ПОЧЕЛА СЕЛИДБА СА СТАРОГ САЈМИШТА: Ни 80 година од оснивања озлоглашеног логора не постоји комплекс посвећен жртвама
ПРОШЛО је пуних 80 година од када су први јеврејски заточеници доведени, 8. децембра 1941. године, у логор на Старом сајмишту, и пуних седам откако је формирана прва комисија на нивоу Града Београда, задужена за успостављање меморијала на овом месту. Упркос томе, Србија и даље нема кућу сећања на више од 17.000 жртава - Срба, Јевреја, Рома и свих антифашиста, који су брутално убијени или умрли од глади, болести и хладноће у једном од најстрашнијих логора Југоисточне Европе.
До претпрошле године, никаквих резултата рада Комисије није било, да би посао на прављењу Закона о Меморијалном центру "Старо сајмиште" био пребачен на Министарство културе. Посланици су закон коначно изгласали у фебруару 2020. Од онда је опет прошло скоро годину дана док нису постављени руководећи органи установе - в. д. директора, надзорни и управни одбор. Следеће године радови коначно почињу на адаптацији Централне куле, за шта је већ издвојен новац, па на Италијанском павиљону.
Сви су задовољни што се ствари коначно померају са мртве тачке, иако полако.
- Прва комисија основана је на нивоу Града Београда и у оквиру ње су размењивани предлози све док прича није пребачена на Министарство културе, од тада се ствари убрзавају - каже Роберт Сабадош, председник Савеза јеврејских општина и члан некадашње Радне групе за израду закона о Меморијалу.
Он се слаже да се на обележавање овог места страдања чека предуго, и додаје да за то у време бивше Југославије, због неговања братства и јединства, није било политичке воље. Јер, логор којим је руководио Гестапо налазио се на територији Независне Државе Хрватске.
- Крајем шездесетих година тај простор је проглашен за споменик културе и добио је националну заштиту, али о њему нико није водио рачуна, па су ту били смештени теретана, кафана, дечји вртић, сликарски атељеи, нелегално усељени станари... Велики проблем су и нерешени имовинско-правни односи. Осим тога, као и у сваком друштву у транзицији, увек су се јављали неки важнији задаци - додаје Сабадош.
Ипак, са исељавањем се почело, па су први корисници добили обавештења да до пролећа морају да напусте овај простор, док су станари Централне куле већ деложирани.
Планирано је да у оквиру Меморијалног центра буду Музеј Јеврејског логора Земун са Пролазним логором Топовске шупе, као и Музеј Прихватног логора Земун. Сабадош тврди да је за Музеј Јеврејског логора одређен Спасићев павиљон, али је та зграда и даље у приватној својини. Други музеј биће у Италијанском павиљону.
ПЛАН ЗА ТОПОВСКЕ ШУПЕ
САБАДОШ очекује да најкасније почетком 2022. Скупштина Београда изгласати нов урбанистички план, којим ће се потврдити да на Аутокоманди неће бити тржног центра, већ ће два објекта преостала из времена некадашњег логора Топовске шупе бити заштићена и адаптирана.
- Три године смо се борили да ту не буде тржни центар и захвални смо Граду на измени урбанистичког плана - каже Сабадош.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (1)