КИКА ЈЕ ГОДИНАМА "МОЛИЛА" ЗА ПОМОЋ: Алармантне поруке јутјуберке годинама нико није разумео - "Убијала се на кредит"

Новости онлајн

11. 12. 2021. у 20:01

НАЖАЛОСТ, на многе појаве у друштву реагујемо тек када буде касно. Тако и у случају самоубиства двадесетједногодишње јутјуберке Кристине Кике Ђукић. Иако је годинама у интервјуима и на друштвеним мрежама изговарала поједине реченице од којих вам се из ове перспективе кожа јежи, тада јавности нису биле алармантне. Које су то реченице и какво је то понашање које околини може бити "црвени аларм"?

КИКА ЈЕ ГОДИНАМА МОЛИЛА ЗА ПОМОЋ: Алармантне поруке јутјуберке годинама нико није разумео - Убијала се на кредит

Фото: Принтсцрен

- У психологији се то зову суицидалне тенденције или суицидалне мисли. Некада онај ко хоће да изврши самоубиство никако не најављује то. Поготово за једног лаика. Ипак, то су углавном неке реченице, мисли, промене у понашању па чак и самоповређивање. То све може бити у функцији апела за помоћ. Када неко, ипак, то "озбиљније" планира онда прибавља "алат" за то у свом мисаоном и менталном склопу - прича Радомир Чолаковић, психолог, пише Блиц

Особа која жели да почини самоубиство у том прибаљању "менталних алата" лако може и да их вербализује, а то је тренутак у коме поједини изјаве околина може и треба да схвати озбиљно.

"Размишљам да само нестанем", изјавила је Кика Ђукић у видеу на њеном јутјуб каналу који носи наслов "Фуј".

Чолаковић објашњава да је то једна од типичнијих изјава које особе са суицидалним тенденцијама изражавају.

- Доста људи каже "не живи ми се", "доста ми је свега". То је суицидална тенденција. Дакле, она је показивала у својој анамнези да је њен праг толеранцје на одређену врсту насиља пао. У овом случају интернет насиља и она је одабрала оно што је, нажалост, одабрала - Испричао је Чолаковић.

Он даље објашњава да свакодневне поруке мржње, па чак и на Интернету, представљају тортуру. Јер и профили на Интернету представљају "лични свет" особе. На крају особа почиње да верује у поруке које добија у свом онлајн "личном свету".

"Немаш горњу усну. Како се љубиш с дечком? Урадиш уста. ОМГ, урадила си уста? Иста си к'о све. Силкоњарко једна. Немаш с*се. Равна си к'о даска. Угради с*се, боље ти је. Види како си јадна. Урадиш с*се. Какав пример дајеш деци? Иста си као све. Силикоњарко једна", испричала је Кика једном приликом са каквим коментарима се суочавала.

@kikax3

Reply to @ponosan_srbin_3 Zato radite šta hoćete u životu, ljudi će kenjati svakako šta god uradili, bitno je da ste VI srećni.

♬ original sound - Kristina Đukić

"Повредило ме је "

Судећи по њеним ранијим интервјуима, Кики је посебно тешко пао период живота када није била задовољна својом косом и када је носила перику. Многи су на Интернету искористили ову чињеницу како би је задиркивали.

"Повредило ме је. Не желим да кажем да ме је повредило, али повредило ме је. Извини... Тако олако рећи да ја немам косу, да сам ћелава и да носим перику... Тресем се", испричала је Кика у једном интервјуу за "Блиц" из 2019. година плачним гласом.

Однос према физичком изгледу је веома осетљива и тема за младу и неформирану психу. Поготову за девојке које ионако одвајкада дефинишу као "лепши пол".

- Замислите да вам 700.000 људи, колико је она имала пратилаца, 24 сата говори да сте глупи, ружни, будала, што се бламирате, не вредите ништа итд. Шта се дешава када имате једну младу особу која је 24 сата под таквом пресијом? У њеној глави се поремети слика о њој самој. Мислиће да је стварно глупа, да је стварно ружна, непривлачна, да има вишак килограма, да неће наћи младића за себе... То је нарушавање слике о свом телу. Искуство је показало да жртве почну да верују у оно што им насилник сугерише. Она је мислила да то што јој коментаришу да је то стварно тако - објашњава Чолаковић.

Психолог каже да у таквим случајевима долази до пољуљаног самопоуздање, самопоштовања и осећаја беспомоћности.

- Ту долази до извесних деперсивних реакција или изостанка емотивних реакција. Осећај срама и кривице, напетости. Неко склизне у конзумацију нароктика. Неко покуша да се прилагоди, као што је она то чинила, али то је Сизифов посао. Сви ти млади људи пролазе кроз један деструктивни коктел. Неко прође елегантно, а неко остане на томе. То су љубавне патње, незадовољство собом, сукоби са вршњацима, насиље у школи, насиље у породици, итд. Онда страх, стрепња да ли ћу се допасти што већем броју људи. Јер су млади људи веома критични према себи и теже да буду што лепши и да се допадну што већем броју људи - објашњава психолог Чолаковић.

О којој количини пресије се радило у њеном случају, најбоље сведочи њена изјава: "Ја када бих вам сада показла последњих 100 порука на мом Инстаграму и ви бисте се згрозили".

- Код ње то је дуго трајало. Она као да се убијала на кредит. Замислите 700.000 људи и такво насиље пред толиким сведоцима. Па то је таква пресија да личност стварно клоне. Она се и тада осећала да не може ту битку да издржи, да нестане, да је нема - испричао је Чолаковић.

"Боље да ни не излазим"

На крају, Кика је у интервју од пре три године имала изјаву коју није потребно додатно објашњавати.

- Мени мала деца прете и вређају ме и ја то не схватам лично. Али што се тиче безбедности, када изађем из куће, плашим се... Запиташ се, можда ми неко приђе, да нешто не уради... Боље ни да не излазим из куће - рекла је тада Кика уз нервозан осмех.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

КАКАВ КРАЈ АУСТРАЛИЈАН ОПЕНА! Овакво финале Јаник Синер - Александер Зверев је мало ко очекивао