутина који је крипту са светитељевим моштима дословно опточио сребром и гламом, легуром сребра и злата. У пописним књигама наводи се:

- Два велика сребрна канделабра људске висине са делимично позлаћеним стубовима и по пет великих позлаћених сребрних кракова који су начињени од сребра краља Уроша... Једна велика сребрна кула са звоницима емајлираним плавим емајлом и сликама распећа, Светог Николаја и Блажене Марије Богородице и краља Уроша... Велика часна трапеза од сребра... са сликама светитеља потпуно украшена по горњој површини и поклопац од сребра цео са сликама светих отаца сред четири јеванђелиста и цртежима месеца и звезда. Иза те чесне трапезе налази се плоча на којој је једна колона... поклопац цео од сребра украшен сликама блаженог Николаја и светитеља са девет јабука од позлаћеног сребра које се налазе на тој плочи...

Од "цезара Склавиније", како су у Барију титулисали цара Душана, у катедралу су као дарови стигли и:

"Једна позлаћена кула коју је дао цезар Склавиније са четири емајлирана звоника и двоглавим црвеним орловима и два змајева крила о два дубока сребрна ланца... Велика сребрна лампа тежине шест либри и 10 унци дар цезара Склавиније са скупоценим и племенитим ланцима од сребра од шест либри и десет унци... Лампа са сребрним ланцем дар Цезара Склавинија са 112 позлаћених апостола..."

Антрополог др Луђи Мартино проучава мошти Светог Николе 1953.

Због вредних српских дарова катедрала у Барију је сматрана чудом свога доба, а захваљујући Немањићима она и данас има православну капелу.

ПРЕТХОДНИК СВЕТОГ САВЕ

СРПСКО народно предање сматра Светог Николу за заштитника путника, лађара и рибара. Ово народно веровање почива на епизоди из црквеног житија када је Никола, као обичан ходочасник, кренуо бродом у Свету земљу. У једном тренутку угледао је сатану како сече ужад једара и подиже страшну олују. Путници и бродари су били очајни, а онда се десило чудо: молитва смиреног светитеља је смирила и растерала облаке.

Занимљиво је да је Свети Сава пловећи ка Светој земљи, на исти начин као и Свети Никола зауставио олују коју је изазвао нечастиви и спасао путнике. На икони која се под редним бројем један чува у Народном музеју у Београду представљени су Свети Никола и Свети Сава, при чему га старији светитељ делимично заклања, као да хода испред њега, да је његов претходник.

КАКО ЈЕ "ПРЕТВОРЕН" У ДЕДА МРАЗА

НАРОДНО веровање да је Свети Никола заштитник убогих потиче из његовог житија које наводи да је овај светитељ продао породично имање да би помагао невољницима. Најдирљива је прича о помоћи сиромашном оцу који је имао три прелепе младе кћери стасале за удају, али просци, по тадашњим обичајима, нису хтели да их узму без мираза. У ствари, породица је била толико сиромашна да им је претила смрт од глади. Очајни отац је одлучио да подводи кћери, да би зарадиле за преживљавање, али Свети Никола је то сазнао и продао имања, а кесе злата за девојачки мираз ноћу је, кришом, убацивао у кућу сиромаха.

Ако вас ова прича подсећа на новогодишњу бајку, у праву сте. Онај симпатични Деда Мраз који деци у новогодишњој ноћи доноси поклоне је у ствари Свети Никола, чији је хришћански идентитет у модерним временима избрисан комерцијализацијом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (5)

Кулинарски спектакл укуса и иновација у Београду